Jestem zmęczony bojąc się ludzi. Jakie są sposoby leczenia zaburzeń lękowych społecznych?

Niełatwo jest szukać pomocy w sytuacji, która może sprawić, że nie chcesz rozmawiać z obcymi. Ale to, co musisz zrobić, jeśli cierpisz na społeczne zaburzenia lękowe. Jeśli dostałeś się do punktu, w którym unikniesz kontaktów towarzyskich i zaczniesz kontrolować swoje życie, powinieneś szukać pomocy profesjonalisty zdrowia psychicznego. Ale znalezienie terapeuty wymaga od ciebie stawienia czoła obawom i podnieść słuchawkę.

Zaburzenie lękowe społeczne (znany również jako fobia społeczna) powoduje przytłaczające obawy przed sytuacjami społecznymi, od partii i spotykania się z przemowami publicznymi i jedzenia w restauracjach. Kiedy wyciąć się z powodu niepokoju społecznego, możesz poczuć depresję i mieć niską samoocenę. Może masz negatywne lub nawet myśli samobójcze.

Jeśli unikniesz pewnych sytuacji społecznych przez co najmniej kilka miesięcy i jesteś z tego powodu poważnie stresem, nadszedł czas, aby uzyskać pomoc. Oto jak działa leczenie:

Terapia lękowa społeczna

Najlepszym sposobem na lęki społeczne jest leczenie behawioralne lub leki - często zarówno. Przebieg terapii społecznej lęki zwykle nie jest bardzo długi - tylko około 12 do 16 sesji. Celem jest budowanie zaufania, uczenie się umiejętności radzenia sobie ze stanami najbardziej cię przerażającymi, a potem wyprowadzić się na świat.

Praca zespołowa jest kluczowa w terapii społecznej lęku. Ty i twój terapeuta będą pracować razem, aby zidentyfikować negatywne myśli i zacząć je zmieniać. Będzie to wymagało skupienia się na teraźniejszości, a nie na tym, co wydarzyło się w przeszłości.

W ramach terapii można również przeprowadzić grę na role i umiejętności społeczne. Może zdobędziesz lekcje w publicznych wystąpieniach lub dowiesz się, jak poruszać się po stronie obcych. Między sesjami, będziesz samodzielnie ćwiczyć.

Duża część lepszego życia polega na sobie. Jeśli ćwiczysz, wystarczająco dużo snu, ograniczasz alkohol i kofeinę, będziesz bardziej skupiony na mentalnych wyzwaniach w terapii.

leki

Leki przeciwdepresyjne są najczęściej stosowanym rodzajem leków stosowanych w zaburzeniach lękowych spo- łecznych. Paxil, zoloft, prozac, cymbalta i effexor są markami, które były skuteczne dla wielu osób.

Ważne jest, aby pamiętać, że sama medycyna nie będzie szybkim rozwiązaniem dla Twojego niepokoju. Będziesz musiał poczekać na ich skuteczność - od 2 do 6 miesięcy jest dobrym wytycznymi. I może zajść trochę czasu, aby poznać efekty uboczne i znaleźć właściwe dopasowanie. Niektórzy ludzie mogą odstawić leki po kilku miesiącach, a inni muszą pozostać na nim, jeśli ich objawy zaczną się wracać.

Może się okazać, że pierwszy zabieg ułatwia wszystkie lęki. Lub może to być dłuższa i trudniejsza podróż. Ale biorąc pierwsze kroki, doprowadzisz do mniej stresującego życia.