Naucz się podstaw diagnostyki i leczenia tętniaków

tętniakiem jest powiększona część naczynia krwionośnego. Są ważne, aby odkryć, ponieważ mogą one stać się większe w czasie. Wzrost ten zwiększa prawdopodobieństwo wybuchu naczynia krwionośnego.

Aby dowiedzieć się, czy to, co czujesz, jest tętniakiem, lekarz zadecyduje Cię o pytaniach, w tym o tym, czy ma on innego członka rodziny. Wtedy zakończy egzamin, podczas którego będzie:

  • słuchaj swojego serca
  • Sprawdź ciśnienie krwi
  • Słuchaj tętnic w szyi
  • Czuj brzuch dla masy

Jeśli lekarz uważa, że ​​masz tętniak w aorcie, główną tętnicę w ciele, możesz uzyskać test ultradźwiękowy, aby mogła sprawdzić, czy jest jakiś. To jest bezbolesne i może wskazywać i mierzyć tętniak. Jeśli myśli, że ktoś znajduje się w piersi, możesz uzyskać skanowanie CT, aby przyjrzeć się bliżej.

Jeśli lekarz bierze pod uwagę, że ma się w mózgu, może zostać wykonany tomografia komputerowa lub inwazyjny test zwany angiogramem. Podczas tego barwnik jest wstrzykiwany do tętnicy w ramieniu lub nodze i przemieszcza się do mózgu. Następnie zostaje zrobione zdjęcie twojego mózgu. Barwnik ułatwi lekarzowi dostrzeżenie jakichkolwiek problemów.

MRI może być również używany do sprawdzania aorty lub naczyń krwionośnych w mózgu.

Zabiegi

Jedynym sposobem na usunięcie tętniaka jest jego naprawa. To często ryzykowne, ale bardzo skuteczne, gdy się uda.

Czasami zabieg nie jest możliwy lub może stanowić większe zagrożenie niż tętniak. W takim przypadku najlepiej jest być ostrożnym monitorowaniem i leki.

Medycyna konwencjonalna

Lekarz ustali rozmiar, typ i położenie tętniaka. Co znajdzie pomoże określić najlepszy sposób leczenia.

W przypadku nieoperowanych tętniaków możesz przepisywać leki obniżające ciśnienie krwi lub złagodzić siłę uderzenia serca. Twoja szansa na to pęknie.

Nawet w przypadku operacyjnego tętniaka, lekarz może najpierw spróbować leków i podejść do poczekania, a następnie sprawdzać jego rozwój.

Jeśli lekarz stwierdzi, że tętniak jest wystarczająco duży, aby był niebezpieczny, może wystąpić potrzeba operacji. Chirurg może go leczyć przez wstawienie klipu, który odcina dopływ krwi do dotkniętego obszaru.

W niektórych przypadkach tętniak można usunąć. Sekcja tętnicy może być zastąpiona syntetycznym przeszczepem.

Jak mogę temu zapobiec?

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapobiec tętniakom kręgosłupa, jest kontrolowanie ciśnienia krwi.

Jeśli masz rodzinną historię udaru mózgu lub choroby serca, zmień zmiany diety i stylu życia, aby poprawić stan zdrowia.

  • Regularnie ćwiczyć.
  • Oglądaj, co jesz.
  • Jeśli palisz, przestań.