Uzdrowiska: ryzyko i korzyści

Reklamy są kuszące i trudne do pominięcia: spokojna atmosfera z odprężonymi i pięknymi ludźmi, z których wszyscy pozornie tak w ten sposób żyją 'spa'.

W rzeczywistości od codziennych uzdrowisk do weekendowych uzdrowisk do weeklongowych wypoczynek w spa ta forma 'zdrowego' wypoczynku stała się tak popularna, że ​​w 2006 r. Ankieta przeprowadzona przez międzynarodowe stowarzyszenie spa (ISPA) informuje o jednej czwartej wszystkich dorosłych Amerykanów - niektóre 57 milionów osób - plus 4 miliony nastolatków miało przynajmniej jedną wizytę w spa.


cytowanych przyczyn: redukcja stresu i ulgę, łagodzenie bólu stawów i mięśni, a po prostu poczucie lepszego o sobie. A eksperci twierdzą, że wyniki badań nie dziwi ich.

'udanie się do spa to sposób na zaakceptowanie tego, co jest psychologicznie i kulturowo akceptowalne - i możemy mieć to uczucie, że przez długi czas będziemy troszczyli się o nas, a często, że może nam pomóc Lepiej ze stresem ', mówi profesor NYU z psychiatrii virginia sadock, MD.

Ponadto, większość zabiegów spa wymaga dotykania, kluczowego elementu, który pomaga nam się zrelaksować i poczuć się lepiej.

'Kontakt fizyczny jest konieczny do naszego samopoczucia, a nawet jeśli dotyk z nieznajomego, jeśli ten nieznajomy jest profesjonalistą, aby cię rozpieszczać, to dotyk będzie miał korzystny wpływ', mówi Sadock.

A co najmniej niektóre badania wykazują, że te korzyści mogą przełożyć się na lepsze zdrowie. W jednym z badań ponad 3300 japońskich pracowników rządu, częstotliwość korzystania z uzdrowiska wiązała się z lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym, w tym lepszym snem jakościowym i mniej chorymi dniem. W podobnym badaniu na temat danych niemieckich przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu stanu Floryda i uniwersytetu w stanie Georgia, terapia spa zmniejszyła zarówno absencję z pracy, jak i hospitalizację.

Ale czy wszystkie zabiegi kosmetyczne są równe? I czy są jakieś ukryte niebezpieczeństwa, które mogą okazać się niezdrowe? WebMD odkrył pewne zaskakujące prawdy na drodze do lepszego zdrowia.

Uzdrowiska: czy są bezpieczne?

Kto mógłby zapomnieć o gazetach, które prawie wycierają przemysł statków wycieczkowych: setki osób dotkniętych chorobami legionistów, potencjalnie śmiercionośnego zapalenia płuc pochodzących z ogrzewanej wanny z hydromasażem, na pokładzie luksusowego statku wycieczkowego.

Od tamtego czasu literatura medyczna oparła się na badaniach nad podobnymi sytuacjami, wskazując, że baseny komunalne, sauny i inne zabiegi spa związane z wodą zawierają nie tylko potencjał do przenoszenia tego kiełka, ale również organizmy równie grożące .

'w wielu zabiegach leczniczych, które wymagają wody, w tym gorących kąpieli z hydromasażem, bardzo rzadko zmieniają wodę i rzucają się w chlor, aby utrzymać bakterie, ale w żaden sposób nie likwidują całkowicie tych organizmów' - mówi philip tierno Jr., PhD, dyrektor mikrobiologii w ośrodku medycznym w NYU i autor Tajne życie bakterii.

I chociaż mówi, że niektóre zarazki ulegną chlorowi, inni, podobnie jak ci z 'biofilmem' (rodzajem molekuł molekularnych, który wiąże się z kilkoma organizmami łącznie z tymi, które powodują chorobę legionistów), to nie zrobiono nic .

'potrzebujesz 1500 razy więcej niż normalnie używana do zabicia - zabijesz ludzi, zanim zabijesz organizm', mówi tierno.

A to, jak mówi, oznacza, że ​​wiele uzdrowisk może zagrozić. 'To nie tylko podgrzewane baseny i ciepłe kąpiele, które są problemem - i to nie tylko legionistów', o których należy się martwić '- mówi, inne bakterie mogą również rozwijać się w tych warunkach.

'te organizmy kochają gorące, wilgotne środowiska - uzdrowiska są podgrzewane i strome, a kiedy wdychasz odparowaną wodę w tej atmosferze, jesteś potencjalnie wdychający jakiekolwiek organizmy są obecne', mówi.

Dermatolog ellen marmur, MD, mówi, że najbardziej obawia się, że użytkownicy spa szukają ulgi w problemach ze skórą, takich jak zapalenie skóry czy łuszczyca, mówi, że jakakolwiek przerwa w skórze może zwiększyć ryzyko przenoszenia kiełków z obszarów takich jak Stoliki, wanny, a nawet gorące skały lub inne przedmioty umieszczone na powierzchni ciała podczas zabiegu

'nawet złe oparzenie słoneczne może pozostawić skórę w złym stanie, tak że zbieranie się organizmu jest łatwiejsze', mówi marmur. Ponadto przypomina nam, że niektóre zabiegi kosmetyczne, takie jak ciało pełne złuszczanie naskórka, mogą powodować dalsze zagrożenia, powodując mikroskopowe łzy w skórze, które działają jako zaproszenie na wprowadzenie bakterii do organizmu.

', kiedy pielęgniarki nie muszą nosić rękawiczek - a większość z nich nie wie, że ryzyko przeniesienia choroby jest jeszcze większe', mówi marmur.

Tierno mówi, że inne ryzykowne zabiegi spa obejmują manicure i pedicure, zwłaszcza jeśli pocięte są pocenie się, a zwłaszcza jeśli instrumenty nie są odpowiednio oczyszczone. Rzeczywiście, w niedawnej przeszłości wybuchem nieprzyjemnego zakażenia bakteryjnego, które spowodowało wrzody skóry wynikało z niehigienicznych stanów w salonie manicure-pedicure.

'Zawsze proponuję przywiezienie własnych instrumentów - jest to dużo bezpieczniejsze niż traktowanie niczego, co dostarczają', mówi.

Uzdrowiska: czy potrafią spełnić swoje obietnice?

Wśród największych wyciągów spa są egzotyczne zabiegi lecznicze - i równie egzotyczne obietnice. Z pocierania na ciało, które atakują cellulit, do masażu limfatycznego, które obiecują oczyścić ciało toksyn, kąpiele borowinowe i okłady przeciw łuszczeniu się wodorostów gwarantujące łagodzenie Twojej skóry i Twojej psychiki, obietnice mogą przebiegać od prostych do skandalicznych.

Przy założeniu, że uzdrowiska podejmują kroki w celu zapobiegania przenikaniu do kiełków, czy dowolne samych zabiegów są zagrożone? I czy nawet działają? Eksperci twierdzą, że niektórzy, a niektóre wyraźnie tego nie robią.

'jako dermatolog i właściciel uzdrowiska, myślę, że jest miejsce na bardziej egzotyczne zabiegi lecznicze, ale czy to oznacza, że ​​kawiorowa owinięcie od głowy do stóp u nogi cię przekształci? Portfel ', mówi ken beer, MD, dyrektor estetyki palm beach w Palm Beach w stanie Floryda.

Podobnie, mówi, że zabiegi, które obiecują wykluczyć cellulit, w najlepszym przypadku, przejściowe zmiany w strukturze skóry i nic więcej.

Marmur zgadza się. 'To, co może się zdarzyć, powoduje, że leczenie powoduje obrzęk, więc wypełniają się niewielkie przestrzenie pomiędzy wgłębieniami, ale wynik jest tylko tymczasowy' - mówi.

Kurz wodorostów pełnych może być kolejnym sposobem na ostrożność.

Piwo mówi, że okłady z wodorostów - z wysoką zawartością jodu - mogą być przydatne dla niektórych osób i szkodliwe dla innych. 'Niezależnie od tego, co nanoszą się na skórę, mogą dostać się do krwioobiegu ... Jeśli [jod w wodorostach] jest stosowany w wysokich stężeniach [to] może spowodować nieprzyjemny przełom na skórze, a inne minerały mogą działać w ten sam sposób ,' on mówi.

Ponadto sadock ostrzega, że ​​niektórzy ludzie mogą być bardzo klaustrofobicznie w okularach wszelkiego rodzaju - i kończą się doświadczeniem, które jest cokolwiek ale redukcja stresu.

'Niektórzy ludzie lubią poczucie bycia kokonowym lub zmrożonym, a inni czują się, jakby musieli wydostać się - jeśli myślisz, że czujesz się w ten sposób, zapytaj, czy spa opuści ręce z opakowania, co zmniejsza Lęki ', mówi.

Ponadto, jeśli jesteś niepokojącym typem, Sadock sugeruje, aby wykonać walkę lub nawet obserwować zabiegi, zanim zarejestrujesz się na jeden.

'Jedna rzecz, której nie chcesz, to leczenie zwiększające stres', mówi.

Zabiegi lecznicze: co działa

Podczas gdy niektóre zabiegi spa mogą niewiele zrobić, eksperci twierdzą, że inni mogą wiele zrobić. Wśród często zalecanych przez niektórych lekarzy jest masaż drenażowy limfatyczny.

'drenaż limfatyczny pomaga, szczególnie w obszarach dotkniętych chirurgią, wielu moich pacjentów, u których usunięto węzły chłonne, rozwija się obrzęk, który może być poprawiony przez odprowadzanie chłonne, co powoduje powrót płynów do krążenia', mówi piwo.

Masaż drenażowy limfatyczny nie powinien być wykonywany, jeśli istnieją określone lub podejrzane choroby, w tym aktywne zakażenie lub zapalenie, rak, skrzepy krwi i zastoinowa niewydolność serca.

Kolejny pomocny zabieg: kąpiele błotne i kąpiele błotne z wodą mineralną, które marmur mówi o działaniu przeciwzapalnym, które mogą zaradzić niektórym problemom ze skórą, w tym łuszczycy.

W jednym małym badaniu włoskim lekarze stwierdzili, że kąpiele błotne z wodą mineralną dały znaczne zmniejszenie objawów spowodowanych łuszczycą. Drugie badanie wykazało, że kąpiele błotne oferowały obiecujące ulgi dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

'jedyną rzeczą, na którą zwracać uwagę jest to, że łuszczyca może wylać się z jakiegoś urazu na skórę - więc jeśli masaż jest szorstki lub nie jest dobrze wykończony, może to pogorszyć sytuację' - mówi. P> Zdaniem ekspertów, dla wielu ludzi rzeczywistość nie leży jeszcze w leczeniu, ale w odprężającym uczuciu, które jest uniwersalne w doświadczeniu w spa.

Mówi Sadock: 'leczenie jest mniej ważne niż cała koncepcja bycia marnotrawiona - to naprawdę chodzi o spa.'