Choroba serca i cewnikowanie serca

Cewnikowanie serca (zwane także kardiologią lub angiogramem wieńcowym) jest inwazyjną procedurą obrazowania, która pozwala lekarzowi 'zobaczyć', jak serce jest dostarczane przez naczynia krwionośne. Podczas badania długie, wąskie rurki, zwane cewnikiem, wprowadzane są do naczynia krwionośnego w ramieniu lub nodze i kierowane do serca za pomocą specjalnego urządzenia rentgenowskiego. Kontrastowy barwnik jest wstrzykiwany przez cewnik, dzięki czemu można tworzyć filmy rentgenowskie twoich zaworów, tętnic wieńcowych i komór serca.

Dlaczego potrzebuję kardiologa?

Lekarz stosuje kardiologię do:

 • Oceniaj lub potwierdzaj obecność chorób serca (takich jak choroba wieńcowa, choroba zawału serca lub choroba aorty)
 • Ocena funkcji mięśnia sercowego
 • Określenie potrzeby dalszego leczenia (takiego jak zabieg interwencyjny lub chirurgia pomostowa)

W większości ośrodków medycznych procedury interwencyjne w celu otwierania zablokowanych tętnic są wykonywane po zakończeniu diagnostycznej części kardiologicznej. Rzadziej interwencja jest wykonywana później jako osobna procedura. Procedury interwencyjne obejmują angioplastykę balonową i umieszczenie stentu. Są wykonywane rzadko, bardziej skomplikowane procedury, takie jak brachyterapia, aterektomia, rotoblacja i cięcie balonu.

Jakie są ryzyko związane z kardiologią?

Kardiolog jest ogólnie bezpieczny. Jednakże, podobnie jak w przypadku wszelkich inwazyjnych procedur, istnieje ryzyko. Podejmowane są specjalne środki ostrożności w celu zmniejszenia tych zagrożeń. Lekarz omówi ryzyko związane z tą procedurą.

Ryzyko związane z kardiologią jest rzadkie, ale może obejmować:

 • Krwawienie wokół punktu przebicia
 • Nieprawidłowe rytmy serca
 • zakrzepy
 • Infekcja
 • Reakcja alergiczna na barwnik
 • uderzenie
 • atak serca
 • Perforacja naczynia krwionośnego
 • Zator powietrzny (wprowadzenie powietrza do naczynia krwionośnego, które może zagrażać życiu)
 • Śmierć

Przed rozpoczęciem procedury należy zwrócić się do lekarza o jakiekolwiek pytania.

Jak mam przygotować się na kardiologię?

W przypadku kardiologa większość osób będzie musiała przeprowadzić badania krwi i elektrokardiogram.

Możesz nosić to, co lubisz do szpitala.

Zostaw wszystkie rzeczy wartościowe w domu. Jeśli zwykle nosisz protezy, okulary lub aparat słuchowy, planuj je nosić podczas krążenia.

Lekarz lub pielęgniarka przedstawi Ci szczegółowe instrukcje dotyczące tego, czego możesz i nie możesz jeść lub pić przed procedurą.

Powiedz swojemu lekarzowi wszystkie aktualnie przyjmowane leki, w tym produkty ziołowe i suplementy diety.

Poproś lekarza o to, jakie leki należy przyjmować w dniu krążenia. Może być zalecana, aby zaprzestać przyjmowania pewnych leków, takich jak coumadin (rozcieńczalnik krwi), na kilka dni przed procedurą.

Jeśli masz cukrzycę, poproś lekarza, jak dostosować lekarstwa na cukrzycę w dniu testu.

Powiedz lekarzowi i / lub pielęgniarkom, jeśli jesteś uczulony na cokolwiek, zwłaszcza jod, skorupiaki, barwniki rentgenowskie, lateks lub kauczuk (np. Rękawiczki gumowe lub balony) lub leki penicylinowe.

Możesz wrócić do domu w dniu procedury lub nie. Przynieść ze sobą przedmioty (takie jak szlafrok, kapcie i szczoteczka do zębów), aby pobyt był bardziej komfortowy. Kiedy możesz wrócić do domu, umów się, aby ktoś zabrał cię do domu.

Jak długo trwa kardiologia?

Procedura kardiologa zazwyczaj trwa około 30 minut (i dłużej, jeśli pacjent jest poddawany interwencji), ale czas przygotowania i przywrócenia zdrowia wzrasta kilka godzin. Plan na pobyt w szpitalu przez cały dzień w celu przeprowadzenia procedury.

Co się dzieje podczas krążenia kzejca?

Będziesz miał do dyspozycji szlafrok szpitalny. Pielęgniarka rozpocznie linię dożylną (IV) w ramieniu, aby podczas zabiegu podawać leki i płyny.

Pokój kardiologiczny wygląda podobnie jak pokój operacyjny. Będziesz leżeć na specjalnym stole. Jeśli spojrzysz powyżej, zobaczysz dużą kamerę i kilka monitorów telewizyjnych. Możesz oglądać zdjęcia kardiologicznej na monitorach.

Pielęgniarka oczyści skórę (i ewentualnie golić) miejsce, w którym cewnik zostanie włożony (ramię lub pachwina). Sterylne zasłony są wykorzystywane do przykrycia terenu i zapobiegania infekcji. Ważne jest, aby trzymać ręce i dłonie w bokach, a nie przeszkadzać zasłonom.

Elektrody (małe, płaskie, lepkie plastry) zostaną umieszczone na piersi. Elektrody są przyłączone do elektrokardiogramu (ECG), który analizuje aktywność elektryczną serca.

Będziesz miał łagodny środek uspokajający, który pomoże Ci się zrelaksować, ale podczas całego zabiegu będziesz czujny i przytomny. Lekarz zleci znieczulenie miejscowe w celu znieczulenia miejsca wstawienia cewnika.

Jeśli cewnik ma być włożony w pachwinie (zwany 'podejściem udowym'), miejscowo znieczulenie zostanie wstrzyknięte, aby zasnąć obszar. Małe nacięcie zostanie wykonane przez naczynia krwionośne, przez które zostanie włożona cewnik i osłona wprowadzająca. Cewnik zostanie wsunięty przez powłokę i gwintowany do tętnic serca. Ponownie, jeśli poczujesz ból, poinformuj swoich dostawców usług medycznych.

Jeśli cewnik ma być włożony do nadgarstka (nazywany 'promieniowym' podejściem), miejscowo znieczulenie zostanie wstrzyknięte do wnętrza skóry w ramię, aby zdrętwiały obszar. Niewielka nacięcie zostanie wykonane przez naczynia krwionośne, przez które zostanie wprowadzona osłona wkładacza cewnika (rurka, przez którą przechodzi cewnik) i cewnik. Cewnik zostanie wsunięty przez powłokę i gwintowany do tętnic serca. Chociaż można poczuć ciśnienie, gdy nacięcie jest wykonane lub gdy wkłada się cewnik i osłonę, nie powinieneś czuć bólu; Powiedz o tym świadczeniodawcom.

Kiedy cewnik jest na swoim miejscu, światła będą przyciemniane, a niewielka ilość barwnika (lub 'materiału kontrastującego') zostanie wtrysiona przez cewniki do tętnic i komór serca. Materiał kontrastowy przedstawia zbiorniki, zawory i komory.

Gdy materiał kontrastowy jest wtryskiwany do wnętrza twojego serca, przez kilka sekund może dojść do gorąca lub zaczerwieniona. To jest normalne i zniknie za kilka sekund. Poinformuj lekarza lub pielęgniarki, jeśli masz uczucie swędzenia lub ucisku w gardle, nudności, dyskomfortie w klatce piersiowej lub innych objawach.

Aparat rentgenowski będzie używany do robienia zdjęć tętnic i komór serca. Lekarz może poprosić o głęboki oddech, wstrzymać oddech lub kaszel podczas zabiegu. Zostaniesz poproszony o wstrzymanie oddechu podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich. Gdy wszystkie zdjęcia zostały zrobione, cewnik zostanie usunięty, a światła zostaną włączone.

Co się dzieje po kardiologii?

Jeśli cewnik został włożony do pachwiny, osłona wkładacza zostanie usunięta, a nacięcie zostanie zamknięte ściegami, uszczelką kolagenu lub naciskiem. W niektórych sytuacjach osłona wkładacza może zostać zszyta na miejsce i usuwana po krwawieniu. Uszczelnienie kolagenu jest materiałem białkowym, które współpracuje z naturalnymi procesami gojenia się ciała, tworząc skrzep w tętnicy.

Jeśli cewnik został włożony do nadgarstka, cewnik i osłona są usuwane. Nacięcie zostanie zamknięte szwami i bandażami. Będziesz mógł chodzić. Będziesz obserwowany przez kilka godzin, aby upewnić się, że czujesz się dobrze po zabiegu. Możesz przyjmować leki, aby zmniejszyć dyskomfort w ramieniu po znieczuleniu. Otrzymasz instrukcje, jak dbać o swoje ramię po powrocie do domu. Powiedz swojemu pielęgniarce, jeśli uważasz, że masz krwawienie lub poczujesz drżenie lub mrowienie na palcach.

Jałowa opatrunek zostanie umieszczony na obszarze pachwiny, aby zapobiec infekcji. Musisz leżeć płasko i trzymać nogę prosto przez dwie godziny do sześciu godzin, aby zapobiec krwawieniu. Głowa nie może być podniesiona więcej niż dwie poduszki wysokie (około 30 stopni). Nie podnieś głowy poduszkami, ponieważ może to powodować napięcie w brzuchu i pachwinach. Nie próbuj siedzieć ani stanąć. Pielęgniarka sprawdza regularnie bandaże, ale powiedz swojemu pielęgniarku, jeśli uważasz, że krwawisz (masz mokre, ciepłe uczucie) lub jeśli palce zaczną mrowić lub czują się zdrętwiałe. Można przyjmować leki w celu złagodzenia dyskomfortu w okolicy pachwiny po znieczuleniu środka znieczulającego. Pielęgniarka pomoże ci z łóżka, gdy będziesz mógł wstać.

Twoje rozkazy lekarskie ustalą, kiedy będziesz mógł wyjść z łóżka, aby udać się do łazienki. Potrzebujesz pomocy, aby wyjść z łóżka, więc poproś o pomoc. Pielęgniarka pomoże Ci usiąść i zwisać nogi na Bok łóżka.

Musisz pić dużo płynów, aby usunąć kontrast z ciała.

Możesz czuć potrzebę oddania moczu częściej. to normalne. Jeśli w trakcie zabiegu nie umieszcza się cewnika moczowego, należy użyć pościeli lub pisuaru, aż będzie można wstać z łóżka.

Lekarz poinformuje pacjenta, czy możesz wrócić do domu lub musi zostać na noc. W każdym przypadku będzie monitorowany przez kilka godzin po zabiegu.

Leczenie, w tym leki, zmiany w diecie i przyszłe procedury będą omawiane z Państwem przed wyjazdem do domu. Opiekę nad miejscem rany, aktywnością i opieką kontynuacyjną będą również omawiane.

W przypadku pytań dotyczących kardiologa należy zwrócić się do lekarza.