HIV: przygotowanie żywności i bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo wód

Możesz chronić się przed wieloma infekcjami, przygotowując jedzenie i napoje odpowiednio.

 • Mięso, drób (np. Kurczak lub indyk), a ryby mogą powodować chorobę, jeśli są surowe, niedokonserwowane lub zepsute.
 • Surowe owoce i warzywa są bezpieczne, jeśli umyj je ostrożnie po raz pierwszy.
 • Nie pij wody prosto z jezior, rzek, strumieni lub sprężyn.

Dlaczego miałbym uważać na jedzenie i wodę?

Żywność i woda mogą nosić zarazki, które powodują chorobę. Bakterie w żywności lub wodzie mogą powodować poważne zakażenia u osób z HIV. Możesz chronić się przed wieloma infekcjami, przygotowując jedzenie i napoje prawidłowo.

Jakie choroby wywołują bakterie w żywności i wodzie osoby zdrowe HIV?

Zaraza w żywności i wodzie, która może sprawić, że ktoś zakażony wirusem HIV to salmonella, campylobacter, listeria i cryptosporidium. Mogą powodować biegunkę, rozstrój żołądka, wymioty, skurcze żołądka, gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, zakażenie krwiobiegu, zapalenie opon mózgowych lub zapalenie mózgu.

Czy tylko ci ludzie z HIV otrzymują te choroby?

Nie, mogą wystąpić u każdego. Choroba ta jest jednak znacznie częstsza u osób z HIV.

Czy te choroby są takie same u osób z HIV, jak u innych osób?

Nie. Biegunka i nudności są często znacznie gorsze i trudniejsze do leczenia u osób z HIV. Choroby te są bardziej prawdopodobne, że powodują poważne problemy u osób z HIV, takich jak zakażenia krwiopochodne i zapalenie opon mózgowych. Osoby z HIV mają również trudniejsze czas odzyskiwania w pełni z tych chorób.

Jeśli mam HIV, mogę jeść mięso, drób i ryby?

Tak. Mięso, drób (np. Kurczak lub indyk), a ryby mogą powodować chorobę tylko wtedy, gdy są surowe, niedokonserwowane lub zepsute. Aby uniknąć choroby:

 • Gotuj wszystkie mięso i drób, dopóki nie będą już różowe w środku. Jeśli używasz termometru mięsa, temperatura wewnątrz mięsa lub drobiu powinna wynosić ponad 165 stopni F. ryba powinna być gotowana, aż będzie łuszcząca się, a nie gumowana.
 • Po dotykaniu surowego mięsa, drobiu i ryb, przed dotknięciem jakiegokolwiek innego środka spożywczego dokładnie umyj ręce dobrze wodą z mydłem.
 • Dokładnie umyj deski do krojenia, naczynia do gotowania i blaty z mydłem i gorącą wodą po kontakcie z surowym mięsem, drobiu lub ryb.
 • Nie pozwól, aby niegotowane mięso, drób, ryba lub ich soki dotykały innych produktów spożywczych lub siebie nawzajem.
 • Nie pozwól, aby mięso, drób lub ryba siedzieli w temperaturze pokojowej dłużej niż kilka minut. Trzymaj je w lodówce, aż będzie gotowa je ugotować.
 • Jedyne lub picie pasteryzowanych mleka lub produktów mleczarskich.

Czy mogę jeść jajka, jeśli mam HIV?

Tak. Jaja są bezpieczne do spożycia, jeśli są dobrze ugotowane. Gotować jajka, aż żółtko i biała są stałe, a nie runi. Nie jedz żywności, która może zawierać surowe jaja, takie jak sos holenderski, ciasto do ciasta, domowej roboty majonez i sos sałatkowy z cezerem. Jeśli przygotujesz te produkty w domu, użyj pasteryzowanych jaj zamiast jaj w skorupkach. W supermarketach można znaleźć pasteryzowane jaja w pudełku na mleko.

Czy mogę jeść surowe owoce i warzywa?

Tak. Surowe owoce i warzywa są bezpieczne do spożycia, jeśli najpierw dokładnie umyj je. Umyć, a następnie obrać owoce, które będziesz jeść surowe. Jedząc surowe kiełki lucerny i pomidorów mogą powodować choroby, ale umycie ich dobrze może zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Jak mogę uchronić Twoją wodę?

 • Nie pij wody prosto z jezior, rzek, strumieni lub sprężyn.
 • Ponieważ nie możesz mieć pewności, czy woda wodociągowa jest bezpieczna, możesz uniknąć wody z kranu, w tym wody lub lodu z lodówki do lodów, która jest wykonana z wody wodociągowej. Zawsze skonsultuj się z lokalnym oddziałem służby zdrowia i firmą wodociągową, aby sprawdzić, czy wydali specjalne informacje dla osób z HIV na temat wody z kranu.
 • Można też gotować, filtrować wodę lub pić wodę mineralną. Napoje gazowane napojami gazowanymi (piany) w puszkach lub butelkach powinny być bezpieczne, ale napojów dokonanych w fontannie może nie być, ponieważ są one wykonane z wody wodociągowej. Jeśli zdecydujesz się gotować, filtrować wodę lub pić tylko wodę mineralną, to cały czas, nie tylko w domu.
 • Gotowanie jest najlepszym sposobem na zabijanie zarazków w wodzie. Podgrzać wodę na wrzeniu przez 1 minutę. Po zagotowaniu gotowanej wody, umieść ją w czystej butelce lub dzbanku z pokrywką i przechowuj ją w lodówce. Używać wody do picia, gotowania lub lodu. Butelki z wodą i tacki na lód należy czyścić mydłem i wodą przed użyciem. Nie dotykaj ich wnętrza po oczyszczeniu, jeśli to możliwe, wyczyść butelki z wodą i tacę na lód.

Co mam robic podczas zakupów?

 • Przeczytaj etykiety żywności dokładnie. Upewnij się, że wszystkie przetworzone produkty mleczarskie zostały pasteryzowane. Nie kupuj żywności zawierającej surowe lub niedogotowane mięso lub jaja, jeśli ma być spożyty w stanie surowym. Upewnij się, że data 'sell by' nie minęła.
 • Umieszczenie mięsa, drobiu lub ryb w opakowaniach w oddzielnych plastikowych torebkach, aby zapobiec ich sokom na innych sklepach spożywczych lub ze sobą.
 • Sprawdź opakowanie, w którym znajduje się żywność, aby się upewnić, że nie jest uszkodzony.
 • Nie kupuj żywności, która była wystawiona w niebezpiecznych lub nieczystych warunkach. Przykłady obejmują mięso, które może siedzieć bez chłodzenia lub gotowane krewetki, które jest wyświetlane z surową krewetką.
 • Po zakupach, jak najszybciej, umieść wszystkie zimne i mrożone potrawy w lodówce lub zamrażarce. Nie zostawiaj żywności siedzącej w samochodzie. Przechowywanie zimnej lub mrożonej żywności z chłodni nawet przez kilka godzin może powodować wzrost bakterii.

Czy w restauracjach jest bezpieczne?

Tak. Jak sklepy spożywcze, restauracje spełniają wytyczne dotyczące czystości i dobrej higieny ustalonej przez departament zdrowia. W restauracjach należy przestrzegać następujących zasad:

 • Zamów wszystkie dobrze przygotowane potrawy. Jeśli mięso jest podawane w różowym lub krwawym kolorze, wyślij je z powrotem do kuchni, aby uzyskać więcej gotowania. Ryby powinny być łuszczące się, a nie gumowane, kiedy je wyciąć.
 • Zamawiać smażone jajka po obu stronach. Unikaj jaj, które są 'słonecznie w górę'. Jajecznica powinna być gotowana, dopóki nie są cieknięte. Nie zamawiać żywności, która może zawierać surowe jaja, takie jak sałatka caesar lub sos holenderski. Jeśli nie wiesz o składnikach w naczyniu, poproś kelnera przed zamówieniem.
 • Nie wolno składać żadnych surowych lub lekko gotowanych na parze ryb lub skorupiaków, takich jak ostrygi, małże, sushi lub sashimi. Wszystkie ryby powinny być gotowane aż do zrobienia.

Czy należy podejmować specjalne działania z żywnością i wodą w innych krajach?

Tak. Nie wszystkie kraje mają wysokie standardy higieny żywności. Musisz zachować szczególną ostrożność za granicą, szczególnie w krajach rozwijających się. Przestrzegaj tych zasad, gdy w innych krajach:

 • Nie jeść niegotowanych owoców i warzyw, chyba że można ich obrać. Unikać sałatek.
 • Jedz zdrowe potrawy, gdy są nadal gorące.
 • Gotuj całą wodę przed jej piciem. Użyj tylko lodu z przegotowanej wody. Pić tylko napoje w puszkach lub butelkach lub napoje wykonane z przegotowanej wody.
 • Gotowanie na parze, owoce, które można obrać, napoje w butelkach i puszkach oraz gorącą kawę lub herbatę powinny być bezpieczne.

Porozmawiaj z dostawcą usług medycznych o innych wskazówkach dotyczących podróży za granicę.