Niski poziom ciśnienia krwi i leczenie

Skąd mam wiedzieć, czy mam niskie ciśnienie krwi?

Niskie ciśnienie krwi nie zawsze jest oznaką problemu. Ale jeśli masz objawy niskiego ciśnienia krwi, lekarz może zdiagnozować stan i odkryć przyczynę. Objawy zawrotów głowy i zawroty głowy podczas wstawania lub leżenia - ze spadkiem ciśnienia krwi - mogą wskazywać na stan zwany hipotensją posturalną. Szeroki zakres podstawowych warunków może również powodować objawy. Ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę niskiego ciśnienia krwi, dlatego można podać odpowiednie leczenie.

Lekarz zbada historię choroby, wiek, określone objawy i warunki, w jakich wystąpiły objawy. Wykona fizyczny egzamin i może wielokrotnie sprawdzać ciśnienie krwi i tętno - po kilku minutach leżenia, zaraz po wstaniu i po kilku minutach od ciszy.

Mogą być wykonywane inne badania, takie jak EKG (elektrokardiografia) w celu pomiaru tętna i rytmu oraz echokardiogram (badanie ultrasonograficzne w celu wizualizacji serca). Może być również badanie krwi w poszukiwaniu niedokrwistości lub problemów z poziomem cukru we krwi.

Bardziej wyrafinowane monitorowanie EKG w domu (monitor holterowy lub monitor zdarzeń) może być konieczne, aby sprawdzić, czy nie występują problemy z sercem, które pojawiają się lub odejmują lub nieregularne bicie serca, które może spowodować nagłe obniżenie ciśnienia krwi.

Badanie stresu wysiłkowego lub, rzadziej, test elektrofizjologiczny (próba EP) może być również pomocne.

Niektóre postacie nadciśnienia tętniczego mogą wymagać testu zwanego testem 'tilt table'. Ten test ocenia reakcję ciała na zmiany w pozycji, osoba leży na stole, jest bezpiecznie przykręcana, a stół jest podnoszony do pozycji pionowej przez około godzinę, rejestruje się ciśnienie krwi, tętno i objawy Często podawane są leki, które pomagają w prowadzeniu leczenia.

Jakie są leczenie niskiego ciśnienia krwi?

U wielu osób przewlekłe niskie ciśnienie krwi może być skutecznie leczone dietą i zmianami stylu życia.

W zależności od przyczyny objawów lekarz może zalecić zwiększenie ciśnienia krwi poprzez proste zmiany:

 • Jedz dietę wyższą w soli.
 • Pij dużo napojów bezalkoholowych.
 • Ogranicz do napojów alkoholowych.
 • Pij więcej płynów podczas upałów i chorych na choroby wirusowe, takie jak przeziębienie lub grypa.
 • Lekarz ocenia lekarstwa na receptę i bez recepty, aby sprawdzić, czy którykolwiek z nich powoduje objawy.
 • Regularne ćwiczenia mające na celu promowanie przepływu krwi.
 • Bądź ostrożny, gdy leży z pozycji leżącej lub siedzącej. Aby pomóc poprawić krążenie, kilkakrotnie pompuj nogi i kostki przed wstaniem. Następnie postępuj powoli. Kiedy wysiadasz z łóżka, usiądź wyprostowany na krawędzi łóżka na kilka minut przed staniem.
 • Podnieś głowę łóżka w nocy, umieszczając cegły lub klocki pod głową łóżka.
 • Unikaj ciężkich podniesień.
 • Unikaj naciągania w toalecie.
 • Unikaj stania nieruchomo na miejscu przez dłuższy okres czasu.
 • Unikaj przedłużonego narażenia na gorącą wodę, na przykład gorące prysznice i uzdrowiska. Jeśli się zawiedziesz, usiądź. Pomocne może być przechowywanie krzesła lub stołku pod prysznicem, w razie konieczności siedzenia; Aby zapobiec kontuzji, użyj krzesła lub stołka nylonowego przeznaczonego do prysznica i wanien.
 • Aby uniknąć problemów z niskim ciśnieniem krwi i zmniejszyć epizody zawroty głowy po posiłku, spróbuj jeść mniejsze, częściej posiłki. Zredukować węglowodany. Odpocznij po jedzeniu. Unikaj przyjmowania leków w celu obniżenia ciśnienia krwi przed posiłkiem.
 • W razie potrzeby użyj pończochy elastyczne (ściskające) obejmujące cielę i udę. Mogą pomóc ograniczyć przepływ krwi do nóg, a tym samym utrzymywać więcej krwi w górnej części ciała.

Leki przeciwzapalne

Jeśli te środki nie zmniejszają problemu, możesz potrzebować lekarstwa.

Następujące leki są często stosowane w leczeniu niskiego ciśnienia krwi.

 • Fludrokortizol . fludrokortyzon jest lekiem, który wydaje się być pomocny dla większości typów niskiego ciśnienia krwi. Działa poprzez promowanie zatrzymania sodu przez nerki, powodując zatrzymanie płynów i obrzęk, co jest konieczne do poprawy ciśnienia krwi. Ale to zatrzymanie sodu powoduje również utratę potasu. Fludrokortyzon nie posiada właściwości przeciwzapalnych kortyzonu lub prednizonu i nie buduje mięśni jak sterydów anabolicznych.
 • Midodrine . midodryna aktywuje receptory na najmniejszych tętnicach i żyłach w celu zwiększenia ciśnienia krwi. Jest stosowany w celu zwiększenia stałego ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym związanym z dysfunkcją układu nerwowego.