Zielone możliwości: przewodnik dla kupujących mięsa i drobiu

Etykiety mięsa i drobiu są mylące. Co oznacza 'naturalny' na tym opakowaniu pierś kurczaka? Dlaczego 'certyfikowany organiczny' kosztuje tak dużo? Co to jest mięsożerca? Nasz zielony przewodnik po mięsie i drobiu pomoże Ci dokonać wyborów, które są dla Ciebie najlepsze.

karmione trawą i zakończone (wołowina, jagnięcina, bison)

Zwierzęta z karmą trawą jedzą tylko mleko matki, świeżą trawę i cięcia siana przez całe życie - w porównaniu ze zwierzętami uniesionymi tradycyjnie, które pasą się, aż osiągną pewną masę, a następnie są wysyłane do karmników, gdzie są 'gotowe' Na dietach zbożowych, aż osiągną rozmiary rynkowe.

Korzyści zdrowotne: niektóre badania sugerują, że mięso karmione trawą jest bogatsze w tłuszcze omega-3 i sprzężone kwas linolowy (CLA) niż te, które są na ziarnach.

Gospodarstwa ekologiczne: farmy z fermem trawiastym dobrowolnie certyfikowane przez stowarzyszenie opierające się na trawniku amerykańskim (AGA, americangrassfed.org) nie stosują antybiotyków (które mogą się znajdować w systemach wodnych) lub ziaren (wymagających gruntów Uprawiać je i palić do transportu).

Czy jest regulowany? Definicja 'karmienia trawą' zaproponowana przez USDA nadal znajduje się w okresie komentowania. Wiele, w tym AGA, uważa, że ​​proponowana przez USDA definicja jest zbyt luźna, ponieważ pozwala na stosowanie hormonu i antybiotyków i niektórych karmienia ziarnem.

Pamiętaj: 'częściowo trawiona karma' oznacza bydło jest wykończone na zbożu. Nie wszystkie wołowiny z trawą są organiczne.

Certyfikowany organiczny (wołowina, wieprzowina, jagnięcina, bison, drób)

Normy organiczne zabraniają stosowania antybiotyków i hormonów. (Stosowanie hormonów w produkcji drobiu i wieprzowiny - nawet konwencjonalnej - zostało zabronione od 1959 r.) Wszystkie pasze są wegetariańskie i certyfikowane ekologicznie - w tym pastwiska - co oznacza, że ​​nie jest ono traktowane pestycydami lub herbicydami i nie może być modyfikowane genetycznie. Zwierzęta mają dostęp do pastwiska, słońca i wystarczającej ilości ziemi do ćwiczeń, a wypasanie odbywa się w sposób, który nie rozkłada ziemi przez erozję lub zanieczyszczenie. Zabronione jest klonowanie zwierząt.

Świadczenia zdrowotne: ponieważ oznakowanie organiczne certyfikowane przez USDA wymaga, aby zwierzęta były śledzone od urodzenia do uboju (w tym źródeł pasz i leków), problemy związane z chorobami zwierząt i chorobami przenoszonymi przez człowieka mogą być łatwo prześledzone do źródła.

Ekologiczne uprawy: normy organiczne zakazują stosowania antybiotyków i hormonów wzrostu, które ługują do wód gruntowych i ostatecznie kończą się publicznymi dostawami wody.

Czy jest regulowany? USDA reguluje certyfikowany standard organiczny i niezależne agencje prowadzą inspekcje rolnicze.

Pamiętaj: organiczny nie musi oznaczać karmienia trawą; Jednak certyfikowany bydło ekologiczne zazwyczaj jeść na terenach otwartych o trzy do sześciu miesięcy dłużej niż zwierzęta z gatunku tradycyjnie hodowanego, aby osiągnąć rozmiar rynkowy.

Potwierdzony humanitarny (wołowina, wieprzowina, jagnięcina, drób)

Ta etykieta gwarantuje, że zwierzęta mają swobodę poruszania się i zakazują skrzyń i krawat w stajniach oraz sztucznych środków do pobudzenia wzrostu, takich jak ciągłe oświetlenie stodoły dla kurcząt brojlerów.

Ekologiczne korzyści: certyfikowany humanitarnie zabrania stosowania antybiotyków i hormonów wzrostu, dwóch czynników w zanieczyszczeniu wód gruntowych.

Czy jest regulowany? tak. Certyfikowane normy humanitarne są zatwierdzone przez kilka organizacji zajmujących się prawami zwierząt, w tym ASPCA i humanitarne społeczeństwo. Producenci są kontrolowani przez grupy firm zewnętrznych.

Pamiętaj: ta etykieta nie oznacza, że ​​zwierzęta mają certyfikat organiczny.

Naturalne (wołowina, wieprzowina, jagnięcina, drobiu)

Żadne dodatki ani konserwanty nie zostały wprowadzone po przetworzeniu mięsa lub drobiu. (Niektóre buliony na bazie sodu mogą być dodawane do drobiu i wieprzowiny oznaczonych jako 'naturalne'). Termin ten nie zapewnia paszy ekologicznej. Termin 'naturalny' jest często mylony z 'naturalnie uniesionym', terminem zaproponowanym przez USDA, który oznaczałby, że zwierzęta nie otrzymały antybiotyków i / lub hormonów wzrostu.

Korzyści zdrowotne:

naturalne mięso nie ma azotynów ani azotanów, konserwantów, które były związane z niektórymi dziećmi i kobietami w różnych typach raka.

Eko-korzyści: 'naturalne' nie ma znaczących korzyści dla środowiska.

Czy jest regulowany? jest to termin zdefiniowany przez USDA, ale nie uregulowany.

Pamiętaj: 'naturalny' sam nie mówi nic o tym, jak zwierzę zostało wychowane.