Wysokie filtry przeciwsłoneczne SPF: czy są lepiej?

Kiedy kupujesz środki ochrony przeciwsłonecznej, prawdopodobnie zauważyłeś produkty o bardzo wysokim współczynniku ochrony przed słońcem (SPF).

Ale czy 100+ lub 90-krotny filtr przeciwsłoneczny jest naprawdę dużo lepszy niż jeden z SPF 30?

SPF odnosi się do zdolności środka ochrony przeciwsłonecznej do blokowania promieni ultrafioletowych B (UVB), które powodują oparzenia słoneczne, ale nie promienie UVA, które są ściślej związane z głębszymi uszkodzeniami skóry. Zarówno UVA jak i UVB przyczyniają się do ryzyka raka skóry.

Ocena SPF jest miarą czasu, w którym zabraknie nam oparzenia słonecznego, jeśli nie nosisz kremu przeciwsłonecznego w przeciwieństwie do czasu, w którym miałby się przyjąć środek ochrony przeciwsłonecznej.

'SPF nie jest numerem przyjaznym dla konsumentów', mówi dermatolog z florida James M. spencer, MD. 'Logiczne jest, aby ktoś pomyśleć, że SPF równy 30 jest dwa razy lepszy od SPF 15 itd., Ale tak nie jest.'

Według spencera, produkt SPF 15 blokuje około 94\% promieni UVB; Produkt SPF 30 blokuje 97\% promieni UVB; A produkt SPF 45 blokuje około 98\% promieni.

'po tym staje się głupie', mówi.

Kremy przeciwsłoneczne o wyższych wskaźnikach SPF blokują nieco więcej promieni UVB, ale żaden nie oferuje 100\% ochrony.

Firma Spencer zaleca produkty SPF 30 swoim pacjentom.

Farah ahmed, która jest radcą generalnym grupy produktów do pielęgnacji ciała w branży produktów kosmetycznych, przyznaje, że różnica w ochronie przed oparzeniami słonecznymi między środkami ochrony soczewek o średnim i wysokim współczynniku SPF nie jest duża.

Ale mówi, że wysokie produkty SPF mogą lepiej zapobiegać długotrwałym uszkodzeniom skóry i nowotworami skóry związanymi z narażeniem.

Niezależnie od wybranego produktu, eksperci zalecają, aby przed wyjazdem na świeżym powietrzu zastosować wodoodporny filtr przeciwsłoneczny. Należy używać okularów przeciwsłonecznych co najmniej raz na dwa godziny lub po kąpieli, wysuszeniu lub poceniu się.

'najlepszym sposobem upewnij się, że jesteś chroniony jest częste nakładanie kremu na słońce', mówi spencer. 'Po prostu nie możesz' włożyć go rano i zapomnieć o tym. Nie dbam o to, czy to SPF 800 czy najlepsza ochrona przed promieniowaniem UVA, po kilku godzinach nie ma. '