Utrata słuchu pomaga: jak lepiej się komunikować

Jeśli żyjesz z utratą słuchu, rozmowy mogą stanowić wyzwanie. Ale czasami 'najbardziej skutecznymi środkami pomocniczymi są małe zmiany stylu życia' - mówi rosellen reif, doradca w Raleigh w N.C., który pomaga osobom niepełnosprawnym fizycznie.

Oto kilka rzeczy, które mogą pomóc.

pytaj o głowy. bliscy mówią swoje imię i zwróć uwagę, zanim zaczną mówić. Na przykład 'mama, gdzie są klucze do samochodu?'

Zwracaj się do innych, kiedy mówią . Upewnij się, że widzisz twarz i usta osoby podczas rozmowy. Ich wyrażenia i język ciała będą zawierały to, co mówią w kontekście.

Wyłącz inne hałasy. , gdy chcesz rozmawiać, wyłącz rzeczy, które mogą zagłuszyć to, jak telewizor lub radio, lub od nich oddalać. Kiedy wybierasz się do jedzenia, poproś o stolik z dala od dużych stron lub kuchni.

Powtórz informacje z powrotem. wiele numerów i słów podobnych. Po otrzymaniu ważnych informacji od kogoś, jak czas lub datę, powtórz to z powrotem. Jeszcze lepiej, napisz to na piśmie.

Poznaj swoje granice. jeśli jesteś chory lub zmęczony, Twoje słuchanie lub zrozumienie innych może być gorsze niż zwykle.

Powiedz innym, czego potrzebujesz. , mówiąc: 'Słabo słyszę' to dobry początek, ale 'nie daje osobie, z którą rozmawiałeś z poradą, jak najlepiej mogą Ci pomóc, 'Mówi reif.

Bądź jasny, czego potrzebujesz. Możesz poprosić o spojrzenie na ciebie, gdy mówią. Poproś też, aby nie jedli, żują gumy lub palą, gdy rozmawiają, dzięki czemu można zobaczyć ich usta.

', dając ludziom określone sposoby, które mogą Ci pomóc usłyszeć', mówi reif, 'zmniejszasz swoją frustrację i zamieszanie, a także własne'.

Znajdź alternatywę dla 'co'? mówiąc 'co?' W kółko 'może wydawać się niegrzeczne, zwłaszcza jeśli mówisz trochę głośniej, ponieważ starasz się zrozumieć', mówi angela nelson , Lekarz audiologii w burbank, CA.

Zamiast tego powiedz to, co słyszałeś myślisz . 'Ta mała różnica sprawia, że ​​ludzie czują się tak, jakbyście próbowali zrozumieć i mogą złagodzić napięcie'.

Poszukaj urządzenia, które Ci odpowiada. Profesjonalny audiolog, lekarz medycyny słuchowej, nosa i gardła (ENT) lub specjalista od aparatów słuchowych pomoże Ci znaleźć produkty najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom. Kilka opcji, o których warto pamiętać:

aparaty słuchowe. Brzmi głośniej dla Ciebie, podobnie jak twój osobisty P.A. system. Są w wielu kształtach, kolorach i rozmiarach. Niektóre pasują do ucha, inne bezpośrednio do kanału słuchowego.

systemy FM. ten system działa dobrze w klasie. Mówca rozmawia mikrofon i bezprzewodowe dźwięki bezprzewodowo w aparat słuchowy przez cały pokój.

Urządzenia alarmujące. łączą się z dzwonkiem, telefonem lub alarmem, a następnie wyrzucają migające światło lub głośny dźwięk, aby zwrócić na siebie uwagę.

Inne pomoce pomocnicze obejmują:

  • Wzmacniacze osobiste
  • Słuchawki podczerwone
  • Telefony wyświetlające Twoją rozmowę na ekranie

Urządzenia takie jak te mogą trochę się przyzwyczaić. 'Ale kiedy zdajesz sobie sprawę, jak poprawiają one wzajemne oddziaływanie z innymi i twoją zdolność do ponownego bycia sobą', mówi Reif: 'Czy zdecydujesz się na włączenie ich w codzienną rutynę?'

Uwzględnij swoich bliskich w wizytach lekarskich. Twój audiolog potrafi uczyć rodziny, jak działa aparat słuchowy i proponuje inne sposoby, w jaki mogą poradzić sobie z utratą słuchu.

Uzyskać wsparcie. Inni ludzie z ubytkiem słuchu to także wspaniałe zasoby. Poproś lekarza o zalecenie grupy wsparcia w Twojej okolicy lub w trybie online. Jeśli nadal walczysz, możesz porozmawiać o swoich uczuciach z terapeutą.

Nie pozwól, aby ubytek słuchu nie był leczony. Osoby, które nie otrzymują pomocy na ich stan są narażone na większe ryzyko depresji lub lęku. Jedno badanie wykazało również związek pomiędzy nieleczoną utratą słuchu a demencją.

Osoby korzystające z aparatów słuchowych nie tylko częściej spotykają się z przyjaciółmi, ale czują się bezpieczniej, bardziej pewni, a nawet bardziej zadowoleni z ich życia seksualnego.

'słuchanie to nie tylko słyszeć śliczną piosenkę ptaka', mówi nelson. 'Jeśli straci pan słuch, tracisz komunikację i ludzi wokół siebie'.