Jakie będzie moje życie po transplantacji żyjących darczyńców?

Niezależnie od tego, czy oddasz część swojej wątroby czy zdobędziesz nową, życie często powraca do normy kilka miesięcy po zabiegu. Kiedy osiągniesz 3-miesięczny znak, twoja wątroba prawdopodobnie osiągnie normalną wielkość I wrócisz do swojej zwykłej rutyny.

Podczas pobytu w szpitalu

Jeśli jesteś dawcą. Będziesz przebywać w szpitalu około tygodnia. Możesz czuć się słaby i zmęczony po zabiegu. Spodziewać się bólu. To jest całkowicie normalne i można łatwo uzyskać ulgę z leków przeciwbólowych, mówi yuri genyk, MD, dyrektor uniwersytetu programu przeszczepu wątroby południowej Kalifornii.

W ciągu pierwszego dnia lub dłużej lekarz poprosi Cię o wstać, ruszać się i ćwiczyć oddech. Przyspiesza regenerację i utrzymuje skrzepy, zapalenie płuc i utratę mięśni

Jeśli masz nową wątrobę. Będziesz przebywać w szpitalu około 6-8 dni. Jak długo pobyt może zależeć od stanu zdrowia przed przeszczepem, mówi John C. lamattina, MD, adiunkt w dziedzinie chirurgii na uniwersytecie marylandzkiej szkoły medycznej.

'możesz być na IV leki przeciwbólowe przez 2 lub 3 dni, a następnie leki doustne, które będziesz wracać do domu', mówi lamattina.

Będziesz także brać narkotyki, aby utrzymać system immunologiczny - obronę Twojego organizmu przed zarazkami - odrzucając nową wątrobę. Można usłyszeć, że twój lekarz nazywa te leki immunosupresyjne. Bierzesz wysokie dawki zaraz po operacji i zacznie zwężać kwotę po opuszczeniu szpitala.

Spodziewaj się, że przyjmiesz te leki przez resztę swojego życia - mówi jennifer lai, MD, hepatolog przeszczepu na uniwersytecie w Kalifornii, san francisco. Możesz zająć mniej pigułek lub niższych dawek, ale zawsze potrzebujesz ich postaci.

Pierwszy miesiąc

Jeśli jesteś dawcą. Po powrocie do domu, kiedy będziesz czuł się komfortowo i jesteś gotowy do robienia rzeczy samemu, mówi lamattina, plan na przeprowadzenie kontroli około 2 tygodni po zabiegu, Regularne odstępy czasowe.

Twoja wątroba szybko się rozwija. Dużo wzrostu następuje w ciągu pierwszych dwóch tygodni. To ciężko pracuje, więc czujesz się bardzo zmęczony, zwłaszcza w pierwszym miesiącu, mówi genyk

Możesz nadal potrzebować leków przeciwbólowych. Większość ludzi spada w ciągu 2-4 tygodni. Jeśli masz zakażenie z tej operacji, możesz potrzebować antybiotyków.

Lekarz może zalecić głębokie oddychanie i lekkie ćwiczenia. Codzienne spacery pomagają odzyskać zdrowie. Będziesz miał pewne ograniczenia, dopóki brzuch nie uzdrowi, nie powinieneś podnosić niczego cięższego niż 15-20 funtów.

Możesz potrzebować pomocy w codziennych czynnościach, takich jak zakupy czy gotowanie. Poproś znajomego lub członka rodziny o pożyczkę. Nie wygrałeś od razu, zwłaszcza jeśli nadal masz leki przeciwbólowe.

Jeśli otrzymasz nową wątrobę. Dostaniesz kontrolę w ciągu tygodnia od opuszczenia szpitala. 'Musimy monitorować poziomy leków i upewnić się, że wszystko działa dobrze', mówi lamattina. Cotygodniowe badania chirurgiczne można przeprowadzić raz na pół miesiąca, a następnie rzadziej.

W zależności od tego, jak się czujesz, nadal możesz używać leków przeciwbólowych. 'Niektórzy ludzie są zwolnieni w ciągu 2-3 tygodni, a niektórzy zajmują to dłużej', mówi lamattina.

Możesz odchodzić na odwyk fizyczny przez tydzień lub dwa, albo nie możesz w ogóle jechać. Mówi inaczej lamattina.

Początkowo nie wygrałeś, gdy z leków przeciwbólowych i możesz jechać w górę iw dół po schodach, lekarz dał ci spokój, aby zajechać za kółko.

Uważaj na powikłania

Większość ludzi robi dobrze po zabiegu, ale czasami są powikłania. Tutaj warto szukać:

Jeśli jesteś dawcą. Większość powikłań - takich jak nudności, gorączka lub łagodna infekcja - zdarza się podczas pobytu w szpitalu, a następnie możliwe jest przepukliny, problemy z jelitami lub Emocjonalne.

W przypadku wystąpienia bólu lub gorączki należy skontaktować się z lekarzem. 'Jeśli cokolwiek nie czuje się dobrze, zadzwoń do nas', mówi lamattina.

Jeśli pojawi się nowa wątroba. Zadzwoń do lekarza, jeśli masz gorączkę powyżej 100,4, skóra wygląda na żółtawą (żółtawa), masz uczucie swędzenia lub masz bóle głowy, drżenie lub biegunkę, Mówi Lai.

Mogą to być objawy infekcji lub inne problemy, takie jak wycieki kanału żółciowego, krwawienie, zakrzepica tętnicy wątrobowej, zapalenie wątroby lub odrzucenie wątroby.

Następne kilka miesięcy

W tym momencie można oczekiwać powrotu do normalnego życia. Celem jest 2-3 miesiące.

Większość dawców i odbiorców powraca do pracy 6-8 tygodni po zabiegu. Różni się w zależności od tego, jak czułeś się wcześniej i jaki rodzaj pracy robisz. 'Łatwiej jest wrócić do pracy na biurku niż fizyczna praca', mówi lamattina.

W tym samym czasie można również wrócić do bardziej rygorystycznych ćwiczeń, takich jak pływanie, bieganie i praca z sercem. Należy zacząć powoli i uważać na ćwiczenia brzucha. Tylko kilka repsów na raz pomogą Ci poprawić swoją siłę.

Rzeczy prawdopodobnie poprawią się stąd. Jeśli otrzymasz nową wątrobę, będziesz miał lepsze zdrowie, więcej energii, a nawet lepszą pamięć, mówi genyk, jeśli jesteś dawcą, twoja wątroba prawdopodobnie wzrośnie do normalnego rozmiaru, a ty będziesz Być z powrotem w pełnym huśtawce.

'To jest operacja ratująca życie, a nie tylko życie. Kiedy się skończy, widzimy zarówno radość jak i wdzięczność', mówi genyk.