Angioplastyka z powodu zawału serca i niestabilnej dławicy piersiowej

Przegląd leczenia

Angioplastyka pobiera krew płynącą z powrotem do serca. Otwiera tętnicę wieńcową, która została zwężona lub zablokowana podczas ataku serca. Tętnica wieńcowa może być zablokowana przez skrzep krwi, tłuszcz i wapń z pękniętej blaszki, która spowodowała atak serca.

Lekarze próbują jak najszybciej wykonać angioplastykę po zawale serca. Ale angioplastyka nie jest dostępna we wszystkich szpitalach. Jeśli ktoś znajduje się w szpitalu, który nie wykonuje angioplastyki, może zostać przeniesiony do innego szpitala, w którym można wykonać angioplastykę.

Angioplastyka jest również nazywana przezskórną interwencją wieńcową (PCI) lub przezskórną angioplastyką wieńcową (PTCA).

Jaka jest angioplastyka?

angioplastyka jest wykonywana przy użyciu cienkiej, miękkiej rurki o nazwie cewnik. Lekarz wkłada cewnik do naczynia krwionośnego w pachwinie lub nadgarstku. Lekarz ostrożnie kieruje cewnik przez naczynia krwionośne dopóki nie dostanie się do tętnic wieńcowych serca.

Cewnikowanie serca, zwane także angiogramiem wieńcowym. Twój lekarz najpierw używa cewnika w celu stwierdzenia zwężenia lub zablokowania tętnic wieńcowych. Odbywa się to przez wstrzyknięcie do tętnicy barwnika zawierającego jod. Barwnik sprawia, że ​​tętnice wieńcowe są widoczne na cyfrowym ekranie rentgenowskim. To badanie nazywa się również angiogramem wieńcowym.

Balon z lub bez stentu. Jeśli wystąpi zatkanie, cewnik jest przemieszczany do zwężonej części tętnicy. Niewielki balon jest przemieszczany przez cewnik i jest używany do otwierania tętnicy. Balon jest napełniany przez krótki czas. Następnie jest osłabiony i usunięty. Ciśnienie z nadmuchiwanego balonu sprawi, że krew spłynie więcej, ponieważ balon naciska tablicę na ścianę tętnicy. Lekarz może również użyć balonu, aby umieścić stent w tętnicy, aby go otworzyć.

W niektórych przypadkach lekarz może usunąć z tętnicy luźne kawałki skrzeplin. Odbywa się to za pomocą małego urządzenia, które jest jak próżnia. Lekarz przenosi urządzenie przez cewnik do zablokowanej tętnicy i usuwa skrzepy. To jest nowsze procedury, które mogą być stosowane podczas angioplastyki.

Obejrzyj obraz angioplastyki balonowej.

Obejrzyj obraz stentu.

Wyświetl pokaz slajdów w angioplastyce, aby zobaczyć, jak wykonana jest angioplastyka.

Co to jest stent?

Stent to mała, rozszerzalna tubka. Jest ona trwale włożona do tętnicy podczas angioplastyki. Stent utrzymuje tętnicę.

Podczas angioplastyki, balon umieszcza się wewnątrz stentu i napełnia, co otwiera stent i popycha go w miejsce na ścianie tętnicy, aby utrzymać zwężoną tętnicę. Ponieważ stent jest jak tkana siatka, komórki wyścielające naczynie krwionośne przechodzą przez stent i wokół niego, aby je zabezpieczyć. Lekarz może używać stentu bez stentów lub stentu wydzielającego lek.

Stenty wymywania leków. Wszystkie stenty mają ryzyko, że tkanka bliznowata powstawi i zawęzi tętnicę ponownie. Ta blizna może blokować przepływ krwi. Aby zapobiec tej blokadzie, stenty eluujące leki są powleczone lekami, które zapobiegają rozwojowi bliznowatej tętnicy. Stenty do wyeliminowania leków mogą zmniejszyć szanse, że będziesz potrzebować drugiej procedury (angioplastyka lub chirurgia), aby ponownie otworzyć tętnicę.

Stent przeznaczony jest do:

 • Naciśnij płytkę nazębną do ścian tętnicy i otwórz tętnicę, poprawiając przepływ krwi.
 • Utrzymuj tętnicę po otwarciu balonu i usunięciu go.
 • Uszczelnij wszelkie łzy w tętnicy.
 • zapobieganie zapadaniu się lub zamykaniu ściany tętnicy (restenosis)
 • Zapobiegać oderwaniu małych kawałków płytki nazębnej, co może powodować zawał serca.

Czego można oczekiwać po leczeniu

Po angioplastyce zostaniesz przeniesiony do gabinetu odbudowawczego lub do oddziału wieńcowego. Tętno, tętno i ciśnienie krwi będą uważnie obserwowane. Będziesz mieć duży bandaż lub urządzenie do prasowania w miejscu wstawienia cewnika, aby zapobiec krwawieniu.

Korekcja angioplastyki może trwać od 30 do 90 minut. Ale potrzebujesz czasu na przygotowanie się na to i na czas, aby się wyzdrowieć. Może potrwać kilka godzin. Średni czas hospitalizacji wynosi od 1 do 2 dni w przypadku nieskomplikowanych procedur.

Nie rób wysiłku fizycznego i nie podnoś nic ciężko, dopóki lekarz nie powiedzie, że jest w porządku. To może być na dzień lub dwa. Po kilku dniach możesz wznowić ćwiczenia i jeździć samochodem.

przyjmujesz leki przeciwpłytkowe, aby zapobiec kolejnym atakom serca lub udaru mózgu. Jeśli dostaniesz stent, prawdopodobnie przyjmujesz aspirynę z dodatkową antypartaminą, taką jak klopidogrel (plavix). Jeśli masz stent wymywania leku, prawdopodobnie będziesz musiał przyjmować oba te leki co najmniej przez rok. Jeśli masz stent nosa, przyjmujesz leki na co najmniej miesiąc, ale może nawet rok. Wtedy najprawdopodobniej przyjmujesz codziennie aspirynę. Jeśli masz duże ryzyko krwawienia, lekarz może skrócić czas przyjmowania tych leków. Możesz pracować z lekarzem, aby ustalić, ile czasu przyjmujesz oba te leki. Ta decyzja może zależeć od ryzyka zawału serca, ryzyka krwawienia oraz preferencji podczas przyjmowania leku.

Po zabiegu można uczestniczyć w programie rehabilitacji kardiologicznej (rehabilitacji). W rehabilitacji kardiologicznej, zespół pracowników służby zdrowia zapewnia edukację i wsparcie, które pomogą Ci odzyskać i zacząć nowe, zdrowe nawyki, takie jak prawo do jedzenia i ćwiczenia. Aby utrzymać serce w dobrym zdrowiu, a tętnice są otwarte, co sprawia, że ​​zmiany są tak samo ważne, jak leczenie. Jeśli lekarz tego nie zaproponował, zapytaj, czy rehabilitacja krążenia jest odpowiednia dla Ciebie.

Dlaczego to się robi

Angioplastyka ratunkowa z lub bez stentowania jest typowo pierwszym wyborem leczenia zawału serca.

Chociaż wiele rzeczy jest zaangażowanych, angioplastyka może być wykonana, jeśli:

 • Miał atak serca.
 • Częstą lub ciężką dusznicę, która nie reaguje na zmiany w medycynie i stylu życia.
 • Mają dowody silnego zmniejszenia przepływu krwi (niedokrwienie) do okolicy mięśnia sercowego powodowanego przez jedną lub więcej zwężonych tętnic wieńcowych.
 • Mieć zwężoną lub zablokowaną tętnicę, która może być skutecznie leczona angioplastyką.
 • Są wystarczająco zdrowe, aby mieć procedurę.

Angioplastyka może nie być rozsądnym sposobem leczenia, gdy:

 • Nie ma dowodów na zmniejszenie przepływu krwi do mięśnia sercowego.
 • Jedynie małe obszary serca są zagrożone, a pacjent nie ma objawów dławicy.
 • Jesteś narażony na poważne komplikacje lub umieranie podczas angioplastyki z powodu innych problemów zdrowotnych.
 • Po otrzymaniu stentu nie wolno przyjmować leków zmniejszających krążenie krwi, aspiryny i innej antypartametyki.
 • Podczas angioplastyki nie można osiągnąć wpływu tętnicy.

Jak to działa

Angioplastyka działa dobrze, aby otworzyć zablokowaną tętnicę po zawale serca. Jak to działa zależy od rodzaju blokady. Ale angioplastyka może otworzyć tętnice zablokowane u około 9 na 10 osób.

Angioplastyka łagodzi objawy dławicy piersiowej (takie jak ból w klatce piersiowej lub ciśnienie) i poprawia przepływ krwi do serca. Jeśli tętnica się zawęża, może być potrzebna inna angioplastyka lub zabieg pomostowania. Tętnica ma mniejsze prawdopodobieństwo znęczenia, jeśli stosuje się stent, zwłaszcza stent do wymywania leku.

Korzyści płynące z angioplastyki są dużo większe, jeśli nie palisz, jeśli palisz, rzucić palenie.

Ryzyko

Ryzyko angioplastyki to:

 • Krwawienie w miejscu wkłucia.
 • Uszkodzenie naczynia krwionośnego w miejscu wkłucia.
 • Nagłe zamknięcie tętnicy wieńcowej.
 • Mała łza w wewnętrznej wyściółce tętnicy.
 • Atak serca.
 • Potrzeba dodatkowych procedur. Angioplastyka może zwiększyć ryzyko konieczności pilnego zabiegu pomostowania. Także naprawiona tętnica może być wąska ponownie (nawrót zwężenia) i może wymagać powtórzonej angioplastyki.
 • Odsunięcie rozszerzonego naczynia krwionośnego (nawrót zwężenia)
 • Śmierć. Ryzyko zgonu jest większe, gdy jest zaangażowanych więcej niż jedna tętnica.

Co o tym myśleć

Po zawale serca, operacja pomostowania jest czasem lepszym rozwiązaniem niż angioplastyka. Na przykład chirurgia może być lepsza u osób, które mają wiele zablokowanych tętnic lub blokad, których nie można osiągnąć podczas angioplastyki.

Wykonaj specjalny formularz informacji o leczeniu (PDF) (co to jest dokument PDF?) , aby pomóc zrozumieć to leczenie.

Odnośniki

Odwołania

 1. Lewica GN, i in. (2011). 2011 ACC / AHA / SCAI w sprawie interwencji chirurgicznej przezskórnej: raport z amerykańskiego stowarzyszenia kardiologów / amerykański zespół ds. Stresu o stowarzyszeniu serca na wytyczne praktyczne oraz społeczeństwo w zakresie angiografii i interwencji chirurgii sercowo-naczyniowej. Obiegu, 124 (23): e574-e651.

 2. Ma EE, i in. (2011). Zawał mięśnia sercowego w odcinku ST. W V fuster i in., Eds., Hurst 's serce, wydanie 13, tom 2, str. 1354-1385 new york: mcgraw-hill.

Kredyty

Przez Healthwise staff

Główny recenzent medyczny Rakesh K. pai, MD, FACC - kardiologia, elektrofizjologia

E. Gregory thompson, MD - medycyna wewnętrzna
Specjalista medyczny Stephen Fort, MD, MRCP, FRCPC - kardiologia interwencyjna

Aktualne od 2 listopada 2015 r.