Co to jest powiększone serce (kardiomegalia)?

Powiększone serce może mieć kilka przyczyn. Ale zwykle jest wynikiem wysokiego ciśnienia tętniczego lub choroby wieńcowej.

Nie może skutecznie krew pompować krwi, co może powodować zastoinową niewydolność serca. Może się poprawić w czasie. Ale większość osób z powiększonym sercem potrzebuje długotrwałego leczenia lekami.

Typy

Serce powiększa się z powodu uszkodzenia mięśnia sercowego. Aż do pewnego stopnia powiększone serce może nadal pompować krew. W miarę postępu choroby, zdolność pompowania serca maleje.

Zdemilowana kardiomiopatia  Jest głównym rodzajem powiększonego serca. Ściany obu stron (zwane także komorami) stają się cienkie i rozciągnięte. To powiększa twoje serce.

W innych typach mięśnie lewej komory są bardzo grube. Wysokie ciśnienie krwi może spowodować powiększenie lewej komory (typ zwany przerostem). Zagęszczenie (które lekarze nazywają kardiomiopatią przerostową) również mogą być dziedziczone.

Powiększone serce zachowuje więcej zdolności pompowania, gdy jest 'grubsze', a nie 'cienkie'.

Przyczyny

Najczęstszym wyzwalaczem są blokady, które wpływają na dostarczanie krwi przez serce (choroba wieńcowa) i wysokie ciśnienie krwi. Mogą to być inne przyczyny, w tym:

 • Infekcja wirusowa serca
 • Nieprawidłowy zawór serca
 • Ciąża, z sercem powiększającym się w czasie porodu (lekarz może nazwać tę kardiomiopatię przedsionkową)
 • Choroba nerek wymagająca dializy
 • Nadużywanie alkoholu lub kokainy
 • Zakażenie HIV
 • Warunki genetyczne i dziedziczne

Często nie jest znana przyczyna. Lekarz może odnieść się do tego jako idiopatycznej rozszerzonej kardiomiopatii.

Objawy

Najczęściej powiększenie serca nie powoduje żadnych objawów. Jeśli nie będzie w stanie pompować krwi wystarczająco dobrze, mogą wystąpić objawy zastoinowej niewydolności serca, takie jak:

 • Duszność (szczególnie gdy jest aktywna lub leży płasko)
 • Obrzęk nóg
 • Zwiększenie masy ciała, szczególnie w okolicy brzucha
 • Zmęczone uczucie
 • Palpitacje lub pomijane bóle serca

Niektórzy ludzie nigdy nie mogą mieć objawów. Inni mogą mieć małe rzeczy, które nie zmieniają się od lat. Inni mogą mieć krótki oddech, który stale się pogarsza.

Diagnoza

Większe serce może zostać odkryte po tym, jak pacjent i lekarz mówią o objawach, które można przypisać zastoinowej niewydolności serca. Inne czasy, dowiadujemy się przez test na coś innego.

To najlepszy sposób na zdiagnozowanie ultrasonografu serca - słychać go nazywany echokardiogramem. Nie ma bólu ani ryzyka. To mierzy serce:

 • Rozmiar
 • Grubość mięśni
 • Funkcja pompowania

W niektórych przypadkach może pomóc lekarzowi dowiedzieć się, co powoduje powiększone serce.

Inne rzeczy mogą pomóc w odkryciu powiększonego serca, takiego jak:

Twoja historia: duszność lub inne objawy zastoinowej niewydolności serca mogą dostarczyć wskazówek.

A fizyczne egzamin: może wystąpić obrzęk. Powiększone serce może również powodować nieprawidłowe dźwięki, gdy lekarz słucha stetoskopu.

X-ray w klatce piersiowej: Rozszerzona kardiomiopatia zwiększa rozmiar serca na klatce piersiowej.

Cewnikowanie serca : Poszukuje blokad w tętnicach wieńcowych. Można również sprawdzić rozmiar serca i funkcję pompowania.

Testy krwi: można to zrobić, aby sprawdzić, co może prowadzić do powiększenia serca, takich jak:

 • Choroba tarczycy
 • HIV lub inne zakażenie wirusowe

skanowanie CT i MRIS: mogą pomóc w pewnych sytuacjach zdiagnozować powiększenie serca.

Biopsja : bardzo rzadko lekarz może poprosić o małą próbkę tkanki z wnętrza serca w celu określenia przyczyny powiększonego serca.

Zabiegi

Często koncentrują się na przyczynie, na przykład:

Choroba wieńcowa: otwarcie blokad w naczyniach krwionośnych, które dostarczają tlenu do serca, może poprawić przepływ krwi do mięśnia sercowego. Jeśli twoje serce powiększy się z powodu zatkania, jego pompy mogą się poprawić.

Nadciśnienie tętnicze: kontrolowanie wysokiego ciśnienia krwi może zapobiec dalszym uszkodzeniom. Może sprawić, że twoje serce będzie lepiej.

Alkoholu lub narkotyków: zaprzestanie stosowania substancji szkodliwych może poprawić objawy powiększonego serca i poprawić pracę serca.

Choroba zawału serca : zabieg chirurgiczny lub mniej inwazyjna może czasami naprawić lub wymienić uszkodzony zawór serca, który powoduje kardiomegalię.

Gdy powiększone serce powoduje zastoinową niewydolność serca, inne leczenie skupia się na łagodzeniu objawów i utrzymaniu serca w takim stanie, jak:

Leki moczopędne. 'pigułki wodne' sprawiają, że pijesz więcej. To znaczy, że serce nie musi tak dużo pływać. Ułatwiają także obrzęk nóg.

inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) i beta-blokery . Najczęściej leczą wysokie ciśnienie krwi, ale także poprawiają zdrowie serca.

Implantable cardioverter-defibrillator. Urządzenie umieszczone w klatce piersiowej może zrestartować serce, jeśli przestanie bić. Niektóre z nich mogą skuteczniej pomóc pompowni.

U niewielu osób cierpiących na kardiomegalię i ciężką zastoinową niewydolność serca zaleca się przeszczep serca.