Przegląd tematu choroby tętnicy szyjnej

Co to jest choroba tętnicy szyjnej?

Tętnica szyjna po każdej stronie szyi dostarcza krew do mózgu. Choroba tętnicy szyjnej występuje, gdy substancja zwana blaszką gromadzi się w jednej lub obu tętnicach. Gromadzenie się może zawęzić tętnicę i zmniejszyć przepływ krwi do mózgu. Może to zwiększyć ryzyko udaru lub przejściowego ataku niedokrwiennego (TIA).

Zwężenie tętnicy nazywa się zwężeniem. Im większa jest wąska tętnica, tym większe ryzyko udaru lub TIA.

Co powoduje chorobę tętnicy szyjnej?

Choroba ta rozwija się w taki sam sposób jak choroba wieńcowa.

Płytka może gromadzić się w tętnicach w ciele w czasie. To gromadzenie się często nazywa się 'utwardzaniem' tętnic. Może powstać płytka nazębna, ponieważ:

 • Palisz.
 • Masz wysokie ciśnienie krwi.
 • Masz wysoki poziom cholesterolu.
 • masz cukrzycę.
 • Miała rodzinną historię utwardzania tętnic.

Jakie są objawy?

Wielu ludzi nie ma żadnych objawów. Dla niektórych osób, TIA lub udar jest pierwszą oznaką choroby.

Jeśli masz jakiekolwiek z tych objawów TIA lub udaru mózgu, zadzwoń lub inne służby ratunkowe natychmiast.

 • Nagłe drętwienie, mrowienie, osłabienie lub utrata ruchu w twarzy, ramieniu lub nodze, zwłaszcza na jednej stronie ciała.
 • Zmiana nagłej wizji.
 • Nagłe kłopoty.
 • Nagłe zamieszanie lub problemy z zrozumieniem prostych wypowiedzi
 • Nagłe problemy z chodzeniem lub wyważeniem.
 • Nagły, silny ból głowy różniący się od poprzednich bóle głowy.

Jak zdiagnozowano chorobę tętnicy szyjnej?

Zwężenie zwężenia można stwierdzić podczas badania fizycznego. Lekarz może posłuchać Twojej szyi na dźwięk zwany bruitem (wymawianym 'broo-EE'). Ten gwałtowny dźwięk często słychać, gdy tętnica szyjna jest zwężona.

Jeśli lekarz uważa, że ​​masz zwężenie, otrzymasz ultrasonograf dopplerowską. Ten test wykorzystuje fale dźwiękowe do pokazania, jak krew przepływa przez tętnicę lub żyłę. Może wystąpić również angiogram CT lub angiogram rezonansu magnetycznego (MRA).

Rutynowe testy na chorobę tętnicy szyjnej są nie zalecane dla każdego. Eksperci zalecają je tylko osobom, które mają objawy.

niektóre firmy sprzedają badanie ultrasonograficzne w centrach handlowych lub innych miejscach. Ale ubezpieczenie nie płaci za te badania, ponieważ nie są zalecane przez ekspertów plus lekarz nie jest zaangażowany w przepisywanie testu. Więc nie jest on w stanie wyjaśnić wyników. Dobrym pomysłem jest porozmawiać z lekarzem przed przeprowadzeniem jednego z tych badań.

Jak się leczy?

Celem leczenia jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia TIA lub udaru mózgu. Leczenie zależy od tego, czy masz objawy, jak wiele tętnic jest zablokowanych. Prawdopodobnie weźmie się lekarstwa. Zachęcamy również do wprowadzania zdrowych zmian w stylu życia. Niektórzy ludzie mają procedury obniżania ryzyka.

leki

Prawdopodobnie będziesz mieć aspirynę lub inny lek, aby zapobiec zakrzepom krwi. Prawdopodobnie będzie też przyjmować lek na cholesterol zwany statyną.

Pracuj ze swoim lekarzem, aby poradzić sobie z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca.

Unikaj przeziębienia i grypy. Szczepionkę przeciw grypie rocznie.

Zmiany stylu życia

Zdrowe zmiany w stylu życia mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

 • rzucić palenie. Unikaj też dymu.
 • Jedz zdrowe jedzenie z sercem.
 • Bądź aktywny. Zapytaj lekarza, jaki rodzaj ćwiczeń jest dla Ciebie bezpieczny.
 • Utrzymaj zdrową wagę. Jeśli chcesz, schudź

Regularne ultrasounds

Jeśli masz zwężenie tętnicze - ale nie masz objawów - lekarz może potrzebować rutynowych ultrasonografów, aby sprawdzić, czy zmniejszenie tętnic jest coraz gorsze.

Chirurgia lub stentowanie

Chirurgia w tętnicach zwana endarterektomia szyjna. Lekarz robi cięcie w szyi i zabiera mu płytkę z tętnicy.

Niektórzy ludzie mają procedurę zwaną stentingiem. Lekarz wiąże cienką rurkę przez tętnicę w pachwinie i tętnicy szyjnej w szyi. Następnie używa małego balonu, aby powiększyć zwężoną część tętnicy i umieszcza stent, aby utrzymać tętnicę.

Chirurgia i stentowanie mogą powodować poważne problemy, takie jak udar lub zawał serca. Osoby mające zwiększone ryzyko wystąpienia problemów z zabiegiem chirurgicznym lub stentingu obejmują osoby z ciężką chorobą serca lub inne poważne problemy zdrowotne. Ty i Twój lekarz mogą się zdecydować, jeśli pacjent ma wykonać procedurę.