Zaburzenia lękowe: typy, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie i profilaktyka

Każdy czuje się niespokojnie. To normalne emocje. Wielu ludzi poczuje się zdenerwowana, gdy zmagasz się z problemem w pracy, przed podjęciem testu lub podejmowaniu ważnej decyzji.

Zaburzenia lękowe są różne. Mogą powodować takie niebezpieczeństwo, że zakłóca to zdolność do prowadzenia normalnego życia.

Ten rodzaj zaburzenia jest poważną chorobą psychiczną. Dla ludzi, którzy mają jeden, zmartwień i strachu są stale i przytłaczające, a może być wyłączenie. Ale z leczeniem, wiele osób może zarządzać tymi uczuciami i wrócić do pełnego życia.

Jakie są rodzaje zaburzeń lękowych?

Istnieje kilka rodzajów, w tym:

Panikę '. Osoby z tym stanem mają uczucie strachu, które uderzają nagle i wielokrotnie bez ostrzeżenia. Inne objawy ataku paniki obejmują pocenie się, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca (bardzo silne lub nieregularne bóle serca) i uczucie duszenia. Może poczuć się jak atak serca lub 'szaleć.'

Fobia społeczna. Nazywa się też fobią społeczną, co pociąga za sobą przytłaczające obawy i samoświadomość na temat codziennych sytuacji społecznych. Martwienie często koncentruje się na obawie, że są oceniane przez innych lub zachowywać się w sposób, który może powodować zakłopotanie lub doprowadzić do śmieszenia.

Szczególne fobie. Są to silne obawy o konkretny obiekt lub sytuację, na przykład wysokie lub latające. Poziom strachu jest zwykle nieodpowiedni do sytuacji i może powodować unikanie typowych, codziennych sytuacji.

Ogólne zaburzenia lękowe. To jest nadmierne, nierealistyczne zmartwienie i napięcie, nawet jeśli nie ma nic lub niczego nie prowokuje niepokoju.

Jakie są objawy zaburzeń lękowych?

To zależy od rodzaju zaburzenia lękowego, ale ogólne objawy obejmują:

 • Uczucia paniki, strachu i niepokoju
 • Problemy z snem
 • Zimne lub spocone dłonie lub stopy
 • duszność
 • palpitacje serca
 • Nie można być spokojnym i spokojnym
 • Suche usta
 • Twardość lub mrowienie w dłoniach lub stopach
 • nudności
 • Napięcie mięśniowe
 • zawroty głowy

Jakie są przyczyny zaburzeń lękowych?

Nie jest znana dokładna przyczyna zaburzeń lękowych, ale zaburzenia lękowe - podobnie jak inne formy choroby psychicznej - nie są wynikiem osłabienia osobistego, luki w obsłudze lub słabego wychowania. Ponieważ naukowcy kontynuują badania nad chorobami psychicznymi, staje się jasne, że wiele z tych zaburzeń jest spowodowanych połączeniem czynników, w tym zmian mózgu i stresu środowiskowego.

Podobnie jak inne choroby mózgu, zaburzenia lękowe mogą powodować problemy w funkcjonowaniu obwodów mózgu, które regulują strach i inne emocje. Badania wykazały, że ciężki lub długotrwały stres może zmienić sposób, w jaki komórki nerwowe wewnątrz tych obwodów przekazują informacje z jednego regionu mózgu do innego. Inne badania wykazały, że ludzie z pewnymi zaburzeniami lękowymi mają zmiany w niektórych strukturach mózgu, które kontrolują wspomnienia związane z silnymi emocjami. Ponadto badania wykazały, że zaburzenia lękowe mogą występować w rodzinach, co oznacza, że ​​przynajmniej częściowo mogą być dziedziczone z jednego lub obu rodziców, podobnie jak ryzyko genetyczne związane z chorobą serca lub rakiem. Co więcej, pewne czynniki środowiskowe - takie jak uraz lub istotne zdarzenie - mogą powodować zaburzenia lękowe u osób, które mają dziedziczną podatność na rozwój zaburzenia.

Jak zdiagnozowano zaburzenia lękowe?

Jeśli objawy choroby lękowej są obecne, lekarz rozpocznie ocenę, zadając pytania o historię choroby i przeprowadzając badanie fizyczne. Chociaż nie ma testów laboratoryjnych w celu dokładnego diagnozowania zaburzeń lękowych, lekarz może użyć różnych testów, aby znaleźć inne choroby medyczne jako przyczynę objawów.

Jeśli nie znaleziono innej choroby medycznej, możesz zostać skierowany do psychiatry, psychologa lub innego specjalistę ds. Zdrowia psychicznego, który jest specjalnie przeszkolony w celu zdiagnozowania i leczenia chorób umysłowych. Psychiatrzy i psychologowie stosują specjalnie zaprojektowane narzędzia do wywiadu i oceny oceniające osobę z zaburzeniami lękowymi.

Lekarz opiera swoją diagnozę na raporcie pacjenta o intensywności i czasie trwania objawów - w tym wszelkich problemach z codziennym funkcjonowaniem spowodowanych przez objawy - oraz do lekarza obserwacji postaw pacjenta i Zachowanie lekarz ustali, czy objawy pacjenta i stopień dysfunkcji wskazują na szczególne zaburzenia lękowe.

Jak leczone są zaburzenia lękowe?

Na szczęście w ciągu ostatnich dwóch dekad dokonano znaczących postępów w leczeniu osób z chorobami psychicznymi, w tym zaburzeń lękowych. Chociaż dokładne podejście do leczenia zależy od rodzaju zaburzenia, w większości przypadków zaburzenia lękowe mogą być zastosowane jedno lub kilka następujących terapii:

 • leki : Leki stosowane w celu zmniejszenia objawów zaburzeń lękowych obejmują wiele leków przeciwdepresyjnych, niektórych leków przeciwdrgawkowych i małych dawek leków przeciwpsychotycznych oraz innych leków zmniejszających stan lęku.
 • Psychoterapia : Psychoterapia (rodzaj poradnictwa) dotyczy odpowiedzi emocjonalnej na choroby psychiczne. Jest to proces, w którym wyszkoleni specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym pomagają ludziom mówić za pomocą strategii zrozumienia i radzenia sobie z ich zaburzeniami.
 • terapia poznawczo-behawioralna : jest to szczególny typ psychoterapii, w którym osoba ucząca się rozpoznaje i zmienia wzorce myślenia i zachowania, które prowadzą do kłopotliwych uczuć.
 • Zmiany w diecie i stylu życia
 • terapia relaksacyjna

Czy można zapobiegać zaburzeniom lękowym?

Nie można zapobiec zaburzeniom lękowym; Jednak można zrobić kilka rzeczy, które można kontrolować lub zmniejszyć objawy:

 • Zatrzymaj lub zmniejszyć zużycie produktów zawierających kofeinę, takich jak kawa, herbata, cola, napoje energetyczne i czekolada.
 • Przed zastosowaniem leków dostępnych bez recepty lub środków ziołowych należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Wiele zawiera substancje chemiczne, które mogą zwiększyć objawy lękowe.
 • Jeśli chcesz zacząć regularnie czuć się nieswojo bez wyraźnej przyczyny, poszukaj pomocy i wsparcia.