Zdrowe starzenie się - emocjonalna i psychiczna żywotność

Witalność emocjonalna i psychiczna jest ściśle związana z żywotnością fizyczną - tak jak Twój umysł ma silny wpływ na twoje ciało, więc twój stan fizyczny wpływa na to, jak się czujesz i myślisz. Kontakt towarzyski może mieć duże różnice w tym, jak się czujesz.

Wymiana 'zagubionej' aktywności jest kluczem do tego, aby pozostać aktywnym i czuć się dobrze o sobie. Na przykład jeśli nie możesz już biegać, możesz spróbować chodzić, jeździć na rowerze i / lub pływać. A jeśli twoja ulubiona działalność tańczyła, możesz spróbować czegoś innego, łączącego aktywność społeczną i fizyczną, np. Przystąpienie do zajęcia aerobiku wodnego. Zastąpienie utraconych aktywności może pomóc zachować pozytywną postawę i poczucie dobrego samopoczucia w czasie, nawet jeśli starzenie się i zmiany w zdrowiu oznaczają, że nie możesz zrobić wszystkiego, co robiłeś.

Aktywności fizycznej. chroni lub poprawia swoje emocjonalne i poznawcze zdrowie z regularną aktywnością fizyczną. Podczas gdy aktywność fizyczna wytwarza substancje chemiczne w organizmie, które promują emocjonalne samopoczucie, bezczynność może pogorszyć depresję, niepokój i stres. W celu połączenia aktywności fizycznej i ryzyka choroby Alzheimera oraz innych demencji, osoby dorosłe, które są aktywne fizycznie, mogą mieć mniejsze szanse na chorobę Alzheimera lub otępienie niż osoby dorosłe, które nie są aktywne fizycznie.

Aktywność społeczna chronią lub poprawiają emocje emocjonalne, pozostając w kontakcie z przyjaciółmi, rodziną i większą społecznością. Czy są fizycznie zdrowe czy chore, ludzie, którzy czują się związani z innymi, są bardziej skłonni do rozwoju niż ci, którzy są odizolowani społecznie. Wolontariat w Twojej społeczności i dzielenie się mądrością z innymi jest satysfakcjonującym i znaczącym sposobem wzbogacenia swojego życia.

Aktywność mentalna. chroni lub poprawia Twoją pamięć i ostrość umysłu:

  • Trudne myślenie o swoim intelekcie. Czytać, uczyć się nowego instrumentu muzycznego lub języka, zrobić krzyżówki lub grać w gry strategiczne z innymi. Podobnie jak aktywne ciało, aktywny mózg rozwija się i rozwija, a nieaktywny mózg traci swoją moc w czasie.
  • Pomaganie w pamięci. Zapisz daty, nazwy i inne ważne informacje, które łatwo zapomnieć. Używać rutyny i powtórzeń. Na przykład, przechowywać codziennie przedmioty takie jak klucze i okulary w określonym miejscu. A kiedy spotkasz kogoś nowego, wyobraź sobie tę osobę podczas powtarzania swojego nazwiska głośno innym lub kilkukrotnie, aby przekazać ją pamięci. (Bez względu na wiek, mając zbyt wiele umysłu, możesz zapominać o nowych informacjach. W miarę upływu czasu, pobieranie nowych informacji z banku pamięci jest normalne.)
  • Zapobiegając depresji, która jest wspólną, jeszcze leczniczą przyczyną spadku funkcji poznawczych u osób starszych. Oprócz regularnej aktywności fizycznej i kontaktu społecznego, unikaj depresyjnego wpływu alkoholu i środka uspokajającego, zjedz zdrowe posiłki i przekąski oraz włączaj do codziennego życia znaczącą aktywność (np. Nauka, tworzenie, praca, wolontariat). Jeśli uważasz, że masz depresję, poszukaj profesjonalnej pomocy - leku przeciwdepresyjnego lub doradztwa lub oba są skutecznymi metodami leczenia depresji. Więcej informacji można znaleźć w temacie depresji. Jeśli stwierdzisz, że kondycja fizyczna lub niepełnosprawność powodują pogorszenie nastroju, skorzystaj z opieki medycznej, której potrzebujesz.
  • Nie palenie. Palenie papierosów może przyspieszyć umysłowy spadek. Jeśli palisz i chciałbyś przestać, przeczytaj temat rzucić palenie.

Techniki redukcji i relaksacji stresu. Zbyt wiele stresów życiowych może doprowadzić do uszkodzenia ciała, umysłu i osób najbliższych. Oprócz regularnego ćwiczeń fizycznych, możesz wziąć pod uwagę, jak stres wpływa na ciebie, biorąc 20 minut dziennie na czas relaksu.

  • Medytacja skupia uwagę i pomaga uspokoić umysł i ciało. Codzienna medytacja służy do zarządzania spektrum fizycznych i emocjonalnych stanów, w tym wysokiego ciśnienia krwi, lęku, depresji i bólu przewlekłego.
  • Ciało reaguje na stres z napięciem mięśniowym, co może powodować ból lub dyskomfort. Stopniowe odprężenie mięśni zmniejsza napięcie mięśni i ogólny niepokój i może pomóc Ci zasnąć.
  • Sposób oddychania wpływa na całe ciało. Spróbuj ćwiczeń oddechowych na relaks. Pełne, głębokie oddychanie jest dobrym sposobem na zmniejszenie napięcia, odprężenie i zmniejszenie stresu. Więcej informacji na temat zmniejszania stresu można znaleźć w temacie zarządzania stresem.

Pozytywne myślenie pozytywne myślenie może pomóc ci żyć dłużej, bardziej szczęśliwiej. Nawet jeśli masz tendencję do bycia optymistą, są chwile, kiedy potrzeba więcej wysiłku, aby lepiej radzić sobie z życiem. Podjąć następujące kroki w celu wykorzystania pozytywnego myślenia w swoim życiu codziennym.

  • Stwórz pozytywne oczekiwania wobec siebie, swojego zdrowia i ogólnego życia. Kiedy złapiesz się za pomocą negatywnej samooceny lub przewidujesz złe wyniki, przestań. Przeredaguj swoją myśl na pozytywną, mów głośno lub napisz ją. Ten rodzaj myślenia może pomóc Ci w najlepszym odzyskaniu z chirurgii, raka i innych kryzysów życiowych.
  • Otwórz się na humorze, przyjaźni i miłości. Staraj się znaleźć śmiechy i spędzić czas z osobami, które lubisz.
  • Odwołaj się do większej sile, jeśli Ci odpowiada. Czy to poprzez Twoją wiarę w kochającego, wszechmocnego Boga czy też w związku z naturą czy zbiorową nieświadomością, twoje poczucie duchowego dobrego samopoczucia może pomóc Ci w osobistych próbach i zwiększyć radość w życiu. Więcej informacji można znaleźć w temacie, aby zatrzymać negatywne myśli: wybierając zdrowszy sposób myślenia, duchowość i zdrowie.