Zapalenie wątroby typu B - co się zdarzy

Większość osób z zapaleniem wątroby typu B ma ostre (krótkotrwałe) zakażenie.

  • Po dwóch do trzech tygodniach czują się lepiej. Rozwijają przeciwciała przeciwko zapaleniu wątroby typu B. te przeciwciała zapewniają ochronę przez całe życie przed przyszłą infekcją.
  • Mała liczba osób ma objawy trwające miesiące, a niekiedy lata.
  • Choroba może być cięższa u osób starszych niż 60 lat.

Jeśli pozostaniesz zarażony wirusem przez 6 miesięcy lub dłużej, masz przewlekłą infekcję.

Ryzyko wystąpienia przewlekłej infekcji jest związane z wiekiem, w którym po raz pierwszy zarażono. Ryzyko jest najwyższe w przypadku noworodków zarażonych podczas porodu oraz u dzieci do 5 roku życia

Wiele osób z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B nie rozwinęło się powikłań, ale od około 15 do 25 na 100 osób z przewlekłą infekcją umiera z powodu marskości wątroby lub raka wątroby (co oznacza, że ​​75-85 osób na 100 osób, Przewlekła infekcja nie wygrała tych chorób.) Posiadanie dużej ilości wirusa w organizmie (duże obciążenie wirusem) zwiększa ryzyko wystąpienia marskości i raka wątroby.

  • Najprawdopodobniej masz marskość wątroby, jeśli nosisz pewien antygen zapalenia wątroby typu B, są w wieku powyżej 40 lat i mają wysokie enzymy wątrobowe. Więcej informacji można znaleźć w temacie marskości wątroby.
  • Czynniki ryzyka dla raka wątroby po przewlekłym zakażeniu to: męskość, raka wątroby u osób powyżej 40 roku życia, marskość wątroby, a także zapalenie wątroby typu C.

Zapalenie wątroby typu D (delta) jest problemem, który może rozwinąć się w związku z zakażeniem wirusowym zapalenia wątroby typu B, ale nie jest on powszechny, występuje tylko u osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Może to powodować, że zakażenie jest cięższe.

Osoby z zapaleniem wątroby typu B, które angażują się w zachowanie wysokiego ryzyka (takie jak posiadanie wielu partnerów seksualnych lub wstrzykiwanie nielegalnych narkotyków), są narażone na większe ryzyko zapalenia wątroby typu C. Ponadto są one narażone na większe ryzyko zarażenia się wirusem HIV, wirusem powodującym AIDS .