Digoksyna z powodu niewydolności serca

Przykłady

nazwa ogólna Nazwa marki
Digoksyna Lanoxin

Digoksyna jest najczęściej przyjmowana raz dziennie jako pigułka, ale może być również wstrzykiwana do żyły, jeśli pacjent jest w szpitalu.

Jak to działa

Digoksyna spowalnia i wzmacnia skurcze serca, umożliwiając serce pompowanie większej ilości krwi przy każdym uderzeniu.

Dlaczego jest używany

Digoksyna jest stosowana u osób z objawami niewydolności serca spowodowanych dysfunkcją skurczową lewej komory podczas leczenia standardowego (inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę [ACE], beta-adrenolityki i diuretyki).

Lekarze również stosują digoksynę w leczeniu migotania przedsionków, nieregularnego, nieprawidłowego rytmu serca, który rozpoczyna się w górnych komorach serca (atriach).

Jak to działa

Digoksyna może pomóc zmniejszyć objawy i związaną z tym hospitalizację, ale nie udowodniła, że ​​zmniejsza szanse śmierci z powodu niewydolności serca.

Skutki uboczne

Wszystkie leki mają działanie niepożądane. Ale wiele osób nie odczuwa skutków ubocznych, ani nie jest w stanie sobie z nimi poradzić, poproś farmaceuty o skutki uboczne każdego przyjmowanego leku. Efekty uboczne są również wymienione w informacjach dostarczonych z lekiem>

Oto kilka ważnych rzeczy, które warto pomyśleć:

 • Zazwyczaj korzyści leku są ważniejsze niż jakiekolwiek drobne działania niepożądane.
 • Działania niepożądane mogą zniknąć po zażywaniu leku przez jakiś czas.
 • Jeśli nadal występują skutki uboczne i zastanawiasz się, czy nadal należy przyjmować lek, skontaktuj się z lekarzem . Może on być w stanie obniżyć dawkę lub zmienić lek. Nie nagle rzuci się zażywaniem leku, o ile lekarz nie zaleci.

Zadzwoń lub inne służby ratunkowe od razu , jeśli masz:

 • Kłopoty z oddechem.
 • Obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

Zadzwoń do lekarza jeśli masz:

 • Ule.

Przedawkowanie digoksyny (nazywane także zatruciem digoksyną) może się zdarzyć, jeśli masz zbyt dużo digoksyny we krwi.

Natychmiast wezwij lekarza, jeśli wystąpią objawy przedawkowania:

 • Utrata apetytu.
 • Problemy żołądkowe, takie jak nudności, wymioty lub biegunka.
 • utrata wzroku
 • Zamieszanie.
 • Zmiana bicia serca (szybka, wolna lub nieregularna).

Zobacz pełny wykaz działań niepożądanych. (Lek nie jest dostępny we wszystkich systemach).

Co o tym myśleć

Powiedz lekarzowi wszystkie leki, witaminy i suplementy, które przyjmujesz. Inne leki mogą zmieniać ilość digoksyny we krwi, tak że masz zbyt dużo digoksyny. Zbyt dużo digoksyny powoduje poważne objawy przedawkowania, znane także jako zatrucia digoksyną.

Stosowanie leku

Medycyna jest jednym z wielu narzędzi, które lekarz musi rozwiązać problem zdrowotny. Przyjmowanie leku, co sugeruje lekarz, poprawi twoje zdrowie i może zapobiec przyszłym problemom. Jeśli pacjent nie bierze lekarstw prawidłowo, może być narażony na zagrożenie zdrowia (a może i Twojego życia).

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mają problemy z przyjmowaniem leku. Ale w większości przypadków jest coś, co można zrobić. O sugestie dotyczące rozwiązywania typowych problemów, patrz temat biorąc leki zgodnie z zaleceniami.

Aby uzyskać wskazówki dotyczące przyjmowania leku na niewydolność serca, patrz:

Niewydolność serca: przyjmowanie leków.

Porady dla kobiet

Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmią piersią lub planuje zajść w ciążę, nie należy używać żadnych leków, chyba że lekarz zaleci. Niektóre leki mogą zaszkodzić dziecku. Obejmują to leki na receptę i bez recepty, witaminy, zioła i suplementy. I upewnij się, że wszyscy lekarze wiedzą, że jesteś w ciąży, karmiącym piersią lub planujesz zajść w ciążę.

Checkups

Możesz regularnie przeprowadzać badania krwi, aby sprawdzić poziom digoksyny we krwi. Lekarz upewni się, że przyjmujesz bezpieczną ilość digoksyny. Lekarz prawdopodobnie poinformuje Cię o konieczności przeprowadzenia testów. Po rozpoczęciu przyjmowania digoksyny, początkowo trzeba mieć częste badania krwi w celu monitorowania poziomu leku. Te badania mogą być wykonywane rzadziej po tym, jak od dawna przyjmujesz digoksynę.

Opieka pooperacyjna to kluczowa część twojego leczenia i bezpieczeństwa. Upewnij się, że wykonujesz i przejdziesz do wszystkich terminów i skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz problemy. To dobry pomysł, aby znać wyniki testów i przechowywać listę przyjmowanych leków.

Uzupełnij nowy formularz informacji dotyczących leków (PDF) (co to jest dokument PDF) , aby pomóc zrozumieć te leki.

Odnośniki

Odwołania

 1. Leki stosowane w leczeniu przewlekłej niewydolności serca (2009). Wytyczne dotyczące leczenia z listy lekarskiej, 7 (83): 53-56.

Kredyty

Przez Pracowników higieny osobistej
Główny recenzent medyczny Rakesh K. pai, MD, FACC - kardiologia, elektrofizjologia
Specjalista medyczny Recenzent Margaret hetherington, PHM, bsC - apteka

Aktualne od 20 lutego 2015 r.