Biegacze, czy powinieneś się martwić o oddychanie powietrzem na zewnątrz?

Autor tom dichiara

Jeśli jesteś podobny do mnie, perspektywa wyjazdu na leśny szlak z wiatrem w twarz jest znacznie bardziej atrakcyjny niż pomysł chugging na bieżni, gdzie powietrze jest stagnacja, a sceneria jest albo Odcinek znajomych widziałeś 27 razy lub własne pocierające odbicie w lustrze do siłowni. Nawet wielu ludzi decyduje się na bieżnię - lub po prostu pomiń całkowicie bieganie - ponieważ obawiają się, że ćwiczenia na świeżym powietrzu narażają ich na zanieczyszczenia powietrza, które mogą powodować problemy z płucą (przynajmniej) lub odejść z życia ( W najgorszym razie) czy te obawy są oparte, czy też są gorącym powietrzem?

plotka: bieganie na zewnątrz naraża Cię na zanieczyszczenie powietrza, które może być niebezpieczne dla zdrowia

Nie zaprzecza, że ​​oddychanie regularnie w powietrzu zawierającym tlenek węgla to świetny sposób rozwinięcia zapalenia płuc, zaostrzenia astmy i zwiększenia ryzyka zawału serca, udaru mózgu, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, raka i ( Przez rozszerzenie) śmierć.na konwencjonalna mądrość utrzymuje, że potencjał tych problemów zdrowotnych wzrasta tylko podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu, a także jako klinika Mayo. 'W kręgosłupie', mówi laskowski, ludzie wchłaniają więcej powietrza niż robią, gdy 'odpoczywają, oddychają głęboko w ich płucach i najczęściej przełykują przez Ich usta - omijając kanały nosowe, które normalnie odfiltrują niebezpieczne cząsteczki zanieczyszczeń, które samochody, ciężarówki i autobusy wyrzucają do atmosfery.

Werdykt: jeśli jesteś świadomy, kiedy i gdzie się ćwiczysz, bieganie na zewnątrz jest w porządku, a nawet przeciwdziała negatywnym skutkom zanieczyszczenia powietrza

Chociaż laskowski czyni dość ważny argument, dlaczego nie powinien wybiegać na zewnątrz, przyznaje, że to nie jest cała historia. 'Co nie jest jasne z zanieczyszczeniem powietrza i ćwiczeniami to jak Duża ekspozycja jest niebezpieczeństwem i jak długo trzeba być narażonym ', pisze. 'Ponieważ ćwiczenia mają wyraźne korzyści zdrowotne, nie wolno zrezygnować z ćwiczeń, chyba że twój lekarz polecił.'

'Wyraźne korzyści zdrowotne' w działaniu to walka z stresem oksydacyjnym (zmniejszenie zdolności organizmu do odstąpienia od toksyn) i zwalczania stanów zapalnych płuc - co wydaje się być dwoma największymi niekorzystnymi skutkami ubocznymi zanieczyszczenia powietrza Na ludzkim ciele. Co oznacza, że ​​korzyści netto związane z działaniem w zanieczyszczonych warunkach przewyższają ryzyko? Wygodnie badanie z 2012 roku przeprowadzone przez badaczy z Sao paulo, brazylii i opublikowane w medycynie i Nauka w sporcie Ćwiczenia postawiły na to bardzo duże pytanie - w celu dostrzeżenia 'wpływu długotrwałego ćwiczeń aerobowych na odpowiedź płuc na DEP [cząstki wydechowe silnika spalinowego]'.

W tym celu monitorowali cztery oddzielne grupy myszy laboratoryjnych: grupa siedząca, która nie robiła nic, grupa ćwiczeń, która trenowała pięć razy w tygodniu, grupa zanieczyszczeń narażona na cząstki wydechowe silnika wysokoprężnego, ale nie wykonywała ćwiczeń i Grupa ćwiczeń / zanieczyszczająca, która trenowała pięć razy w tygodniu i wdychała DEP pięć tygodni później, naukowcy przeprowadzili test baterii i stwierdzili, że stres oksydacyjny stale wzrastał w siedzących myszach narażonych na działanie DEP, Ale w ogóle nie zmieniły się w pozostałych trzech grupach - w tym grupie aerobicznie czynnej, która została poddana działaniu zanieczyszczeń. Wnioski z badania: 'razem wzięte wyniki wskazują, że zmniejszenie stanu zapalnego osiągniętego w wyniku przewlekłego wysiłku aerobowego ma działanie ochronne na myszy narażone na DEP, zmniejszając prozapalne skutki przewlekłego narażenia na zanieczyszczenie powietrza' Chroniąc myszy przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń.

Oczywiście, tylko dlatego, że tak było w przypadku kilku grup myszy, co nie znaczy, że jest to prawdą dla ludzi - ale jest to zachęcające, a także zachęcanie do konsensusu wśród lekarzy, których biegacze powinni zdecydowanie nie zrezygnować z ich Na zewnątrz.

'Najważniejsze jest to, że bieganie i jazda na rowerze są zdrowe, a przecież dobre dla serca', dr. David newby, profesor kardiologii na uniwersytecie w Edynburgu, podkreślił w nowym artykule o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem dla sportowców, którzy ćwiczą na świeżym powietrzu na york.

Dr. Laskowski zgadza się, radząc biegaczom, aby 'skupili się na sposobach minimalizacji ryzyka związanego z zanieczyszczeniem powietrza i ćwiczeniami'. Obejmują to monitorowanie poziomu zanieczyszczeń, wyznaczanie czasu na treningi na świeżym powietrzu, aby uniknąć sytuacji, gdy jakość powietrza jest w najuboższym miejscu, kierując się na obszary o wysokiej zawartości zanieczyszczeń i czasami ćwicząc w pomieszczeniach - na przykład, jeśli chcesz nadrobić zaległości w Przyjaciele Powtórzenia.

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z jazdy na świeżym powietrzu, spróbuj użyć następujących wskazówek:

1. Wybierz drogę mądrze. , jeśli to możliwe, znajdź bieżącą ścieżkę w Twojej okolicy, która znajduje się daleko od ciężkich traffikowanych dróg, gdzie poziomy tlenku węgla mogą przechodzić przez dach. Leśne szlaki są idealne, ponieważ drzewa filtrują zanieczyszczenie powietrza.

2. Czas dobrze. unikaj biegu na zewnątrz, gdy poziom zanieczyszczeń jest najwyższy, co ma tendencję do popołudnia. Wczesnym rankiem iw nocy są optymalne.

3. Sprawdź prognozę pogody w powietrzu przed wyjazdem. airnow.gov zapewnia aktualne odczyty wskaźnika jakości powietrza (AQI) według kodu pocztowego, z ocenami, które wahają się od 'niebezpiecznych' do 'niebezpiecznych dla pewnych Grupy 'do' dobrego '. Osoby z zaburzeniami serca lub układu oddechowego powinny być szczególnie ostrożne w dniach, w których AQI spada na najniższym końcu spektrum - a wszyscy powinni prawdopodobnie sprawdzić deszcz podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu, gdy indeks brzmi 'niebezpiecznie'.