Leki i starsze osoby dorosłe

Mary parker z dębu grzbietu, tenn., Szybko żartuje o swoich problemach zdrowotnych. Jej żywy uśmiech i optymistyczna postawa wierzą jej w 78 lat. Ale w ubiegłym roku miała problem zdrowotny, który nie była zabawna, leki, które brała na jej obrzęk zatok, pozostawiły ją tak słabe i oszołomione, że nie mogła wstać z łóżka.

'Czułem się jakbym chciał umrzeć', wspomina. 'Było okropnie.'

Nauczyła się ważnej lekcji z epizodu. Ona myśli dwa razy przed przyjęciem jakiegokolwiek leku, pyta lekarzy i farmaceutów i regularnie sprawdza wszystkie jej leki u lekarza pierwszego kontaktu.

Jak twierdzą eksperci, postawa Parkera jest dobra dla starszych dorosłych, ponieważ wiek osób często powoduje problemy z przyjmowaniem leków, a świadomość problemów może być pierwszym sposobem ich zminimalizowania.

'jesteś partnerem w twojej opiece zdrowotnej', nalega na madeline feinberg, farmd., Farmaceutę i były dyrektor starszego programu zdrowia uniwersytetu marylandzkiej szkoły farmaceutycznej. 'To partnerstwo między tobą, twoim lekarzem a farmaceutą. Musisz być asertywny i kompetentny w odniesieniu do przyjmowanych leków'.

Administracja żywności i leków pracuje nad tym, aby narkotyki stały się bezpieczniejsze dla osób starszych, którzy spożywają dużą ilość leków w tym kraju. Osoby dorosłe powyżej 65 roku życia kupują 30 procent wszystkich leków na receptę i 40 procent wszystkich leków na receptę, Leki przeciwbólowe.

'Prawie każdy lek, który pochodzi z FDA [do zatwierdzenia] został zbadany pod kątem skutków u osób w podeszłym wieku', czyli ludzi powyżej 65 roku życia, mówi robert temple, MD, dyrektor jednej z biur oceny leków FDA 'jeśli Producent nie przeprowadził badania obejmującego osoby w podeszłym wieku, zazwyczaj prosiłbym o to. '

Ponad 15 lat temu agencja ustanowiła wytyczne zachęcające producentów leków do włączania większej liczby pacjentów w podeszłym wieku do badań nad nowymi lekami. FDA sugerowała, że ​​wyeliminować należy górne granice wieku leków i że nawet pacjenci, którzy mieli inne problemy zdrowotne, mogą uczestniczyć, jeśli są w stanie. Także leki, które przechodzą głównie przez wątrobę i nerki należy badać u pacjentów z wadami tych narządów. Ma to bezpośrednią korzyść dla starszych osób dorosłych, które częściej mają nieprawidłową czynność wątroby lub nerek oraz inne choroby.

W kilku badaniach FDA odkryła, że ​​producenci narkotyków używali starszych osób w swoich badaniach nad lekami; Jednak obecnie nie muszą badać tej grupy wiekowej na różne reakcje na leki, a dziś robią to na nowo. Nowe leki na receptę wymagają na ogół sekcji w etykiecie dotyczącej ich stosowania u osób starszych.

Mówi, że świątynia 'FDA zrobiła sporo i w pełni współpracowała ze środowiskiem akademickim i przemysłem, aby zmienić testy narkotyków, tak aby analizować dane pochodzące od pacjentów w podeszłym wieku. Raczej podejrzewamy o te analizy'. W 1999 r. Te analizy stały się wymogiem prawnym.

Gdy nie jest to bardziej 'lepsze'

Ze wszystkich problemów, które starsze osoby dorosłe mają do czynienia z lekami, interakcje leków są prawdopodobnie najbardziej niebezpieczne. Gdy w organizmie zmieszają się dwa lub więcej leków, mogą oddziaływać wzajemnie i powodować niewygodne, a nawet niebezpieczne skutki uboczne. Jest to szczególnie problem dla starszych osób dorosłych, ponieważ są one bardziej skłonne przyjmować więcej niż jeden lek. Średnia starsza osoba przyjmuje więcej niż cztery leki na receptę jednocześnie plus dwa leki bez recepty.

Wiele osób starszych ma wiele czynników ryzyka sercowo-naczyniowego (wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, nieprawidłowe stężenie cholesterolu) i może potrzebować wielu leków do podawania większej dawki leków Je traktować, chyba że pod nadzorem lekarza, biorąc mieszaninę leków może być niebezpieczne.

Na przykład osoba, która przyjmuje leki z rozrzedzeniem krwi, nie powinna łączyć tego z aspiryną, która jeszcze bardziej zmniejszy krew. Leki przeciwzakrzepowe mogą kolidować z niektórymi lekami związanymi z chorobą Parkinsona, wysokim ciśnieniem krwi i chorobami serca. Przed przepisaniem jakiegokolwiek nowego leku na starszego pacjenta lekarz powinien być świadomy wszystkich innych leków, które pacjent może przyjmować>

'zbyt często osoby starsze otrzymują więcej narkotyków bez ponownej oceny wcześniejszych leków' - mówi feinberg. 'To może być katastrofalne.'

Starsi ludzie zazwyczaj są bardziej wrażliwi na leki niż młodsi, ze względu na ich ogólnie wolniejsze metabolizm i funkcje narządów. Jak ludzie wiek, wiele traci tkankę mięśniową i zdobywa tkankę tłuszczową, a ich układ trawienny, wątroba i nerki spowalniają. Wszystko to wpływa na to, jak lek zostanie wchłonięty do krwiobiegu, jak reaguje w narządach i jak szybko zostanie wyeliminowany. Stare powiedzenie 'zacznij nisko i idź wolno' dotyczy szczególnie osób starszych.

Starsi dorośli, którzy doświadczają zawrotów głowy, zaparć, zdenerwowania żołądka, zmiany snu, biegunkę, nietrzymanie moczu, niewyraźne widzenie, zmiany nastroju, wysypka lub inne objawy po zażywaniu leku powinny wezwać lekarza. Mogą pomóc następujące sugestie:

 • Powiedz swojemu lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekarstwach. jeśli masz kilku lekarzy, upewnij się, że wszyscy wiedzą, co inni przepisują, i poproś jednego lekarza (takiego jak internista lub lekarza ogólnego) Narkotykami.
 • Śledź efekty uboczne. nowe objawy mogą nie pochodzić ze starego wieku, ale z leku, który przyjmujesz.
 • Dowiedz się o narkotykach. dowiedz się jak najwięcej, zadając pytania i przeczytaj fragmenty przesyłek. Zarówno lekarz jak i farmaceuta powinni ostrzegać przed możliwymi interakcjami między lekami, jak przyjmować leki w prawidłowy sposób i czy dostępny jest tańszy rodzaj leku ogólnego.
 • Lekarz powinien przeanalizować swoje leki.
 • jeśli przyjmujesz liczne narkotyki, zabierz je wszystkich razem z wizytą lekarską.
 • Poproś lekarza, 'kiedy mogę przerwać przyjmowanie tego leku?' I 'jak wiadomo, że ten lek nadal działa?'
 • Poproś farmaceuty o jakie potrawy przyjmować z każdym lekiem. niektóre leki są lepiej wchłaniane w niektóre produkty spożywcze, a niektóre leki nie powinny być przyjmowane z niektórymi produktami spożywczymi.
 • Postępuj zgodnie ze wskazówkami. przeczytaj etykietę za każdym razem, kiedy przyjmujesz leki, aby zapobiec błędom i upewnij się, że zrozumiałeś termin i dawkę.
 • Nie zapomnij zabrać lekarstwa. skorzystaj z pomocy wspomagającej, która pomoże Ci - kalendarz, pudełko na pigułki lub własny system, co najlepsze dla ciebie.

Medycyna i specjalne potrzeby

Zapalenie stawów, osłabienie wzroku i utrata pamięci może utrudnić niektórym starszym osobom podawanie leków poprawnie. Badania wykazały, że pomiędzy 40 a 75 procentami starszych dorosłych nie należy brać ich leków we właściwym czasie lub w odpowiedniej ilości.

Wiele strategii może ułatwić przyjmowanie leków. Pacjenci z zapaleniem stawów mogą poprosić farmaceutę o zbyt dużą, łatwą do otwarcia butelkę. Aby ułatwić czytanie, poproś o etykiety wielkoformatowe. Jeśli nie są one dostępne, użyj lupy i zapoznaj się z etykietą pod jasnym światłem.

Wynalaz system zapamiętywania leków. Nawet młodsi dorośli mają problem z zapamiętywaniem kilku leków dwa lub trzy razy dziennie, z posiłkiem i bez. Opracuj plan, który pasuje do Twojego codziennego planu. Niektórzy ludzie używają posiłków lub snu jako wskazówek do zapamiętywania narkotyków. Inni używają wykresów, kalendarzy i specjalnych pól pigułek tygodniowych.

Mary sloane w wieku 78 lat śledzi pięć leków dziennie, sortując pigułki każdego wieczoru na osobne naczynia. Jeden jest na poranną pigułkę, drugi na następny wieczór. A następnie odwraca każdą butelkę leku do góry nogami po podaniu pigułki, aby mogła stwierdzić na chwilę, czy ją wzięła tego dnia.

'Musisz mieć system', mówi sloane. 'Bo jak tylko zacznę przyjmować pigułki, telefon dzwoni, a gdy wrócę do niego, myślę,' teraz to zrobiłem? '

Procedury przyjmowania leków powinny uwzględniać, czy pigułka działa najlepiej na pusty lub pełny żołądek i czy dawki są prawidłowo rozmieszczone. Aby uprościć przyjmowanie narkotyków, zawsze pytaj o najprostszy plan dawkowania - na przykład raz lub dwa razy na dobę.

Poważne zaburzenia pamięci wymagają pomocy członków rodziny lub profesjonalistów. Opieka nad osobami dorosłymi, nadzorowane pomieszczenia mieszkalne i pielęgniarki w domu mogą zapewnić pomoc w narkotykach.

Aktywne życie

Nie wszystkie starsze osoby są zagrożone interakcjami i niekorzystnymi skutkami. W rzeczywistości, gdy coraz więcej ludzi żyje aktywnie żyje w swoich latach 80-tych i starszych, wiele z nich ma w ogóle trochę leki. Wśród zdrowych starszych osób, leki mogą mieć takie same skutki fizyczne jak u młodszych osób dorosłych. To przede wszystkim, gdy choroba zakłóca problemy.

Aby chronić potencjalne problemy z narkotykami, starsi dorośli muszą mieć wiedzę na temat tego, co robią i jak im się czuje. I nie powinni wahać się rozmawiać z lekarzami lub farmaceutami o pytaniach i problemach z lekami.

Mówi, że uniwersytet feinbergu marylanda: 'musimy mieć wykształconych pacjentów, aby nam powiedzieć, jak działają leki'.

Koszty rozbioru

Koszt leków jest poważnym problemem u osób starszych, z których większość musi płacić za leki z kieszeni. Nawet ci, którzy mają ubezpieczenie uzupełniające lekarstwa, często muszą płacić procent kosztów leków.

W przypadku nowej recepty nie kupuj całej butelki, ale poproś o kilka pigułek, możesz mieć efekty uboczne na leki i musisz się wyłączyć. Jeśli kupisz tylko kilka, nie wytrzymasz Kosztowna butelka leku, którą możesz wziąć.

W przypadku bieżących stanów leki są często tańsze w ilościach 100. tylko jeśli kupisz duże ilości leków, jeśli wiesz, że twoje ciało dobrze je toleruje. Ale pamiętaj, aby przed upływem daty ważności użyć wszystkich leków.

Zadzwoń po najniższej cenie. Apteki mogą się znacznie różnić. Jeśli znajdziesz narkotyki tańsze gdziekolwiek indziej, poproś swojego stałego farmaceutę, jeśli może dopasować cenę.

Inne sposoby na dokonywanie płatności za receptę obejmują:

 • Poproś o zniżkę dla seniorów.
 • Poproś o generyczny odpowiednik
 • Pobieranie próbek leków. Firmy farmaceutyczne często noszą leki dla lekarzy. Powiedz swojemu lekarzowi 'z przyjemnością je mieć. Jest to szczególnie wygodne w celu wypróbowania nowej recepty.
 • Kup produkty niekomercyjne marki w sklepie lub marki rabatowe. Poproś farmaceutę o zalecenia.
 • Zadzwoń do lokalnego stowarzyszenia amerykańskich stowarzyszeń osób emerytów (AARP) i lokalnych organizacji zajmujących się chorobą (w przypadku cukrzycy, zapalenia stawów itd.), Które mogą mieć leki dostępne po cenach dyskontowych.
 • Wypróbuj zamówienie pocztowe. Apteki wysyłkowe oferują leki luzem po cenach dyskontowych. Korzystać z tej usługi wyłącznie w przypadku długotrwałej terapii farmakologicznej, ponieważ zajmie to kilka tygodni. Porównaj ceny przed zamówieniem czegokolwiek.

Co należy zwrócić się do lekarza

Przed opuszczeniem biura lekarskiego na nową receptę, upewnij się, że w pełni zrozumiesz, jak prawidłowo przyjmować lek. Farmaceuta może również dostarczyć cennych informacji na temat przyjmowania leków i sposobów radzenia sobie z działaniami niepożądanymi. Następujące pytania:

 • Jaka jest nazwa tego leku i co ma zrobić? Jest to produkt generyczny lub nazwa marki?
 • Jaki jest harmonogram dawkowania i jak go wziąć?
 • Co zrobić, jeśli zapomniałem dawkę?
 • Jakie efekty uboczne należy oczekiwać?
 • Jak długo będę na tym narkotyku?
 • Jak mam go przechowywać?
 • Czy powinienem jeść na pusty żołądek lub z jedzeniem? Czy można bezpiecznie pić alkohol z tym lekiem?