Stopienie w twoim usta tajemnicę

Chociaż powody tego starożytnego uroku konfliktu są tematem wielu debaty naukowej, pojawia się solidny fakt: czekolada może być dobra dla serca w inny sposób niż poprawić romans.

Nowe i jeszcze opublikowane badania pokazują, że przeciwutleniacze w czekoladzie - ciemnej czekoladzie i kakao w proszku - mogą zwiększyć poziom cholesterolu 'dobrego' (HDL) nawet o 10\%, mówi penny kris-etherton , Ph.D., RD, profesor uniwersytetu w Pennsylvania.

W badaniach uczestnicy spożyli 22 gramów kakao w proszku i 16 gramów ciemnej czekolady dziennie (jedna jej kawa zawiera 45 gramów kakao w proszku). Wynik: ich 'zły' (LDL) cholesterol był mniej podatny na utlenianie, proces, który zwykle prowadzi do zatrucia tętnicy. Podczas gdy wielu ludzi bierze witaminy i inne przeciwutleniacze, aby zapobiec rozwojowi płytki nazębnej, badania wykazują, że kakao może zrobić sztuczkę.

Czekolada może być obdarzona więcej niż tylko przeciwutleniaczami. Poprzednie badania przeprowadzone przez kris-etherton opublikowane w amerykańskim czasopiśmie klinicznego odżywiania w 1997 roku wykazały, że jeden z tłuszczów w czekoladzie, zwany kwas stearynowy, może zwiększyć poziom HDL. Ponadto, kiedy ludzie regularnie spożywali mleko czekoladowe, ich poziom LDL nie wzrastał, jak można było oczekiwać od spożycia tłuszczu.

'Wiadomość tutaj jest taka, że ​​czekolada' nie jest zła, a może mieć pewne korzystne efekty ', mówi kris-etherton, który przedstawi swoje najnowsze badania w san diego, Kalifornia, konferencji eksperymentalnych biologów w kwietniu. Ludzie nie powinni czuć się winni, jeśli chodzi o jedzenie '.

W pewnym stopniu, to znaczy. Umiarkowanie ma kluczowe znaczenie - podkreśla: 'Musisz włączyć go do zrównoważonej i zdrowej diety'.

Pragnienie kobiety: kulturowe lub chemiczne?

Ta rada może być trudna do zrozumienia przez kobiety, zwłaszcza gdy przed miesiączkami pożerają się raz w miesiącu. Ciała kobiety krzyczą na czekoladę.

Ale świadoma świadomość zdrowia przesuwa się do wysokiego stanu ostrzegania, ostrzegając o wszystkich tłustych - zdrowych serce czy nie - i cukru.

Więc co kobieta musi zrobić? Może zależeć od tego, dlaczego ma pragnienie - czy będzie odpowiadać na fizjologiczne lub psychologiczne wezwanie dla czekolady.

Badając kobiety w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych, debra zellner, psycholog i profesor z uniwersytetu w Shippensburg w Pennsylvania, stwierdziła, że ​​kobiety z USA mają ochotę, ponieważ zmieniły czekoladę w odżywczą Tabu - smaczne, ale obfite kalorym i tłuszczem, przekonane, że to niegodziwy pobłażanie, teoretyka, te kobiety mówią sobie, że nie powinni tego mieć, a potem spadają z wagonu, zwłaszcza przed miesiączką, kiedy mogą być Czując się trochę nisko.

'Czujesz się lepiej, ponieważ właśnie się nad czymś ułożyłaś, ale nie ma żadnego powodu fizjologicznego' - mówi Zellner, który stwierdził, że kobiety hiszpańskie po prostu nie pragnęły czekolady, a nawet kobiet w Stanach Zjednoczonych. / P>

Zellner może stawić czoło opozycji, gdy prezentuje swoje odkrycia latem tego roku na dorocznym spotkaniu społeczeństwa w celu zbadania zachowań żywieniowych w dublinie w Irlandii. Opublikowano liczne badania i publikacje dotyczące atrakcyjności czekolady, a niektórzy naukowcy są przekonani, że istnieją połączenia fizjologiczne. W czekoladzie zidentyfikowano ponad 400 chemikaliów, z których niektóre mogły mieć wpływ na nastrój. Zellner twierdzi, że uważa, że ​​chemikalia aktywne w czekoladzie występują w ilościach zbyt małych, aby mogły mieć wpływ, ale inne nie są takie pewne.

Debra Waterhouse, zarejestrowana dietetyka i autor książki z 1999 roku Dlaczego kobiety potrzebują czekolady, uważa, że ​​zarówno kultura, jak i chemikalia wchodzą w grę. Chemia w czekoladzie wpływa na poziom substancji wpływających na nastrój, włącznie z serotoniną, endorfinami i fenyloetyloaminą, które organizm uwalnia w odpowiedzi na romans, mówi Waterhouse.

Kompletny przegląd badań nad czekoladą, opublikowany w październiku 1999 r. Dziennik stowarzyszenia dietetycznego w Ameryce, doszedł do tego samego wniosku. Dwóch dietetyków na uniwersytecie w Arizonie w Tucson zbadało prawie 75 publikacji z badań opublikowanych w ciągu ostatnich dwóch dekad na pragnienie czekolady - a decydujące emocje, wartości społeczne, cechy sensoryczne, chemikalia i cykle hormonalne kobiet odgrywają ważną rolę. 'To całe opakowanie', mówi współautor i specjalista ds. Żywienia doug taren, ph.D ..

Oczywiście, obrót poglądów klinicznych jest niewielki, jeśli chodzi o ukochaną miłość. 'Najważniejsze jest to, że czekolada sprawia, że ​​kobiety czują się dobrze', mówi Waterhouse. 'Jeśli wiadomość - głośna i jasna - to czekolada, zaufaj ciału, puść poczucie winy'.