Inhibitory ACE dla wysokiego ciśnienia krwi: rodzaje, zastosowania, efekty i inne

Przykłady

nazwa ogólna Nazwa marki
Benazepril Lotensynę
Kaptopryl Capoten
Enalapryl Vasotec
Fosinopryl
Lizynopryl Prinivil, zestril
perindopril Aceon
Chinapryl Accupil
Ramiprylu Altace
trandolapryl Mavik

Jak to działa

inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACE) blokują enzym potrzebny do utworzenia substancji zwężającej naczynia krwionośne. W wyniku czego naczynia krwionośne rozluźniają się i rozszerzają, co ułatwia przepływ krwi przez naczynia, co zmniejsza ciśnienie krwi. Te leki zwiększają również uwalnianie wody i sodu do moczu, co również obniża ciśnienie krwi.

Inhibitory ACE można stosować samodzielnie lub w połączeniu z lekami moczopędnymi lub innymi lekami.

Dlaczego jest używany

Te leki są stosowane samodzielnie do podawania wysokiego ciśnienia krwi lub są stosowane z innymi lekami, takimi jak diuretyk.

 • inhibitory ACE są dobrym wyborem dla osób cierpiących na zawał serca, ponieważ lek pomaga zmniejszyć obciążenie serca.
 • inhibitory ACE są dobrym wyborem dla osób cierpiących na cukrzycę, ponieważ lek ten nie wpływa na poziom cukru we krwi i może pomóc chronić nerki. Jeśli masz cukrzycę, możesz wziąć te leki, jeśli nie masz wysokiego ciśnienia krwi, ale masz małe ilości białka w moczu (mikroalbuminuria), wczesnym objawem uszkodzenia nerek.
 • inhibitory ACE mogą również pomóc w zapobieganiu zawałowi serca lub udarowi.

Jak to działa

Inhibitory ACE mogą zmniejszać ciśnienie krwi u osób z wysokim ciśnieniem krwi. Inhibitory ACE mogą również zapobiegać zawałowi serca lub udarowi.

Pomagają także osobom z niewydolnością serca, które żyją dłużej. I mogą opóźnić lub zapobiec problemom z nerkami u osób z cukrzycą.

Skutki uboczne

Wszystkie leki mają działanie niepożądane. Ale wiele osób nie odczuwa skutków ubocznych, ani nie jest w stanie sobie z nimi poradzić, poproś farmaceuty o skutki uboczne każdego przyjmowanego leku. Efekty uboczne są również wymienione w informacjach dostarczonych z lekiem>

Oto kilka ważnych rzeczy, które warto pomyśleć:

 • Zazwyczaj korzyści leku są ważniejsze niż jakiekolwiek drobne działania niepożądane.
 • Działania niepożądane mogą zniknąć po zażywaniu leku przez jakiś czas.
 • Jeśli nadal występują skutki uboczne i zastanawiasz się, czy nadal należy przyjmować lek, skontaktuj się z lekarzem . Może on być w stanie obniżyć dawkę lub zmienić lek. Nie nagle rzuci się zażywaniem leku, o ile lekarz nie zaleci.

Zadzwoń lub inne służby ratunkowe od razu , jeśli masz:

 • Kłopoty z oddechem.
 • Obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

Zadzwoń do lekarza jeśli masz:

 • Ule.
 • Nieregularne bóle serca (może to być spowodowane zbyt dużym stężeniem potasu we krwi).
 • Zawroty głowy, zaczerwienienie lub omdlenia.

Częste działania niepożądane tego leku obejmują:

 • suche kaszel.
 • Ból głowy.

Zobacz pełny wykaz działań niepożądanych. (Lek nie jest dostępny we wszystkich systemach).

Co o tym myśleć

Kaszel ACE inhibitora

Kaszel jest jednym z najbardziej typowych działań niepożądanych inhibitorów ACE. Ale większość ludzi nie ma kaszlu. Kaszel wydaje się być drobnym problemem dla większości ludzi, którzy go posiadają. Czują, że mogą żyć z tym w zamian za korzyści płynące z tego leku.

Jeśli pacjent przyjmuje inhibitor ACE i ma kłopoty z kaszlem, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Kaszel może być spowodowany przez coś innego, jak zimno. Nie przerywaj przyjmowania leku, chyba że lekarz zaleci.

Jeśli masz kaszel, który jest dla Ciebie problemem, lekarz może dać ci bloker receptora angiotensyny II (ARB). ARB rzadziej powodują kaszel.

Interakcje z innymi lekami

inhibitory ACE mogą oddziaływać z innymi lekami, takimi jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIds), leki zobojętniające sok żołądkowy, suplementy potasu, niektóre diuretyki i lit. Jeśli pacjent przyjmuje jedną z tych leków, porozmawiaj ze swoim lekarzem przed przyjęciem inhibitora ACE.

Aby uzyskać porady dotyczące przyjmowania leku na ciśnienie krwi, patrz:

Wysokie ciśnienie krwi: właściwe leki.

Stosowanie leku

Medycyna jest jednym z wielu narzędzi, które lekarz musi rozwiązać problem zdrowotny. Przyjmowanie leku, co sugeruje lekarz, poprawi twoje zdrowie i może zapobiec przyszłym problemom. Jeśli pacjent nie bierze lekarstw prawidłowo, może być narażony na zagrożenie zdrowia (a może i Twojego życia).

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mają problemy z przyjmowaniem leku. Ale w większości przypadków jest coś, co można zrobić. O sugestie dotyczące rozwiązywania typowych problemów, patrz temat biorąc leki zgodnie z zaleceniami.

Porady dla kobiet

Nie używaj tego leku , jeśli jesteś w ciąży, karmiąc piersią lub planujesz zajść w ciążę. Jeśli potrzebujesz tego leku, skontaktuj się z lekarzem, jak możesz zapobiec ciąży.

Checkups

Możesz regularnie przeprowadzać badania krwi w celu monitorowania, jak działa lek w organizmie. Lekarz najprawdopodobniej poinformuje Cię, kiedy trzeba przeprowadzić testy.

Opieka pooperacyjna to kluczowa część twojego leczenia i bezpieczeństwa. Upewnij się, że wykonujesz i przejdziesz do wszystkich terminów i skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz problemy. To dobry pomysł, aby znać wyniki testów i przechowywać listę przyjmowanych leków.

Uzupełnij nowy formularz informacji dotyczących leków (PDF) (co to jest dokument PDF) , aby pomóc zrozumieć te leki.

Odnośniki

Odwołania

 1. Leki przeciw nadciśnieniu (2012). Wytyczne dotyczące leczenia z literatury medycznej, 10 (113): 1-10.

Kredyty

Przez Pracownicy z niecierpliwością
Główny recenzent medyczny E. Gregory thompson, MD - medycyna wewnętrzna
Specjalistyczny recenzent medyczny Robert A. kloner, MD, phD - kardiologia

Aktualne od 20 lutego 2015 r.