Chirurgia pomostowa tętnicy wieńcowej: jeden z przeglądów tematu odzyskiwania

Co dzieje się w ciągu pierwszych 24 godzin po operacji CABG?

Po zakończeniu zabiegu pomostowania tętnicy wieńcowej (CABG) pacjent zostanie przeniesiony do oddziału intensywnej terapii serca (CICU) lub chirurgicznego ICU, aby specjalnie przeszkolony personel szpitalny mógł monitorować stan pacjenta. Proces odzyskiwania jest inny dla każdego pacjenta, więc ilość czasu spędzonego w wyspecjalizowanym oddziale będzie się różnić.

Gdy Twoja potrzeba monitorowania maleje, zostaniesz przeniesiony do oddziału w dół w szpitalu, aby przygotować się na powrót do domu.

Podczas rekonwalescencji po zabiegu omijającym usłyszysz jeden uniwersalny temat: wszyscy uzdrawiają w innym tempie. Twoje doświadczenie może różnić się od typowego kursu opisanego poniżej.

Natychmiast po zabiegu

Zaćmienie ogólne jest stosowane podczas procedury CABG, więc może być nieprzytomna przez kilka godzin po zabiegu. Dokładnie wtedy, gdy budzisz się, zależy od wielu rzeczy. Na przykład dodatkowe leki w celu kontrolowania powikłań podczas lub po zabiegu może sprawić, że będziesz nieprzytomny dłużej.

Mimo że nadal jesteś nieprzytomny, prawdopodobnie zostaniecie przeniesieni do oddziału intensywnej terapii, specjalnego oddziału zarezerwowanego dla osób, które po raz pierwszy miały znaczne operacje. Możesz przebywać w tym urządzeniu od 1 do 3 dni. Dłuższy pobyt nie oznacza, że ​​operacja CABG nie powiodła się. Może to oznaczać, na przykład, że potrzeba więcej czasu na znieczulenie lub z powodu płynu w klatce piersiowej.

Kiedy obudźesz się, zauważysz kilka wrażeń. Prawdopodobnie poczujesz się bardzo groggy. Znieczulenie może powodować mdłości, więc Twój żołądek może poczuć się nieswojo. Można również zauważyć, że nie można połknąć lub mówić z powodu rurki umieszczonej w gardle, która pomaga oddychać. Można też usłyszeć dużo hałasu: sprzęt i monitory stosowane w najbardziej intensywnych oddziałach opieki mogą powodować wiele dźwięków dźwiękowych.

Chociaż efekty znieczulenia zwykle wpływają na dyskomfort z powodu operacji CABG, nadal możesz doświadczyć bólu po przebudzeniu. Aby złagodzić ten dyskomfort, pielęgniarka poda Ci lekarstwa na ból po podaniu dożylnym (IV) bezpośrednio po zabiegu.

Kiedy stajesz się bardziej czujny, lekarz przepisze leki przeciwbólowe. Możesz mieć małą maszynerię, która pozwala kontrolować, kiedy i ile bólu otrzymasz, chociaż jest to bardziej powszechne po 24 do 48 godzinach. Ta maszyna (pompa PCA) posiada urządzenie, które trzyma się w dłoni za pomocą przycisku, aby nacisnąć, aby rozpocząć medycynę płynącą przez linię IV.

Wyjście z intensywnej opieki medycznej

Kiedy Twój stan ulegnie poprawie, zostanie przeniesiony z wyspecjalizowanego oddziału do normalnej jednostki do pielęgnacji serca, nazywanej czasami jednostką odsuniętą. Większość oddziałów szpitalnych ma znacznie mniej pielęgniarek i personelu monitorującego, więc zwykle je przenosi się, gdy:

  • Twoja rurka oddechowa została usunięta.
  • Możesz przyjmować leki doustnie.
  • Rury inwazyjne i wymagania dotyczące monitorowania są ograniczone.

Zdejmowanie przewodu oddechowego

Rurka z respiratora do płuc pomaga oddychać podczas operacji CABG. Lekarz usunie tę rurkę, gdy będziesz świadoma i potrafi oddychać samodzielnie. Rzadziej można być czujnym, ale niezdolnym do oddychania bez wentylatora. Oznacza to, że jeszcze nie odzyskasz wystarczającej siły.

Twoja rurka do oddychania dociera do dróg oddechowych, więc może trzeba wydychać energicznie, aby pomóc odsunięciu terapeuty oddechowego. Nawet jeśli masz silny odruch refluksu, usunięcie probówki nie powinno powodować wymiotów, ponieważ rurka nosowo-żołądkowa, zwana również rurą NG, wypuści wszelkie płyny z żołądka przez nos podczas zabiegu i po zabiegu.

Stosowanie leków doustnych

Kiedy lekarz uzna, że ​​jesteś gotowy, usunięto rurkę NG i będziesz mógł połknąć jedzenie, a także leki. Istotnym krokiem w twojej odbudowie jest przejście od dożylnej (drogą IV) na leki doustne (przez usta). Zdolność do tego świadczy o tym, że jesteś w pełni świadomy i na pewnym poziomie niezależności medycznej. Twoja linia IV pozostanie, nawet jeśli możesz wziąć pigułki.

Usuwanie innych rur i monitorów

Będziesz mieć kilka rur i monitorów umieszczonych w Twoim ciele i wokół ciała w celu monitorowania postępów w trakcie odzyskiwania. Po zabiegu konieczna jest dokładna obserwacja, aby sprawdzić powikłania. W ciągu kilku dni po rozpoczęciu regeneracji, rury te są zwykle usuwane. Oznacza to, że Twoje postępy w zdrowiu idą naprzód i nie trzeba być uważnie obserwowanym.

Nie potrzebujesz już cewnika moczowego, który został umieszczony w pęcherzu moczowym. Gdy jesteś w jednostce odejmowania, możesz być w stanie wsiąść do iz łóżka. Korzystanie z łazienki lub sypialni do oddawania moczu może być bardziej praktyczne i wygodne.

Co o tym myśleć

Po przeniesieniu do jednostki odejmowanej, najprawdopodobniej będziesz w szpitalu tylko kilka dni. W tym czasie zespół medyczny będzie nadal monitorować stan pacjenta i obserwować wszelkie powikłania, które mogą opóźnić powrót do domu. Zanim będziesz mógł wrócić do domu, musisz spełnić inny zestaw kryteriów.