Jak uniknąć wypalenia opiekuna

Opieka nad Twoim bliskiej osoby jest satysfakcjonująca, ale musisz obserwować oznaki wypalenia.

Znaki ostrzegawcze obejmują:

  • Wycofujesz się z przyjaciół i rodziny.
  • traci zainteresowanie działalnością, którą lubisz.
  • Czujesz się niebieski, nerwowy lub beznadziejny.
  • Zauważysz, że tracisz lub przybiera na wadze
  • Zmieniają się wzorce snu.
  • Jesteś częściej chora.
  • Chcesz zranić się lub osobę, którą się opiekujesz.

Co można zrobić

Co możesz zrobić

Oto kilka kroków, które pozwolą utrzymać wypalenie:

Znajdź kogoś, komu ufasz. porozmawiaj z przyjacielem, współpracownikiem lub sąsiadem o swoich uczuciach i frustracji.

Rozsądne cele . Zaakceptuj, że potrzebujesz pomocy od innych.

Bądź realistyczny . Rozsądne oczekiwania co do ukochanej osoby, szczególnie takich jak parkinson i alzheimer, które stają się bardziej dotkliwe w miarę upływu czasu.

Ustal czas dla siebie . Nawet jeśli jest to tylko godzinę lub dwie, to warto. Pamiętaj, dbanie o siebie nie jest luksusem. To jest potrzeba.

Porozmawiaj z terapeutą, pracownikiem socjalnym lub członkiem duchowieństwa. są przeszkoleni w zakresie udzielania porad dotyczących szerokiego zakresu problemów fizycznych i emocjonalnych.

Korzystaj z usług opieki zastępczej . Mogą dać chwilową przerwę. Pomoc może wahać się od kilku godzin opieki domowej po krótki pobyt w domu opieki lub w domu pomagającym w utrzymaniu życia.

poznaj swoje granice. sprawdzaj rzeczywistość i nie rób zbyt ciężko.

wykształcaj siebie. im więcej wiesz o ukochanej kondycji, tym lepiej się troszczysz.

Odtwórz pozytywne. pamiętaj, aby rozjaśnić, kiedy tylko będzie to możliwe. Używaj humoru, aby poradzić sobie w codziennych stresach.

zdrowie. jeść dobrze, ćwiczyć i spać.

Przyjmij swoje uczucia. normalnie ma negatywne uczucia, takie jak frustracja i gniew. To nie znaczy, że jesteś złym człowiekiem lub złym opiekunem.

Dołącz do grupy wsparcia . Dziel się swoimi uczuciami i doświadczeniami z innymi osobami w tej samej sytuacji, co ty. Może pomóc Ci w zarządzaniu stresem, znajdować przydatne zasoby i pozostać w kontakcie z innymi.

Sprawdź te zasoby, aby uzyskać pomoc w opiece nad dzieckiem. Może dać Ci czas naładowania.

Usługi zdrowotne w domu . Agencje te zapewniają pomoc domową i pielęgniarki w celu opieki krótkoterminowej, jeśli ukochana osoba jest poważnie chora.

Dorośli w domu opieki . Programy te zapewniają seniorom miejsce na towarzyskie, wykonywanie czynności i uzyskanie niezbędnej opieki medycznej.

domy opieki lub obiekty wspomagane . Czasami oferują krótkoterminowe pobyty, aby dać opiekunom przerwę.

Pomocy indywidualnej . To specjaliści, którzy pomagają zarządzać opieką i usługami.

Pomocy dla opiekunów . Mogą pomóc opiekunom naładować baterie, spotykać innych osób mających podobne problemy, znaleźć więcej informacji i znaleźć dodatkowe zasoby.

agencja ds. Starzenia się . Może pomóc Ci znaleźć usługi w Twojej okolicy, takie jak opieka nad dziećmi w ciągu dnia, grupy wsparcia dla opiekunów i opieka zastępcza.

organizacje krajowe . Szukać lokalnych rozdziałów, które pomagają ludziom z takimi stanami, jak parkinsonizm, choroba Alzheimera i udar. Grupy te mogą odpowiedzieć na pytania dotyczące grup poświęconych sprawowaniu opieki i grupom wsparcia.