Tajemnice starzenia się dobrze

Jeśli walczysz z czasem ojca, obniża poziom cholesterolu i poziom stresu jest schowany gdzieś w głowie, może powinieneś go trzymać. Z dłuższym, zdrowszym życiem jako celem, być może powinieneś zwrócić większą uwagę na przyjaźń, prowadzenie wojny na talii i gaszenie papierosów na dobre.

Oto niektóre z mądrości, które wyłaniają się z badania harvarda rozwoju dorosłych, najdłuższego, najpełniejszego badania starzenia się, jaki kiedykolwiek przeprowadzono. Od lat trzydziestych badacze zbadali ponad 800 kobiet i mężczyzn, którzy pochodzili z nastolatków do starości i szukają wskazówek co do zachowania, które przekładają się na szczęśliwą i zdrową długowieczność.

'Spodziewałem się, że długowieczność twoich rodziców, jakość twojego dzieciństwa i poziom cholesterolu będą miały duży wpływ' - mówi psychiatrzyk george vaillant, MD , Dyrektor badania harvard i starszy lekarz w brigham i szpitalu kobiet w bostonie. 'Więc byłem bardzo zaskoczony, że te szczególne zmienne nie były' ważniejsze niż były '.

Co ciekawe, stresujące wydarzenia również nie przewidywały przyszłego stanu zdrowia 'niektórzy ludzie mieli wiele stresów, ale bardzo dobrze ucierpiały', mówi wirydarz ', ale jak radzisz sobie ze stresem to ma znaczenie nieznacznie.'

W rzeczywistości, zamiast zapominać o swoim cholesterolem, a nawet o genetycznej rączce, którą przeprowadzono, badania żołnierza wykazały, że lepiej być zmęczonym następującymi czynnikami, które okazały się najbardziej przewidywalne na to, czy ' Pomyślnie przenieść się przez wiek średni i do lat osiemdziesiątych:

  • Unikanie papierosów
  • Dobre umiejętności dostosowania lub radzenia sobie z sytuacją ('lemoniada z cytryn')
  • Utrzymanie zdrowej wagi
  • Ćwiczenia regularnie
  • Utrzymywanie silnych związków społecznych (w tym trwałego małżeństwa)
  • Śledzenie edukacji

Woody Allen zauważył kiedyś, że nikt nie wychodzi z tego świata, ale tak długo jak tu jesteśmy, mówi warkocza, możemy być zdrowi i szczęśliwi, jak to tylko możliwe. Dobrze opisuje dziesięciolecia długie badanie dotyczące zbioru, mówi, że 'jest zaskakujące, ile składników przewidujących długowieczność znajduje się pod Twoją kontrolą'.

Musisz mieć przyjaciół

W zależności od wandalizmu jest to coś, co się łaskotanie - najlepiej osiągnąć z inną osobą: czy Twoje kontakty towarzyskie są ze współmałżonkiem, potomstwem, rodzeństwem, partnerami mostu i / Co jest kluczowe dla dobrego zdrowia, a starsze.

Richard szczęśliwy, jeden z tak zwanych 'szczęśliwych' uczestników badania harvardów, był zawsze otoczony przez ludzi, niezależnie od tego, czy przyjaźniono się na obiad czy interakcje ze swoimi dziećmi i wnukami. W latach siedemdziesiątych płynął z żoną z san francisco do bali i zaczął pisać książkę o wojnie domowej. - Żyję w teraźniejszości - ciesząc się życiem i zdrowiem, gdy trwa. '

Inne badania potwierdziły siłę promowania zdrowia w kontaktach społecznych. W gabinecie geriatrii medycyny w UCLA, teresa seeman, phD, oceniała dorosłych w latach siedemdziesiątych w ciągu siedmiu lat, stwierdziła, że ​​osoby z satysfakcjonującymi stosunkami społecznymi pozostały ostrzejsze umysłowo w trakcie badania, przy mniejszym wieku Związanym z umysłowym upadkiem niż osoby bardziej odizolowane.

Nikt nie wie dokładnie, w jaki sposób sieć społecznościowa może pomóc zachować zdrowie, chociaż niektóre badania wykazały, że kobiety i mężczyźni, które mieszkają samotnie, mniej jeść, co mogłoby zagrozić ich samopoczuciu fizycznym i psychicznym. Osoby z powiązaniami społecznymi mogą mieć silniejsze systemy odpornościowe przeciwko chorobom.

'nadal walczymy o to zrozumieć', mówi wirywant. 'Osoby, które spożywają alkohol lub są przygnębione, mają mniejsze szanse na wsparcie społeczne, a zatem relacje osobiste są wskaźnikiem, że prowadzisz resztę swojego życia Całkiem nieźle. '

W RAND, badającej politykę 'think tank' w Santa Monica, naukowiec behawioralny Joan Tucker, phD, mówi, że posiadanie ludzi w Twoim życiu może sprawić, że poczujesz się kochany i opiekujący się, co może poprawić twoje samopoczucie. Jednocześnie małżonek lub bliski przyjaciel może również przypomnieć Ci, abyście chodzili na spacery lub zabierali leki, które mogą mieć również korzyści dla zdrowia fizycznego.

'Ktoś kazał ci wydostać się i ćwiczyć mogą sprawić, że czujesz się kochany w krótkim czasie - w rzeczywistości może to być dość irytujące', mówi tucker. 'Ale to może być bardzo skuteczne w zmuszaniu ludzi do zmieniających się zachowań w pozytywny sposób'.

Pozostawanie aktywnie umysłowo

Ciekawość i kreatywność pomagają przekształcać starsze osoby w pozornie młodsze, mówi wibrujący, nawet jeśli bóle ich stawów, a nawet ich dni cieszyć się swobodnym dostępem do kopiarki biurowej są daleką pamięcią. Osoby, które zawsze uczą się czegoś nowego o świecie, zachowują ducha, a znalezienie młodszych przyjaciół, które stracą starsze, również przyczynia się w największym stopniu do procesu starzenia.

Przebieg swojego własnego starzenia się, twierdząc wiry, nie jest napisany kamieniem, a nawet w twoim przodku. Tak, mówi, mogą istnieć geny, które wpływają na długowieczność, ale ponieważ każdy ma wiele dobrych i wielu złych genów długowieczności, zwykle mają tendencję do przeciętnego.

Nawet jeśli obecny styl życia nie jest tym, czym powinno być, to nigdy nie jest za późno na zmianę. 'To trochę przypomina otwarcie IRA', mówi warkocz. 'Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej, ale bez względu na wiek, to warto robić'. Każdy może zmienić styl życia, które może je przenieść w kierunku starzejącego się stanu.