Jakie są zabiegi dotyczące niedomykalności zastawki mitralnej?

Rodzaj leczenia, jaki występuje w przypadku niedomykalności zastawki mitralnej, w której krew płynie niewłaściwie przez kanał w twoim sercu, zależy od kilku rzeczy. Obejmują one: czy stan pogarsza się i jak reaguje Twój organizm.

Jeśli twoja sprawa jest łagodna, może nawet nie masz objawów. Lekarz może chcieć pilnować tego i spojrzeć na to, co jesz i ile ćwiczysz.

Jeśli twoja sprawa jest trudniejsza, może nakazać Ci leki lub nawet mieć chorego.

Co to jest?

Kiedy twoje serce pompuje krew, ma się udać w jednym kierunku. Twój zastawka mitralna jest jedną z części, która sprawia, że ​​tak się stało.

Znajduje się między dwiema czterema komórami w Twoim sercu: lewym przedsionku i lewej komorze. Gdy działa prawidłowo, zawór otwiera się i umożliwia wypływ krwi z przedsionka, który jest powyżej niego. To powinno być zamknięte.

Ale czasami nie uszczelnia się tak, jak to ma miejsce, i umożliwia wyciek krwi z powrotem do przedsionka. Zwana niedomykalnością zastawki mitralnej.

Powikłania

Możesz poczuć zmęczenie i oddech, jeśli masz zastrzyk mitralny. Może masz gromadzenie się płynów w nogach i stopach. Nazywa się to obrzękiem.

Może to powodować wysokie ciśnienie krwi i gromadzenie się płynów w płucach.

Jeśli nie zostaniesz leczony i gorszy, niedomykanie może doprowadzić do niewydolności serca, udaru mózgu lub zakrzepów, ponieważ serce nie może pompować wystarczającej ilości krwi do organizmu.

Dwa typy przypadków

Istnieją dwa rodzaje: przewlekłe (co oznacza trwające) lub ostre (co oznacza ciężkie).

Przewlekła sprawa rozwija się powoli, a na początku nawet nie zauważysz objawów. Oznaki warunku powoli pogarszają się w czasie.

Ostra sprawa przychodzi szybko i może zagrażać życiu. Lekarz będzie chciał podjąć szybkie działania.

Poproś lekarza o bardziej szczegółowe wyjaśnienie tego problemu.

Zmiany stylu życia

Jeśli masz łagodne lub umiarkowane objawy, lekarz może spróbować złagodzić stan bez leków.

Jeśli palisz, spróbuj zatrzymać się. Szukać pomocy, jeśli nie możesz tego zrobić samemu. Może być konieczne zmniejszenie ilości napoju alkoholu.

Lekarz lub dietetyk mogą porozmawiać z Tobą o odcięciu soli, dodanych cukrów i tłuszczów nasyconych i trans. Ale także o tym, co możesz cieszyć się: dużo owoców, warzyw i białka.

Ćwiczenie jest dobre dla serca i płuc. Nawet mały wzrost aktywności fizycznej każdego dnia jest dobry dla Ciebie. Tym bardziej jesteś aktywny, tym większe korzyści. Przed rozpoczęciem nowej rutyny porozmawiaj z lekarzem.

leki

Czasami zmiany stylu życia same w sobie nie pomogą. Ty i Twój lekarz mają inne możliwości.

Medycyna nie może odwrócić rzeczywistego stanu. Ale może leczyć wiele przyczyn odstawienia objawów i może być stosowany, jeśli wyciek nie jest zbyt źle. W zależności od tego, co dzieje się w ciele, lekarz może skierować Cię lub ukochanej osoby na:

  • Diuretyków, które pomagają zmniejszyć gromadzenie się płynów w ciele i obrzęki nóg i stóp
  • rozcieńczalniki krwi w celu zapobiegania zakrzepom
  • Blokery beta, które pomagają kontrolować tętno
  • leki na nadciśnienie, aby utrzymać ciśnienie krwi w dobrym stanie

Chirurgia i inne procedury

Czasami zmiany stylu życia i leki nie są wystarczające. Może być konieczne naprawienie lub wymianę zastawki mitralnej, jeśli stan zacznie wpływać na zdolność serca do pompowania krwi.

Decyzja o tym, czy to naprawić i jaki rodzaj procedury ma być użyty, zależy od kilku rzeczy:

  • Ostrość problemu zaworu
  • Twój wiek i zdrowie
  • Niezależnie od tego, czy potrzebna jest operacja na inne choroby serca,

Lekarz może wykonać procedurę, która wykorzystuje cewnik, czyli elastyczną rurkę z tworzywa sztucznego. Twój chirurg może wykonać małe nacięcie, lub nacięcie, w klatce piersiowej, aby go wprowadzić.

Dla innych, najlepszym rozwiązaniem jest operacja na otwartym sercu.

Operacja na otwartym sercu

Jest to najczęstszy sposób naprawienia lub wymiany zaworu serca.

Może być potrzebna nawet jeśli nie masz żadnych objawów. To dlatego, że twój lekarz może zdecydować, że zapobiegnie to długotrwałym uszkodzeniom serca.

Zwykle lekarze wolą naprawić zawór zamiast go wymieniać. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Jeśli otrzymasz zamiennik, zawór może być urządzeniem stworzonym przez człowieka lub może pochodzić od wieprzowiny, krowy lub kogoś, kto złożył wniosek o dawstwo narządów przed jej śmiercią.

Podczas operacji otwartego serca otrzymujesz coś, więc nie będziesz się obudzić. Podczas zabiegu nie poczujesz bólu.

Inne rodzaje operacji

Czasami lekarze postanawiają, że ktoś jest zbyt chory, aby mieć operację otwartą. Mają inne możliwości.

Twój lekarz może zalecić tzw. 'Minimalnie inwazyjną operację serca', zamiast otwierać klatkę piersiową, lekarz tworzy jeden lub kilka małych cięć i pracuje nad nimi.

W zależności od rodzaju zabiegu chirurg może użyć ramienia robota lub długiej, elastycznej rurki zwanej torakoskopem, który posiada małą kamerę wideo.

Podobnie jak operacja na otwartym sercu, otrzymasz coś, więc nie będziesz się obudzić ani czuć bólu, podczas gdy to się dzieje.

Jest to nowsze pole chirurgiczne, dlatego warto zapytać lekarza o poziom doświadczenia zespołu i szpitala w wykonywaniu tego typu zabiegów.

Catheters

Twój lekarz może nie sądzić, że jesteś wystarczająco zdrowy w przypadku operacji lub że naprawę można zrobić z czymś łatwiejszym na ciebie. Niektóre szpitale mogą używać cewników do naprawy lub wymiany zastawki. Istnieje kilka rodzajów procedur używających małych, elastycznych rur.

Lekarz wstawia cewnik do naczynia krwionośnego w nogę i kieruje go w stronę serca. Na końcu może znajdować się klips, aby naprawić zawór. Lub może nosić balon, który jest napełniany w odpowiednim miejscu, aby umożliwić miejsce na zastaw.

Podczas tych procedur otrzymujesz coś, co pomoże Ci zachować spokój, ale będziesz się obudził.

Przed i po twoim pobycie w szpitalu

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie pierwszego tygodnia posiłku przed wyjazdem do szpitala. Możesz je wyprzedzić i zamrozić. Co ułatwia krewnemu lub przyjacielowi rozgrzanie potrawy.

Rozmieszczaj, aby ktoś jechał do szpitala i ze szpitala, a podczas powrotu do zdrowia.

Poproś kogoś, aby usłyszał instrukcje lekarza, gdy zostaniesz odesłany ze szpitala do domu. Z powodu zabiegu chirurgicznego nie można chyba myśleć tak jasno, jak zwykle. Możesz nawet rozważyć opiekę zdrowotną w domu na wczesnych etapach odzyskiwania.

Musisz pamiętać leki i odpowiednie dawki, które trzeba podjąć po zabiegu. Użyj wykresu lub trackera, aby nadążyć za tym.