Effluvium (telogen i więcej): przyczyny, leczenie i inne

Niektóre warunki utraty włosów idą pod nazwą 'effluvium', co oznacza odpływ. Effluvium mają charakterystyczny wpływ na różne fazy cyklu wzrostu włosów.

Mieszki włosowe na skórze głowy nie wytwarzają ciągle włosów. Przechodzą przez etap wzrostu, który może trwać dwa lub więcej lat, a następnie powrócić do spoczynku przez ponad dwa miesiące, zanim zacznie rosnąć nowe włókno włosów. W dowolnym momencie na zdrowej skórze głowy, około 80\% do 90\% mieszków włosowych rośnie włosów. Te aktywne pęcherzyki są w tzw. Fazie anagenowej. Co pozostawia do 10\% do 20\% procent mieszków włosowych głowy w stanie spoczynku zwanym telogenem, kiedy nie wytwarzają żadnych włókien włosowych.

Telogen effluvium

 Telogen effluvium (TE) jest prawdopodobnie drugim najczęstszym rodzajem dermatologów wypadających włosów. Jest to słabo określony stan; Bardzo mało badań zostało zrobione w celu zrozumienia TE. W istocie TE ma miejsce, gdy zmienia się liczba mieszków włosowych rosnących włosów. Jeśli liczba mieszków włosowych produkujących włosy spada znacznie z jakiegokolwiek powodu podczas fazy spoczynku lub telogenów, nastąpi znaczne zwiększenie uśpionych mieszków włosowych w fazie telogenowej. Skutkiem jest wylewanie lub utrata włosów TE.

TE pojawia się jako rozproszone rozrzedzenie włosów na skórze głowy, co może się nie skończyć. To może być trochę cięższe w niektórych obszarach skóry głowy niż inne. Najczęściej włosy na górnej części skóry głowy bardziej niż ma boki i tył głowy. Zwykle nie ma recesji na linii włosów, z wyjątkiem kilku rzadkich przewlekłych przypadków.

Szczury są zwykle włosami telogenowymi, które mogą być rozpoznawane przez małą żarówkę keratyny na końcu korzeni. Czy rozdrobniona bryła jest pigmentowana czy nieostrzona, nie czyni żadnej różnicy; Włókna włosów są nadal typowymi włosami telogenowymi.

Osoby z TE nigdy nie tracą głowy, ale włosy mogą być zauważalnie cienkie w ciężkich przypadkach. Podczas gdy TE często ogranicza się do skóry głowy, w poważniejszych przypadkach TE może wpływać na inne obszary, takie jak brwi lub region łonowy.

Jaka jest forma utraty włosów TE, jest w pełni odwracalna. Mieszki włosowe nie są trwale lub nieodwracalnie dotknięte; Jest więcej mieszków włosowych w stanie spoczynku, niż powinno być normalnie.

Istnieją trzy podstawowe sposoby, w jaki może rozwijać TE.

1. Może to być obraźliwe dla środowiska, że ​​'wstrząsy' rosną mieszki włosowe tak bardzo, że od jakiegoś czasu decydują się na odpoczynek. Powoduje to wzrost wydzielania włosów i rozproszone rozrzedzenie włosów na skórze głowy. Ta postać TE może rozwinąć się szybko i może być zauważalna jeden lub dwa miesiące po wstrząsie. Jeśli spowalniający jest krótkotrwały, mieszki włosowe powrócą do stanu ich rosnącego i zaczną produkować nowe włókna włosów dość szybko. Ta forma TE zwykle trwa mniej niż sześć miesięcy, a osoba dotknięta tą chorobą ma normalną gęstość włosów na głowie ponownie w ciągu roku.

2. Druga forma TE rozwija się wolniej i trwa dłużej. Mieszki włosowe mogą nie wszystkie nagle rzucić włókna włosów i wejść w spoczynkowy stan telogenowy. Raczej pęcherzyków mogą wchodzić w stan spoczynku, jak zwykle, ale zamiast powrotu do nowego stanu wzrostu włosów anagenowych po upływie miesiąca, pozostaną w stanie telogenów przez dłuższy okres czasu.

Prowadzi to do stopniowej akumulacji mieszków włosowych w stanie telogenowym, a stopniowo coraz mniej mieszanych włosowatych włosowatych włosków pozostaje na włosach. W tej formie TE, może nie być wiele zauważalnych włosów rzucić, ale będzie powolne przerzedzenie włosów głowy. Ten typ TE jest bardziej prawdopodobny w odpowiedzi na trwały czynnik wyzwalający.

3. W trzecim typie TE, mieszki włosowe nie pozostają w stanie spoczynku, ale raczej cyklicznie przez skrócone cykle wzrostu. Kiedy to się dzieje, poszczególne osoby doświadczają cienkich włosów głowy i uporczywego rzucania krótkich, cienkich włókien włosów.

Przyczyny telogen effluvium: stres i dieta

Jakie są czynniki wyzwalające dla TE? Krótka odpowiedź jest wiele i zróżnicowana. Klasyczny krótkotrwały TE często zdarza się kobietom zaraz po porodzie. Zwanej łysiąca po porodzie, nagła zmiana poziomu hormonów w chwili urodzenia jest takim wstrząsem dla mieszków włosowych, że przez chwilę zamykano. Może dojść do znacznego wydzielania włosów, ale większość kobiet szybciej traci włosy.

Podobnie szczepienia, drazdania zderzenia, urazy fizyczne, takie jak wypadek samochodowy, a czas zabiegu może być wstrząsem systemu, a część mieszków włosowych skóry głowy przejdzie w stan hibernacji. Gdy trasa wpływa negatywnie na środowisko i odzyskuje organizm, opadają TE i pojawia się nowy wzrost włosów.

Niektóre leki mogą również indukować TE, zwłaszcza leki przeciwdepresyjne. Często przełączanie się na inny lek rozwiązuje problem.

Bardziej uporczywe zniewagi mogą powodować bardziej trwałe TE. Na przykład przewlekła choroba może prowadzić do TE. Prawdopodobnie dwa najczęstsze problemy to przewlekłe stres i niedobór diety. Wielu dermatologów uważa, że ​​stres chroniczny może stopniowo wywierać negatywny wpływ na wzrost włosów i prowadzić do trwałego TE. Badania nad zwierzętami dostarczyły dowodów na poparcie tego twierdzenia. To rzeczywiście wydaje się być związkiem między stresem, zmianą biochemii mieszków włosowych i większą ilością mieszków włosowych wchodzących w stan spoczynku telogenu.

Problemy dietetyczne powodują, że TE w Ameryce Północnej jest gorąco dyskutowane wśród dermatologów. Brak minerału, witaminy lub niezbędnego aminokwasu może z pewnością powodować TE, np. U osób z krajów trzecich, w których dieta może być całkowicie pozbawiona jednego lub więcej składników odżywczych. Eksperymenty na zwierzętach dostarczają również dowodów potwierdzających.

W krajach świata pierwszego rzędu przeciętna dieta rzadko jest całkowicie niedoborem określonej witaminy lub minerału. Jednak niektórzy dermatolodzy twierdzą, że przy zmniejszeniu spożycia czerwonego mięsa i preferowaniu diety wegetariańskiej niektóre osoby nie uzyskują zrównoważonego spożycia wszystkich składników odżywczych wymaganych do dobrego włosów i ogólnego wzrostu ciała. W szczególności istnieją twierdzi, że kobiety mogą mieć niedobór w spożyciu żelaza. Dlaczego kobiety specjalnie? Ponieważ kobiety tracą żelazo w regularnych odstępach czasu w wyniku miesiączki.

Niektórzy dermatolodzy uważają, że ponieważ teraz jedzą mniej czerwonego mięsa, głównego źródła żelaza, niektórzy ludzie nie jedzą wystarczająco dużo żelaza, a TE jest rezultatem. Zaproponowano również inne potencjalne braki współczesnej diety północy amerykańskiej - takie jak brak cynku, L-lizyna aminokwasowa lub witaminy B6 i B12 - przyczynia się do TE.

Jeśli podejrzewa się niedobory żywieniowe, można przyjmować suplementy diety. Jednak same suplementy mogą powodować problemy. Nasze ciało może codziennie przetwarzać tyle żelaza. W dużych dawkach, żelazo jest toksyczne i może samo spowodować wypadanie włosów. Przy bardzo wysokich dawkach suplementy żelaza powodują śmierć. Suplementy witaminy A mogą powodować reakcję TE u niektórych osób, ponieważ nadmierna witamina A może być toksyczna.

TE może wystąpić samodzielnie lub w ramach innej choroby. Wczesne etapy łysienia androgenetycznego (łysienie typu męskiego lub żeńskiego, AGA na krótko) są skutecznie TE. Wczesna AGA charakteryzuje się wzrostem spoczynkowych mieszków włosowych telogenów. Ktoś we wczesnych stadiach AGA może mieć do 40\% swoich mieszków włosowych głowy w telogenze.

TE może być objawem innych stanów, takich jak stany zapalne, takie jak łysienie plackowate. Mieszki włosowe są szczególnie wrażliwe na hormony tarczycy, a około 1/3 osób z zaburzeniem tarczycy ma TE. Narażenie na działanie toksyn może także powodować, że TE jest jednym z wielu objawów.

Zabiegi na telogen effluvium

Jak traktowane TE jest uzależnione od tego, co ją uaktywniło. W przypadku krótkotrwałego TE, które może być połączone z czynnikiem wyzwalającym, takim jak chirurgia, najlepszą odpowiedzią jest siedzenie w pozycji napiętej i poczekać, aż pęcherzyki z powrotem wyzdrowieją.

Dla trwałego TE, jeśli można wyodrębnić przyczynę przyczyny, najlepszą metodą jest jej usunięcie. Na przykład, jeśli stres jest problemem, redukcja stresu jest długoterminową odpowiedzią. Jeśli w badaniu krwi wystąpi niedobór diety, suplementy mogą działać. Niedobór hormonów tarczycy można leczyć suplementami hormonalnymi.

Jednak często nie można zidentyfikować konkretnego czynnika przyczynowo-skutkowego. Jeśli tak jest, istnieje kilka opcji leczenia. Większość dermatologów udziela się przepisywania minoksydylu, stymulatora wzrostu włosów. Minoksydyl może działać dobrze u osób z TE, ale jeśli przyczyna jest nadal obecna, należy kontynuować minoksydil w celu zablokowania przebudowy TE. Z usunięciem spustu, można przerwać stosowanie minoksydylu.

Przed opuszczeniem tematu TE, oto kilka słów o naturalnym wyziewie włosów. Wszyscy rzucają włosy i widać więcej włosów rzucić w określonych porach roku. Badania wykazują, że ludzie, przynajmniej w północnej Europie, oddaleni od równika, rzucają więcej włosów na jesień iw mniejszym stopniu na wiosnę.

Tymczasowe zwiększenie liczby mieszków włosowych i rany włosów telogenów jest prawdopodobnie spowodowane zmianami hormonów w odpowiedzi na zmiany ekspozycji na światło dzienne. Badania na norkach i innych ssakach wskazują, że narażenie na światło dzienne znacznie zmienia poziom prolaktyny, a prolaktyna ma znaczący wpływ na molowanie. Jak w przypadku norki i innych ssaków, ludzie prawdopodobnie mają taką samą odpowiedź na molowanie. Takie wypadanie włosów powinno być czasowe.

Anagen effluvium

Anagen effluvium jest rozproszonym wypadaniem włosów, takim jak telogen effluvium, ale rozwija się znacznie szybciej i może powodować utratę wszystkich swoich włosów. Najczęściej u osób stosujących leki cytostatyczne w leczeniu raka lub tych, które spożyły produkty toksyczne, takie jak trucizna szczurów, najczęstszy jest wyciek anagenowy.

Substancje tego typu hamują szybką proliferację komórek. Jest to pożądany czynnik, jeśli próbujesz zablokować rozwój nowotworu, ale komórki pęcherzyków włosowych są jednymi z najbardziej szybko rozwijających się, nie będących komórkami organizmu. Włókno włosów z mieszków włosowych skóry głowy rośnie do 0,4 mm dziennie, a tempo wzrostu wymaga dużo proliferacji komórek. Leki cytotoksyczne i różne toksyny oraz trucizny hamują szybki wzrost komórek, w tym proliferację komórek w mieszkach włosowych. Skutkiem jest nagłe zamknięcie produkcji włókien włosowych.

Wystąpienie wycieku anagenowego jest bardzo szybkie. Niektóre osoby, które zaczynają przyjmować leki przeciwrakowe, mogą dosłownie wyciągnęć włosy w kłębkach w ciągu pierwszych dwóch tygodni. Ponieważ te leki działają tak szybko i są tak silne, że mieszki włosowe nie mają czasu, aby wejść w stan spoczynku telogenów, podobnie jak w przypadku telogenowego wycieku, odpowiedź na bardziej umiarkowane wyzwanie związane ze środowiskiem.

Zamiast tego w pęcherzykach anagenowych mieszki włosowe wchodzą w stan zawieszonej animacji, zamrożone w czasie. Włókna włosa wypadają szybko, ale zamiast patrzeć jak typowe włosy telogenowe z małymi żarówkami keratyny na końcu korzeniowym, włosy, które wypadają, to przeważnie dystroficzne włosy anagenowe o zwężającym się lub czasem owłosionym korze.

W przypadku cytostatycznych leków przeciwrakowych poziom utraty włosów różni się w zależności od osoby. Niektórzy ludzie mogą mieć mieszankę efektu anagenowego i telogenowego i mają bardziej ograniczone wypadanie włosów.

Niektóre ośrodki leczenia raka próbują zablokować wypadanie włosów przy użyciu zimnej terapii. Bardziej popularna w Europie niż w Ameryce Północnej, terapia zimna polega na przykrywaniu skóry głowy przy użyciu lodu lub przy użyciu specjalnego kaptura wypełnionego zimną wodą podczas podawania leków przeciwrakowych. Zimno wysyła włosy mieszków włosowych do zawieszenia animacji przed kontaktem z narkotykami. To zatrzymuje komórek mieszków włosowych od podjęcia leku i jest przez nią uszkodzony. Skutkiem jest znacznie mniej wypadków włosów wywołanych przez leki. Jednak lekarze martwią się, że jakiekolwiek komórki nowotworowe w skórze mogą również unikać leków przeciwrakowych, jeśli podczas leczenia lekiem podano zimną terapię.

Niektóre leki eksperymentalne mające zapobiegać wypadaniu włosów wywołanych przez leki są rozwijane, ale ten sam strach ma zastosowanie. Zabiegi zapobiegające wypadaniu włosów mogą także chronić komórki rakowe skóry.

Mimo, że rozwój efektu anagenowego jest szybki, odzyskiwanie jest równie szybkie. Ponieważ pęcherzyki są po prostu zamrożone w czasie, są gotowe do wzrostu, gdy czynnik powodujący usunięcie efektu anagenowego.

Po zakończeniu kursu leczenia raka przeciwrakowego osoba może zacząć widzieć wzrost włosów w ciągu miesiąca. Mieszki włosowe nie są zniszczone, więc powinno się mieć normalną gęstość wzrostu włosów. Jednakże niektórzy zauważają zmianę charakteru wytwarzanego włókna. Niektórzy zauważają, że ich włosy zmieniają się z prostego na kręcone lub odwrotnie, a czasem zmienia się kolor włosów. Zmiany te mogą być trwałe.

Opublikowano w marcu 1, 2010