Walka z ubytkiem słuchu

Jeśli jesteś w lub zbliżając do średniego wieku i wychowywali się na koncertach rozłamujących ucho takich zespołów jak grand funk railroad i led zeppelin, dzisiaj może się okazać, że utrata słuchu jest niepożądanym faktem życia. , Możesz skłonności do słuchania rozmów i muzyki, która kiedyś była tak jasna i czysta jak rytm santana. Podczas gdy wcześniej słyszysz szpilkę - dosłownie - teraz możesz zmierzyć się z utratą słuchu w młodszym wieku niż sobie wyobraziłeś, prosząc ludzi, aby powtarzali się i mieli zwyczaj mówić 'wybaczenie'?

W generowaniu woodstocku, słuchanie nie jest już czymś oczywistym. Około 28 milionów Amerykanów ma ubytek słuchu, a zdaniem Amerykańskiego Stowarzyszenia Języka Słyszeniowego (ASHA) występuje u dorosłych w każdym wieku. W rzeczywistości rozpowszechnienie ubytku słuchu wśród młodszych mężczyzn i kobiet rośnie. Około 14\% osób w wieku od 45 do 64 lat ma ubytek słuchu (wzrost od 261 do 26\% w tej grupie wiekowej od 1971 roku). A wraz z upływem czasu wiek dojrzewania, spodziewana jest częstość utraty słuchu.

Zagubienie życia

Scenariusz jest zbyt często - i często zbyt bolesny - u mężczyzn i kobiet w wieku 40 i 50 lat. Mogli siedzieć cicho na obiadach, mając trudności z rozmową. Mogą czuć się zupełnie zagubieni, gdy uczęszczają do teatru, starając się słyszeć, co mówią aktorzy.

Specjaliści w zakresie oceny utraty słuchu, których poczekalnie niegdyś napełnieni byli głównie osobami starszymi, teraz są rutynowo traktowani z myślą o osobach, które inaczej uważają się za pierwszorzędne. 'Widzę dużo młodszych ludzi w moim biurze, którzy mają' nacięcia 'podczas przesłuchania, które wiedzieliśmy, że pochodzi z hałasu', mówi audiolog angela loavenbruck, redd, bezpośredni prezes amerykańskiej Akademii Audiowizualnej. Te tak zwane 'wycięcia' hałasu, które pojawiają się na wykresie testu słuchu zwanego audiogramem, mogą wskazywać na gwałtowny spadek zdolności słuchowych.

'Niedawno byłem traktowany perkusistę, który ciągle narażony jest na bardzo głośną muzykę', mówi loavenbruck, który jest w prywatnej praktyce w Nowym Jorku 'ma absolutnie normalną słyszalność na większości częstotliwości, ale na około 2000 lub 4000 cyklu Ton, jego słuch jest ostry. Widzimy to samo u wielu osób narażonych na hałas w miejscu pracy '.

W wieku 20 lat osoby te mogą nie zauważyć utraty słuchu, mimo że mogą już zacząć doświadczać uszkodzeń wewnątrz ucha wewnętrznego. Ale w połowie lat, mówi loavenbruck, utrata słuchu może stać się coraz bardziej zauważalne i znaczące.

Louder nie jest lepszy

Historia słuchania muzyki rockowej jest tylko jednym z nieprzyjemnych dla snu dźwięków, które ludzie od średniowiecza napotykają od dziesięcioleci. Dzisiejszy świat prezentuje znacznie głośniejsze hałasy, niż kiedykolwiek wcześniej generowane pokolenia - rozbrzmiewające syreny policyjne, rozbłyski elektryczne, rozbieraki na głowę i stale prezentujące się osobiste stereofony typu walkman. Czas, ich bombardowanie i strafowanie mogą spowodować skumulowane spustoszenie na 20 000 receptorów czuciowych (lub komórkach włosów) ucha wewnętrznego, co powoduje trwałą utratę słuchu.

Podczas gdy ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy z 1970 r. Chroni nas przed hałasem w miejscu pracy, nie ma kontroli nad dinem i rakietą, która przywita nas w dalszej części naszego życia. W rzeczywistości byliśmy tak przyzwyczajeni do hałasu, że ledwo wiemy, jak głośny jest świat.

'otworzysz drzwi do wielu restauracji i jak architekci ich zaprojektowali, to brzmi jak wielka impreza jest w toku, a to miejsce, na którym na pewno chcesz być', mówi pamela mason, Med, Dyrektor praktyki audiologicznej ASHA, polityki i Jednostka konsultacyjna. 'Ale kiedy siadasz, jest tak głośno, że nie możesz usłyszeć, co mówią ludzie z własnego stołu.'

Nawet odejście od tego wszystkiego może zwiększyć ryzyko utraty słuchu. 'Za każdym razem, kiedy jeździsz motocyklem, skuterem śnieżnym lub nartami wodnymi, mogą wystąpić pewne trwałe uszkodzenie słuchu' - mówi mason. 'Nie możesz nawet iść do wielkich tetonów i całkowicie uciec przed hałasem!'

Niezależnie od tego, jak głośne są poziomy hałasu w Twoim życiu, może być także element genetyczny w Twoim ubytku słuchu. Szczególnie w połączeniu z ekspozycją na hałas, genetyczne predyspozycje na trudności ze słuchem mogą wystąpić w młodszym wieku, niż może to mieć miejsce.

'Jest to wystarczająco dobry dowód na podatność genetyczną na ubytek słuchu wywołany szumem', mówi dr Rick A. friedman, MD, phD, szef sekcji zaburzeń dziedzicznych ucha w klinice ucha domowego w los angeles .

Odrzucenie ubytku słuchu

Bez względu na wiek, szczególnie u osób w wieku 40 lat i lat pięćdziesiątych, możesz oprzeć się uznaniu, że masz upośledzenie słuchu. Możesz być zażenowany ('nie byłbym złowiony za martwy w aparacie słuchowym') lub może być sceptyczny, że problem istnieje ('każdy wie, że utrata słuchu ma miejsce tylko dla starych ludzi').

'Około trzy czwarte mężczyzn i kobiet, które mają ubytek słuchu, nigdy nie pojawia się w biurze audiologa', mówi mason, były dyrektor programu audiologicznego w szpitalu uniwersyteckim w stanie Georgia w Waszyngtonie. Mój małżonek wpakował mnie do środka, powiedziała mi, że telewizor jest tak głośny, że wychodzi z jej serca. '

Ironicznie rzecz biorąc, osoba z deficytem słuchu może być ostatnią osobą, która zdaje sobie sprawę, że ma problem. Utrata słuchu ma tendencję do powolnego rozwijania się przez wiele lat, a ludzie często dostosowują się i nawet nie zdają sobie sprawy, że ich słuchanie stale pogarsza się - chociaż członkowie rodziny i współpracownicy z pewnością wiedzą o tym. 'Ich utrata słuchu może stać się normą dla nich', mówi fryzjer. 'Mogą czuć, że to normalne przegapienie części rozmów. Często winią ludzi, z którymi rozmawiają, narzekając, że inni drżą. '

Słyszysz, co słyszę?

Twój lekarz pierwszego kontaktu może przetestować Twój słuch w biurze za pomocą przenośnego urządzenia do produkcji dźwięku (tzw. Audioscope), który generuje dźwięki o różnych częstotliwościach. Jeśli masz objawy utraty słuchu, prawdopodobnie zostanie skierowany do audiologa, który jest przeszkolony w ocenie zaburzeń słuchu i dopasowywania aparatów słuchowych.

Dostępne obecnie narzędzia diagnostyczne są teraz bardziej wyrafinowane niż w przeszłości, mówi friedman i są w stanie lepiej zidentyfikować utratę słuchu, w tym miejsce uszkodzenia (na zewnętrznym, środkowym lub wewnętrznym uchu). Audiolog wykona kompleksową baterię testów.

Po stwierdzeniu utraty słuchu, osoby w wieku 40 i 50 lat często mają zamiar 'naprawić' problem. 'Baby boomers mają inne oczekiwania co do ich utraty słuchu', mówi loavenbruck. 'W przeciwieństwie do wielu osób starszych, są mniej prawdopodobne, aby powiedzieć:' to jest część starsza; Ja po prostu będę z tym żył '. Chcą zadbać o problem. Uważam, że ci młodsi ludzie są znacznie bardziej skłonni powiedzieć: 'Jestem gotów nosić aparat słuchowy, jeśli pomoże mi uniknąć problemów z komunikacją, które mnie denerwują', podczas gdy przed laty było straszliwe piętno związane z utratą słuchu . '

Pompuj głośność

Dzięki nowej technologii, mówi friedman, dzisiejsze aparaty słuchowe są o wiele lepsze i znacznie mniejsze niż ich poprzednicy. Najbardziej znaczącym niedawnym rozwojem jest dostępność technologii cyfrowej dla osób z ubytkiem słuchu.

'pierwsza cyfrowa aparatura słuchowa była dostępna pod koniec lat osiemdziesiątych' - mówi mason. 'To było duże urządzenie, które było zaopatrzone za uchem, z twardym drutem, które przechodziło do dużego zasilacza i procesora mowy na pasie.'

Ale gdy publiczność obrócił głuche słuchawki na te nieporęczne urządzenia, producenci wrócili do desek do rysowania. 'Dzisiaj wszystkie elementy cyfrowe pasują do aparatu słuchowego, który można umieścić w kanale słuchowym i jest praktycznie niewidoczny' - mówi mason.

Obecnie jest wiele poziomów cyfrowych aparatów słuchowych - mówi loavenbruck - 'z cyfrowych środków pomocniczych' ekonomicznych 'lub' wejściowych ', do bardzo wyrafinowanych i dość kosztownych cyfrowych środków pomocniczych, które pozwalają na wiele zaawansowanych programów. Koszt tych urządzeń cyfrowych wynosi od około 1400 USD do ponad 3000 USD za ucho.

Czy masz ubytek słuchu?

Oto kilka pytań, które pomogą Ci ustalić, czy Twoje przesłuchanie musi zostać formalnie przetestowane:

  • Czy czujesz się sfrustrowany rozmawiając z przyjaciółmi i członkami rodziny, starając się słyszeć (a często nie rozumieją), co mówią?
  • Czy rodzina i przyjaciele muszą podnosić swoje głosy lub powtarzać się podczas rozmowy z tobą?
  • Czy inni narzekają, że głośność w telewizorze jest zbyt głośna?
  • Czy słyszysz problemy podczas rozmowy telefonicznej?
  • Czy uważasz, że ograniczenia słuchu zakłócają życie towarzyskie?
  • Czy podczas hałasu otoczenia, np. W restauracjach, masz problemy z słyszeniem tego, co mówią inni?
  • Czy natkniesz się na argumenty z członkami rodziny z powodu widocznej utraty słuchu?

W celu uzyskania skierowania do certyfikowanego audiologa w Twojej społeczności lub informacji o utracie słuchu, skontaktuj się z ASHA pod numer (800) 638-8255 lub www.asha.org.