Czy mogę być dawcą wątroby?

Jeśli chcesz oddać część swojej wątroby osobie, która potrzebuje nowego, musisz sprawdzić, czy masz odpowiedni profil. Rząd i centra przeszczepu mają zasady dotyczące tego, kto może i nie może być dawcą.

Musisz to zrobić

Ty jesteś jedyną osobą, która zdecyduje się oddać część swojej wątroby. Nielegalne jest, aby ktoś zmusił Cię do tego. Jest to sprzeczne z prawem do sprzedaży narządów.

Ośrodki transplantacyjne zawsze dbają o to, aby ich dawcy robili to z własnej wolnej woli, a będziesz musiał podpisać formularz zgody. Masz prawo cofnąć się w dowolnym momencie.

Jesteś członkiem rodziny lub przyjacielem

Wiele centrów przeszczepu chce, abyś był krewnym lub bliskim osobistym przyjacielem osoby, która potrzebuje nowej wątroby. Zmniejsza to szanse, że ktoś zmusza lub płaci za oddanie.

Jeśli jesteś krewnym, prawdopodobieństwo, że Twój typ krwi będzie dobrym dopasowaniem dla osoby, która dostanie część wątroby. Niektóre centra przeszczepu pozwalają oddać część swojej wątroby osobie, której nie wiesz, kto znajduje się na liście oczekujących na przeszczepienie narządów.

Jesteś w odpowiedniej grupie wiekowej

Większość centrów przeszczepów ma być w wieku od 18 do 60 lat, chociaż dokładny przedział wiekowy jest różny. Powodem jest to, że starsi dawcy mają zwykle więcej powikłań niż u młodszych. Centra przeszczepu uważają, że dzieci i nastolatki są za młode, aby uzyskać zgodę.

Twój typ krwi jest dobrym dopasowaniem

Nie musisz mieć dokładnego typu krwi jako osoby, która potrzebuje nowej wątroby, ale musisz być tym, co nazywa się 'kompatybilnym'. Oto jak to działa:

 • Jeśli masz krew typu O, jesteś 'uniwersalnym darczyńcą' i możesz dawać każdemu (chociaż osoby przyjmujące wątrobę typu O mogą otrzymać narządy tylko od osób, które również mają typ O).
 • Jeśli jesteś typem A, możesz przekazać darowiznę tym, którzy również są typem A i AB.
 • Rodzaje krwi typu B mogą dawać do innych typów bs i typu Abs.
 • Osoby typu AB mogą przekazać tym osobom taką samą grupę krwi.

Twój czynnik rh (niezależnie od tego, czy Twój typ krwi jest 'pozytywny' czy 'ujemny') nie odgrywa roli.

Jesteś w lepszym niż zdrowe zdrowie

Jeśli chcesz być darczyńcą, wątroba, nerki i tarczycy muszą działać prawidłowo. Centra przeszczepu również chcą wiedzieć, że nie mają takich problemów medycznych:

 • Choroba wątroby, w tym zapalenie wątroby
 • Cukrzyca (lub silna historia choroby)
 • Choroba serca, nerek lub płuc
 • Choroba żołądkowo-jelitowa, choroby autoimmunologiczne, choroba neurologiczna i pewne zaburzenia krwi
 • HIV / AIDS
 • Rak (lub kiedyś miał jakieś rodzaje raka)
 • Wysokie ciśnienie krwi, które nie jest pod kontrolą
 • Obecne lub długotrwałe zakażenia, w tym zapalenie wątroby typu C
 • Stosowanie alkoholu lub leków rekreacyjnych, w tym marihuany

Nie możesz być dawcą, jeśli jesteś otyły lub w ciąży. Może również zostać zdyskwalifikowany, jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe lub leki, które są toksyczne dla wątroby.

Aby mieć pewność, że jesteś wystarczająco zdrowy, aby oddać, musisz mieć ogólny egzamin fizyczny. Może być konieczne przeprowadzenie badań krwi i moczu, mammogramu (dla kobiet powyżej 40 roku życia), kolonoskopii (dla mężczyzn i kobiet powyżej 50 roku życia), badań serca i promieni X.

Musisz być zdrowy psychicznie

Musisz zostać zweryfikowany przez psychiatrę, psychologa lub pracownika socjalnego, aby upewnić się, że nie masz problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęki, które mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie. Będą pytać cię o zachowanie, które stawia cię w wysokim stopniu ryzyka chorób zakaźnych. I będą chcieli wiedzieć, że masz dobry społeczny, emocjonalny i finansowy system wsparcia, który znajduje się w okresie po zabiegu.

Nie można palić

Jeśli palisz, musisz przerwać co najmniej 6 do 8 tygodni przed operacją. Palenie może powodować problemy podczas znieczulenia i operacji, w tym zapalenia płuc i potencjalnie zagrażających życiu zakrzepów. Może również zapobiec utracie gojenia ran.

Musisz mieć odpowiedni rozmiar

Wiele centrów przeszczepu preferuje przeszczepy żywych i dawców między dwoma osobami, które mają mniej więcej taką samą wielkość (pod względem wysokości i wagi), chociaż nie jest to zasada trudna i szybka.