Omówienie tematu zdrowego serca

Co to jest zdrowe odżywianie się serca?

Plan zdrowego odżywiania jest pełen produktów, które mogą obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca, zawału serca i udaru mózgu. Ten plan może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi i zarządzaniu poziomem cholesterolu i ciśnienia krwi. To jest część zdrowego stylu życia serca, która obejmuje regularną aktywność i nie palenie.

Możesz wybierać spośród kilku planów żywieniowych, aby utrzymać zdrowie serca. Obejmują diety amerykanskiej stowarzyszenia serca, diety DASH, diety śródziemnomorskiej i planu myplate.

Zdrowe odżywianie serca jest dla każdego. Nie tylko u osób, które mają problemy z sercem lub są narażone na wysokie ryzyko problemów z sercem. Zdrowe odżywianie koncentruje się na dodaniu bardziej zdrowej żywności do planu i odcięciu produktów spożywczych, które nie są tak dobre dla Ciebie.

Jeśli masz problemy z sercem lub naczyniami krwionośnymi, takimi jak wysoki poziom cholesterolu lub wysokie ciśnienie krwi, konkretne planów żywieniowych może pomóc w rozwiązaniu tych problemów.

Kilka prostych pomysłów

  • Jedz więcej owoców i warzyw oraz innych produktów wysokiej zawartości błonnika.
  • Wybierz żywność o nasyconym tłuszczu, tłuszczu trans i cholesterolu.
  • Jedz co najmniej dwa porcje ryb co tydzień. Tłuste ryby, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, są najlepsze. Ryby te obejmują łososie, makrele, pstrągi jeziorne, śledzie i sardynki. Jeśli nie można jeść ryb, można też uzyskać tłuszcze omega-3 z jaj omega-3, orzechów włoskich, nasion lnu i oleju rzepakowego.
  • Ograniczenie sodu, alkoholu i cukru.

Amerykańskie stowarzyszenie diety serca

Amerykańskie stowarzyszenie serca publikuje wskazówki zdrowego odżywiania dla wszystkich dorosłych i dla dzieci w wieku powyżej 2. roku życia.

Aby wprowadzić te wskazówki, zobacz:

Choroba serca: jedzenie serca zdrowej diety.

dieta DASH

Dieta DASH jest dobrym wyborem dla osób cierpiących na wysokie ciśnienie krwi. DASH oznacza podejście dietetyczne w celu zatrzymania nadciśnienia tętniczego. Nadciśnienie tętnicze jest wysokie ciśnienie krwi.

Aby uzyskać pomoc dotyczącą diety DASH, zobacz:

Wysokie ciśnienie krwi: przy użyciu diety DASH.

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z przykładowym menu diety DASH.

Wytyczne dietetyczne dla Amerykanów

Z dietetycznymi wytycznymi dla ameryków planujesz cieszyć się jedzeniem, ale jeść mniej. Plan ten zaleca jedzenie wielu owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów oraz produktów mleczarskich o niskiej zawartości tłuszczu lub beztłuszczowych. Ograniczyć lub unikać tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i dodanych cukrów. Niniejsze wytyczne pochodzą z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).

Więcej informacji zawiera temat wskazówek dietetycznych dotyczących zdrowia.

dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska może również pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu. Podkreśla ryby, owoce, warzywa, fasolę, pieczywo o wysokiej zawartości włókien i całe ziarna, orzechy i oliwę z oliwek. Mięsa, sera i słodyczy są ograniczone.

Więcej informacji można znaleźć w temacie diety śródziemnomorskiej.

Jak wybrać danie?

z tak wielu różnych planów żywnościowych i porad dotyczących zdrowia, może być mylące, aby wiedzieć, co jest dla Ciebie najlepsze i twoje serce.

Wykres porównujący zdrowe odżywianie diety (co to jest dokument PDF?) może pomóc Ci zobaczyć, jakie produkty są proponowane w każdej z nich Plan.