Coraz starszy, pozostając silny

Październik. 29, 2001 - yetta H. appel, DSW, został leczony rakiem jelita grubego, złamaną nogą i operacją zaćmy. Pielęgnowała męża, hy, przez chorobę Parkinsona aż do śmierci, żadna z tych niedawnych wydarzeń nie sprawiała, że ​​obchodziła swoje 78. urodziny w litewii podczas podróży na honor ludzi, którzy pomagali żydowskim podczas holokaustu.

'ponieważ przez wiele lat byłem pracownikiem socjalnym, rozwinął się talent do nawiązania kontaktu z ludźmi' - mówi - staram się dotrzeć do ludzi w moim bloku. Rozumiem, co dla nich jest ważne, pamiętam ich urodziny, w odpowiedzi, włączają mnie w ich życie, ponieważ starzeją się, aby pozostawać zainteresowanym w innych. '

Do osiągnięcia obowiązkowej emerytury w wieku 70 lat, Appel był profesorem pracy socjalnej na uniwersytecie w Rutgers w Nowym Jorku.

Każdego dnia wszyscy jesteśmy starsi. Ale ludzie jak appel wydają się mieć talent do wdzięku starzenia. Jaka jest ich sekret?

Utrzymywanie kontaktów towarzyskich

Ważne jest, aby pozostawać w kontakcie z innymi, mówi jessie C. gruman, phD, dyrektor wykonawczy centrum ds. Poprawy zdrowia w Waszyngtonie.

'kiedy ktoś wychodzi na emeryturę z pracy, a ich dzieci odchodzą, nie mogą mieć stymulacji społecznej, która pojawia się rutynowo z zatrudnieniem i aktywnym życiem rodzinnym' - mówi gruman WHTT. 'Ważne jest rozpoznanie tego potencjalnego problemu i podjęcie kroków w celu utrzymania zaangażowania społecznego i umysłowego. czytać gazetę. czytać książki. Umieść się w takim miejscu, w którym nieustannie kwestionujesz '.

Utrzymywanie kontaktów towarzyskich ma istotny wpływ na jakość życia, zgadza się laura mosqueda, MD, dyrektor geriatrii i profesor medycyny rodzinnej na uniwersytecie w Kalifornii w Irlandii. 'Ludzie mogą nawiązać kontakt, tworząc nowe relacje poprzez wolontariat, lub dążąc do szczególnych zainteresowań i hobby, lub odkrywając działania w lokalnych wyższych centrach', mówi WHTT.

Ważne jest, aby uznać, że depresja nie jest normalną częścią procesu starzenia się 'to jest normalne, aby smutek po utracie, ale normalnie nie czuję się smutny', mówi mosqueda. Depresja dorosłych może manifestować się jako drażliwość, utratę pamięci lub wycofanie się społecznym. Depresja kliniczna jest chorobą, która może i powinna być leczona '.

Gruman przewiduje, że jesteśmy na progu gwałtownej zmiany naszych oczekiwań dotyczących procesu starzenia się '. Niektórzy boomerzy nie mają zamiaru łagodnie wchodzić w tę dobrą noc. Oczekują i mają nadzieję, że pozostaną niezwykle aktywni, dopóki pewnego dnia nie obudzą się martwymi ', mówi w przeszłości stopniowy spadek aktywności to' norma akceptowana kulturowo '- dodaje gruman - ale prawdopodobne jest, że niemowlęta wyżsi boomerzy Zaakceptuj to. Oczekuje tego przystosowanego komputerowo generacji do znalezienia nowych sposobów pokonania fizycznych ograniczeń i izolacji społecznej.

Klucz diety i ćwiczeń

Dwa najważniejsze klucze do pomyślnego starzenia się to dieta i ćwiczenia fizyczne - mówi john faulkner, phD, starszy pracownik laboratorium mechaniki mięśni w Instytucie Gerontologii oraz profesor fizjologii i inżynierii biomedycznej na uniwersytecie michigan w ann arbor.

'najważniejszą rzeczą w naszym wieku jest utrzymanie zdolności poruszania się, a to znaczy posiadanie rozsądnej masy ciała', mówi Faulkner. 'Twój metabolizm stopniowo ustępuje każdemu dziesięcioleciu. Dziś potrzebujemy mniej jedzenia niż my zrobiliśmy 10 lat temu'.

Poza jedzeniem dobrze zbilansowanej diety, ważne jest, aby nadal ćwiczyć przez całe życie. 'Znajdź coś, co Cię interesuje, ponieważ mało osób nadal będzie angażować się w ćwiczenia, jeśli nie będą zadowolić', mówi faulkner. 'To kluczowe znaczenie dla zrozumienia, że ​​stracisz masę mięśni w miarę starzenia się w wieku 80. osób na ogół mają około 50\% do 60\% masy mięśniowej, które miały wtedy, gdy miało to 30 lat. Jeśli pracujesz regularnie z niewielkimi ciężarami, Może zapobiec niektórym stratom, zamiast tracić 40\% masy mięśni, może stracić tylko 30\% '. Gruman dodaje, że ćwiczenia z małymi gramatami nie tylko budują masę mięśniową, ale także pomagają zwalczać osteoporozę i wzmacniają mięśnie, które zachowują równowagę.

Mosqueda podkreśla podkreślenie wagi dalszego ćwiczeń.

'regularne ćwiczenia zachowują elastyczność i funkcjonowanie, a także zapobiegają upadkom' - mówi. 'Nie ma znaczenia, w jakim wieku jesteś. W każdym wieku możesz ćwiczyć i zwiększyć swoje fizyczne i społeczne samopoczucie '. Poleca program, który obejmuje ćwiczenia aerobowe, aby zwiększyć przepływ krwi i łagodniejsze ćwiczenia, takie jak tai chi, aby zwiększyć elastyczność i równowagę.

Dostosuj się do zmiany

wdzięku

'odkrywamy, że ludzie, którzy osiągnęli wiek i mają dobrą jakość życia, dobrze dostosowują się do zmian', mówi mosqueda. 'Jeśli nie mogą tańczyć kwadratowo, próbują tańca towarzyskiego. Jeśli nie mogą biegać maratami, przechodzą na krótsze trasy, zamiast uczuć 'nie ma nic innego, co mogę zrobić', szukają rozwiązań '.

Kiedy Appel wyjechała do wschodniej Europy, nie mogła się dogadać z jej grupą. 'Tylko upewnij się, że trzymasz mnie w zasięgu wzroku, a ja za chwilę przyjedziemy', powiedziała im. Kiedy przyszła na schody bez poręczy i potrzebowała pomocy, poprosiła o to. 'To ważne, aby nie czuć, że' to się dzieje tylko ze mną '- mówi.' Pamiętaj, że ludzie w każdym wieku muszą poradzić sobie ze zmianami swoich możliwości. Znaleźć równowagę. Pracuj poprawić to, co możesz zrobić, a równocześnie uznaj swoje granice. '

Przesunięcie poczucia znaczenia

Jak wiek, nasze poczucie, co 'ważne zmiany', ponieważ ludzie nie są związani z wymaganiami codziennego życia, mogą mieć więcej czasu na rozwój bogatego życia duchowego '- mówi gruman. 'Mogą pogłębiać swoją religię lub odkrywać nowe kierunki duchowe'.

Appel mówi, że uważa, że ​​dotyczy to przesunięcia percepcji czasu. 'Jak dotrzesz do lat 70. i 80., nie czujesz, że czas rozciąga się przed tobą na czas nieokreślony', mówi. 'Dla udanego starzenia się, musimy odejść od siebie z obawy o siebie samego od naszych młodszych lat, a ostatnio, gdy zdaję sobie sprawę głęboko z tym, że czas jest krótki, uważam, że chcę być tak otwarty i przebaczający, jak tylko może być'.