Czy możesz dostać zapalenie wątroby typu C z płci?

Wirus zapalenia wątroby typu C zwykle rozprzestrzenia się przez krew. Najczęstszym sposobem na zdobycie tego jest wstrzykiwanie narkotyków - zwłaszcza gdy igły lub strzykawki dzielą się. Ale jest to możliwe, aby uzyskać chorobę za pośrednictwem seksu.

Jest bardziej prawdopodobne, że jeśli ty lub twój partner zarażisz się HIV lub inną chorobą przenoszoną drogą płciową, masz seks oralny, lub masz więcej niż jednego partnera seksualnego.

Podejmij środki ostrożności

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, unikaj działań seksualnych, które mogą powodować krwawienie. Obejmują zabawki, uprawianie seksu analnego i używanie narkotyków podczas seksu.

Nie uprawiaj seksu, kiedy ty lub twój partner ma Twój okres lub masz obrzęki płciowe.

Zawsze używaj prezerwatyw podczas seksu z nowym partnerem.

Jeśli używasz zabawki erotycznej, która może złamać skórę, przykryj ją prezerwatywą. Umieść nowy, zanim ktoś inny użyje zabawki.

A co z całowaniem?

Nie jest problemem. Nie można dostać wirusa zapalenia wątroby typu C przez całowanie, przytulanie lub trzymanie rąk. Niełatwe jest złapanie zapalenia wątroby typu C w życiu codziennym.

zapalenie wątroby typu C i HIV

Zdaniem CDC, osoby z HIV są bardziej narażone na zapalenie wątroby typu C. W przybliżeniu 1/4 osób w Stanach Zjednoczonych, u których HIV ma także zapalenie wątroby typu C.

Ponieważ prawdopodobne jest, że poważne, zagrażające życiu powikłania - w tym choroby wątroby i niewydolność wątroby - są bardziej prawdopodobne.

Zapalenie wątroby typu C może również komplikować leczenie i leczenie HIV.

Czy powinieneś się testować?

CDC zaleca badanie wirusowego zapalenia wątroby typu C, jeśli:

  • urodził się w latach 1945 i 1965.
  • Nigdy nie wstrzyknął narkotyków.
  • Mieć HIV lub AIDS.
  • urodził się z matką, która miała zapalenie wątroby typu C.
  • Były leczone problem krzepnięcia krwi przed rokiem 1987.
  • przed miesiącem 1992 r. Ma transfuzję krwi lub przeszczep narządu.
  • Kiedykolwiek miała hemodializę.
  • Niewłaściwe badania wątroby lub choroby wątroby.
  • Prace nad ochroną zdrowia lub bezpieczeństwem publicznym były wystawione na działanie krwi przez igłę lub inne ostre przedmioty.

Jeśli się sprawdzisz i dowiesz się, że masz zapalenie wątroby typu C, powiedz swojemu partnerowi seksualnemu i osobom, które mogły być narażone na krew, także przez używanie narkotyków.