Zbuduj lepszą pizzę

Poproś dziecko o listę jego ulubionych potraw, a ja postawię stos pepperoni, że dziewięć razy na dziesięć pizza robi cięcie. To nie wydaje się być czymś, co się rozwija: W ankiecie dotyczącym komfortowych potraw allrecipes.com w 2002 r. Pizzę zajęło szóste miejsce wśród ponad 40 000 respondentów.

Ale czy możesz jeść pizze i nadal jeść zdrowo? Odpowiedź leży w dodatkach, a im bardziej włoska pizza, tym lepiej.

Dopóki to prawdziwa włoska pizza, z cienką i bielą (nie tłustą) skórą zrobioną z odrobiną oliwy z oliwek, skorupa nie jest wcale wcale. Napełnij je dużą ilością pizzy z sosem gotowanych pomidorów, oliwy z oliwek i przypraw, a otrzymasz ładną dawkę przeciwutleniaczy.

Co prowadzi do sera: ser jest dobrym źródłem białka i ma witaminę B-12, wapń, witaminę D i inne witaminy i minerały. Ale również przyczynia się do tłuszczu, tłuszczów nasyconych i cholesterolu, więc nie jedź za burtę, jeśli robisz swoją pizzę w domu, użyj marchwi z półtuszy i ostrego cheddara o zmniejszonej zawartości tłuszczu, aby zmniejszyć zawartość tłuszczu i cholesterolu prawie o połowę. / P>

Niedawne włoskie badanie wykazało, że pizzerie wykazały największą ochronę przed rakiem w obrębie wielu włoskich produktów spożywanych. Ludzie, którzy jedli kawałek lub więcej na tydzień, mieli 59\% mniejsze ryzyko raka przełyku, 34\% mniejsze ryzyko jamy ustnej i raka gardła, a 25\% mniejsze ryzyko zachorowania na raka okrężnicy niż inne. Naukowiec Silvano gallus, phD twierdzi, że uważa, że ​​w gotowanych pomidorach istnieje związek ochronny, który może częściowo wytłumaczyć ten efekt.

Oto najnowsze składniki pizzy o potencjale przeciwrakowym:

 • Produkty pomidorowe. Pomidory zawierają likopen, przeciwutleniacz znaleziony również w różowym grejpfruta i arbuz. Badania wskazują, że może pomóc chronić przed rakiem piersi, okrężnicy, płuc i raka gruczołu krokowego. Przy poszukiwaniu likopenu istnieją dwie zasady: gotowane lub przetworzone produkty pomidorowe zawierają więcej niż surowe pomidory, a trochę tłuszczu (np. Oliwy z oliwek) czyni je bardziej dostępnymi dla tkanek ciała.
 • Oliwki i oliwa z oliwek. Oliwki zawierają przeciwutleniacz hydroksytyrosol. Są one również uważane za bogatą w flawonoidy żywność, a ludzie, którzy jedzą takie potrawy, rzadziej rozwijają różne rodzaje raka.
 • Cebula i czosnek. Oba zawierają anty-rakotwórcze związki zwane związkami organosulfoorganicznymi. Mężczyźni z Chin mają najniższy wskaźnik raka gruczołu krokowego na świecie, a jednym z powodów może być dieta bogata w czosnek, szalotka i cebula, a rośliny z rodziny cebuli zawierają inne fitochemikalia o działaniu przeciwnowotworowym.

12 sposobów na przygotowanie lepszej pizzy

Jeśli dokonamy kilku zmian w naszych preferencjach i rozmiarach porcji, możemy cieszyć się kawałkiem lub dwiema pizzą w ramach zdrowego planu żywienia. Oto 12 sposobów uzyskania korzyści żywieniowych z pizzy bez dodatkowego kalorii, tłuszczu i cholesterolu:

 • Wybierz restaurację, w której pizza jest bliżej autentycznej włoskiej pizzy, z cieńszym, bardziej przypieczętowanym skorupie, sosem i mniej serem.
 • Zamów dodatkowy sos do pompowania fitochemikaliów.
 • Zamów pizzę z połową sera.
 • Przejdź na warzywa: cebula, zielona papryka, oliwki, grzyby, karczochy i cukinia dodają składników odżywczych i błonnika.
 • Jeśli musisz zamówić topping z mięsa, szynka i bekon kanadyjski to jedne z lepszych opcji. Jeśli robisz pizzę w domu, użyj 75\% mniej tłuszczowych pepperoni (brandu hormonalnego) dostępnych w supermarketach. Jeśli potrzebujesz pepperoni w swojej pizzy na wynos, poproś o połowę zwykłą ilość.
 • Ciesz się pizza, sałatką owocową i zieloną sałatą (na przykład z fasolą szparagową, pomidorkami cherry, ogórkami, tartymi marchewkami i sosem o obniżonej zawartości tłuszczu). To zachęci Cię do zatrzymania się po kawałku lub dwóch.
 • Nie daj mi posiłku z pizzy, zamówiąc wysokie lub tętniące życiem talerze, takie jak buffalo wings lub chleb z serem.
 • Jeśli zamówisz w jednym z łańcuchów, wybierz kawałek sera lub pizzy warnikowej kochanki.
 • Wśród pizzerii rzuci się pizze, są to najlepsze rozwiązania: ser (240 kalorii, 10 gramów tłuszczu na kawałek), szynka (260 kalorii, 10 gramów tłuszczu), kozielnik wegetariański (220 kalorii, 8 gramów Tłuszczu) i kurczaka najwyższej (230 kalorii, 7 gramów tłuszczu).
 • W pizzerii chudy 'N chrupiące pizze są najlepszymi wyborami: serem (200 kalorii, 9 gramów tłuszczu na kawałek), szynką (170 kalorii, 7 gramów tłuszczu), warzywa kochanka (190 kalorii, 7 gramów tłuszczu), suplement diety z kurczaka (200 kalorii, 7 gramów tłuszczu).
 • W domino, lepsze opcje obejmują cienką serową pizzę, z 191 kalorii i 8,3 grama tłuszczu w jednym kawałku dużego kołowego, klasyczny ser rzucił ser, tylko z 258 kalorii i 7,75 grama tłuszczu Na kawałek dużego kawałka i ręcznie wrzuconą vegi ucztę do pizzy, 302 kalorii i 11 gramów tłuszczu.