HIV: porady dla opiekunów, aby uniknąć przeglądu tematu

HIV jest obecna we krwi, nasieniu i płynie pochwy u osoby zakażonej wirusem i zwykle rozprzestrzenia się przez:

 • Niechroniony seks (pochwy, odbytu lub doustne) z osobą zarażoną wirusem HIV. Korzystanie z prezerwatyw jest jedynym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się HIV podczas kontaktów seksualnych. Inne formy kontroli narodzin nie chronią przed HIV.
 • Za pomocą igły lub strzykawki, która była wcześniej używana przez osobę zarażoną wirusem HIV. Igły obejmują te, które są używane do wstrzykiwania narkotyków lub sterydów, lub te stosowane do tatuażu.

Nie możesz zarażać się HIV przez codzienny kontakt z powietrzem, jedzeniem, wodą, owadami, zwierzętami, naczyniami lub toaletami.

Następujące kroki zapobiegawcze mogą wyeliminować ryzyko zarażenia się wirusem od osoby, którą się opiekujesz.

 • Jeśli nosicieli nosicieli HIV lub HIV, nosić rękawice z winylu lub lateksu, jeśli masz kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi. Również zakrywać wszelkie cięcia, wrzody lub złamania skóry. Nosić gumowe rękawiczki podczas czyszczenia wyrobów zabrudzonych moczem, odchodami lub wymiotami, aby uniknąć infekcji innych zarazków, nawet jeśli wirus nigdy nie był rozprzestrzeniony przez kontakt z tymi produktami.
 • Umyj ręce mydłem i wodą po kontakcie z krwią, nawet jeśli nosisz rękawiczki.
 • Ostrożnie obchodzić się z igłami lub lancetami, aby uniknąć przyklejenia się, jeśli potrzebujesz osoby, która wstrzykuje się leku lub musi zbadać własną krew (w przypadku cukrzycy). Nie należy wkładać czapek z powrotem do igły ręcznie. Przy przenoszeniu zużytych strzykawek zebrać je za baryłkę i ostrożnie umieścić je w pojemniku odpornym na przebicie.
 • Jeśli trzymasz się za zużytą igłę, dokładnie umyj ranę mydłem i wodą. Skontaktuj się z lekarzem najszybciej jak to możliwe, aby uzyskać dalszą ocenę i być może leczenie lekami przeciwwirusowymi. Ryzyko wystąpienia zakażenia HIV jest niewielkie (około 1 na 300), ale ryzyko to może być znacznie zmniejszone, jeśli pacjent uzyska natychmiast leczenie, najlepiej w ciągu 1 do 2 godzin.

Jeśli jesteś opiekunem osoby zarażonej HIV:

 • Umyj ubrania i pościel, jak zwykle. Ubrania nie muszą być oddzielone od reszty prania domowego.
 • Oddzielne naczynia lub przybory kuchenne nie są potrzebne. Naczynia stosowane osobie zarażonej HIV nie wymagają specjalnych metod czyszczenia.
 • Niech osoba zarażona wirusem przygotowuje posiłki, jeśli chce. Wirus nie może być rozprzestrzeniony przez obsługę żywności.
 • Nie używaj maszynki do golenia ani szczoteczki do zębów u kogokolwiek, kto ma HIV, ponieważ te przedmioty mają na nich krew.
 • Spuścić wszystkie ciekłe odpady zawierające krew w toalecie.
 • Umieścić w plastikowej torbie wszystkie przedmioty, które są zabrudzone krwią, nasieniem lub płynem pochwy i nie mogą być przepłukane, takie jak papierowe ręczniki, podpaski i tampony sanitarne oraz opatrunki na rany. Dokładnie zamknij torebkę przed umieszczeniem jej w pojemniku na śmieci. Skonsultuj się z lekarzem lub lokalnym oddziałem służby zdrowia, aby upewnić się, że przestrzegasz odpowiednich przepisów dotyczących usuwania odpadów z danego obszaru.

Osoba zarażona wirusem może czasem mieć inne zakażenia, które mogą być zakaźne. Następujące kroki mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się innych zakażeń.

 • Zapalenie żołądka i jelit może powodować biegunkę u osoby zakażonej wirusem HIV. Nosić rękawiczki, jeśli kontaktujesz się z odchodami osoby, a następnie ostrożnie umyj ręce wodą i mydłem. Nie musisz przygotować żywności dla innych, jeśli masz biegunek.
 • Gruźlica (TB) może być przyczyną kaszlu, który był obecny przez ponad tydzień lub dwa u kogoś, kto ma HIV. Każdy, kto mieszka z lub odwiedza dom osoby, która ma zarażoną gruźlicę, powinna być sprawdzona przez lekarza, nawet jeśli nie rozwinęło się kaszel.
 • Ospa wietrzna może powodować poważne problemy dla osoby, która ma HIV. Unikaj kontaktu z kimś, kogo znasz, ospy wietrznej.
 • Opryszczkę prostą można rozprowadzić przez całowanie lub dotknięcie pęcherzyków gorączki lub zimnych owrzodzeń wokół ust lub nosa osoby zakażonej wirusem HIV.
 • Wirus cytomegalii (CMV) może występować w moczu i ślinie osoby zakażonej wirusem HIV. Należy dokładnie umyć ręce po dotknięciu śliny lub moczu. Nosić rękawiczki lateksowe, jeśli wiesz, że masz kontakt z moczem, jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś w ciąży, ponieważ kobieta w ciąży zarażona wirusem CMV może Wirusa jej dziecku.