Warunki skóry: wirusy opryszczki zwykłej

Wirusy opryszczki zwykłej są podzielone na dwa typy: typ 1 (HSV-1 lub opryszczka jamy ustnej) i typ 2 (HSV-2 lub opryszczka narządów płciowych). Najczęściej HSV-1 powoduje wrzody (czasem nazywane 'pęcherzykami gorączki' lub 'zimnymi wrzodami') wokół ust i warg. HSV-1 może powodować opryszczkę narządów płciowych, ale większość przypadków opryszczki narządów płciowych wywołuje HSV-2. W HSV-2 zakażona osoba może mieć obrzęki wokół narządów płciowych lub odbytnicy. Chociaż obrzęki HSV-2 mogą występować w innych lokalizacjach, to te wrzody zwykle znajdują się poniżej tali.

Co powoduje infekcje opryszczki?

HSV-1, przenoszony przez wydzieliny lub gryzaki ustne na skórę, może być rozprowadzony przez całowanie lub udostępnianie przedmiotów, takich jak szczoteczki do zębów lub przybory kuchenne.

Ogólnie rzecz biorąc, w czasie kontaktów seksualnych z osobą mającą zakażenie HSV-2 u pacjenta może wystąpić tylko zakażenie HSV-2. Zarówno HSV-1, jak i HSV-2 mogą być rozłożone, nawet jeśli nie występują owrzodzenia. Kobiety w ciąży z opryskami narządów płciowych powinny porozmawiać ze swoim lekarzem, jako opryszczkę narządów płciowych mogą być przekazywane dziecku podczas porodu.

W przypadku wielu osób z opryszczką, ataki (ogniska) opryszczki mogą być spowodowane następującymi warunkami:

  • Choroba ogólna (od łagodnych chorób do poważnych stanów)
  • zmęczenie
  • Stres fizyczny lub emocjonalny
  • Immunosupresja spowodowana AIDS lub takie leki, jak chemioterapia lub sterydy
  • Urazy w dotkniętym obszarze, w tym na aktywność seksualną
  • miesiączka

Jakie są objawy HSV?

Objawy HSV zwykle pojawiają się w postaci pęcherzy lub pęcherzy na okolicach lub wokół nich - zwykle w ustach, narządach płciowych lub odbytnicy. Pęcherze pękają, zostawiają przetoki.

Jak diagnozować HSV?

Często pojawienie się HSV jest typowe i nie jest potrzebne testy w celu potwierdzenia diagnozy. Jeśli dostawca usług medycznych jest niepewny, HSV można zdiagnozować badania laboratoryjne, w tym testy DNA i hodowle wirusów.

Jak jest leczony opryszczką?

Chociaż nie ma lekarstwa na opryszczkę, leczenie może złagodzić objawy. Leki mogą zmniejszyć ból związany z wybuchem i mogą skrócić czas gojenia. Mogą również zmniejszyć całkowitą liczbę wybuchów. Leki, w tym famvir, zovirax, acyclovir i valtrex należą do leków stosowanych w leczeniu objawów opryszczki. Ciepłe kąpiele i drętwienie mogą złagodzić ból związany z obrzękami płciowymi.