Sprzęt do ćwiczeń wibracji i inwersji: czy działają?

leżysz na sofie, może munching torby z frytkami i oglądasz swój ulubiony film na DVD i ... jesteś tonujący twój abs? Że to obraz namalowany przez niektórych zwolenników biernego ćwiczenia, trendu trendu opartego na założeniu, że można prawie nic nie robić i nadal pracować, jeśli masz odpowiednie urządzenie robiące dla Ciebie prace .

Ale czy to mogło działać? WebMD poprosił trzech ekspertów, aby zaoferowali swoje opinie na temat czterech najbardziej pasywnych trendów ćwiczeń: drgań całego ciała, urządzeń chi, elektronicznych stymulatorów stóp i butów inwersyjnych. Chwyć tę torbę wegetariańskich żetonów, podeprzeć nogi i przeczytać dalej - ich odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć!

Wibracje całego ciała

Najpopularniejszym nowym dodaniem do kategorii ćwiczeń biernych jest wibracje całe ciało lub WBV - znany również jako ćwiczenie 'płyta mocy'. Przerost programu służącego do wyszkolenia rosyjskich kosmonautów, szybko rozprzestrzeniał się przez Europę i Japonię, a następnie uderzył w brzegi Stanów Zjednoczonych - a całe centra poświęcone temu treningowi.

Jak to działa : według fizycznego terapeuty i osobistego trenera, DPT, większość ludzi stoi na platformie z kolanami pochylonymi pod kątem 30 stopni, a powierzchnia pod stopami Wibruje zdumiewające 30 razy na sekundę.

Te drgania, mówią quist, kłują ciało w myślenie, że upadniesz '. To z kolei aktywuje' refleks stresu '- skrajnie szybki skurcz mięśni', mówi quist, właściciel formy i kondycji, Milwaukee klub zdrowia i centrum rehabilitacji, gdzie od ponad roku trenuje pacjentów na płycie energetycznej, a te skurcze mięśni, mówi quist, są odpowiedzialne za większość korzyści przypisywanych temu ćwiczeniu.

Obietnica: według producentów, korzyści te obejmują zwiększony obieg, siłę mięśni i elastyczność; Lepszy zakres ruchu; Podstawowe uwarunkowania i stabilność; I szybsze odzysk mięśni po wypracowaniu. Mówią, że korzyści zdrowotne obejmują również zwiększony metabolizm, zwiększoną gęstość mineralną kości, redukcję kortyzolu stresowego, podwyższenie poziomów hormonu wzrostu u ludzi i poprawę przepływu limfatycznego. Uważa się, że wibracje całego ciała zmniejszają cellulit i stymulują produkcję kolagenu w celu zwiększenia gładkości skóry. Producenci twierdzą również, że MBV może zapewnić stonowanie i kondycję mięśni dla tych, którzy mają ograniczenia zdrowotne, które nie pozwalają na ćwiczenia, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i niektóre postacie zapalenia stawów.

Co mówią eksperci :

, podczas gdy eksperci, którzy rozmawiali z WHTT wszyscy zgodzili się, że WBV oferuje pewne korzyści, wszyscy ostrzegali, że poziom jest nigdzie w pobliżu roszczeń.

'Widziałem kilka niezwykłych wyników w kategoriach gęstości kości - działa lepiej niż konwencjonalne ćwiczenia - plus dobre efekty na krążenie i stymulację mięśni dla tych, którzy nie potrafią wykonywać konwencjonalnych ćwiczeń', mówi ostro. 'Ale nie sądzę, że może pomóc Ci schudnąć lub wpływać na cellulit. Nie ma solidnych dowodów medycznych na poparcie tych lub innych oświadczeń zdrowotnych. '

Cedric bryant, dyrektor ds. Nauki w amerykańskim radzie ds. Ćwiczeń, mówi, że podczas gdy wibracje całego ciała mają potencjał, potrzeba więcej badań.

'w tej chwili marketing i hype znacznie przewyższają badania i dowody naukowe - ale to z koncepcyjnego punktu widzenia mogło przypuszczalnie poprawić siłę i stabilność mięśni oraz zwiększyć gęstość kości', mówi bryant .

W istocie, w jednym z badań przeprowadzonych na 90 kobiet pomenopauzalnych opublikowanych w 'Journal of bone and mineral research' w 2004 r. Grupa belgijskich naukowców wykazała niemal 1\% wzrost gęstości kości biodrowej wśród użytkowników Kształt płyty WBV, wraz z mierzalnym wzrostem siły mięśni. Uczestnicy badania korzystali z maszyny przez 30 minut trzy razy w tygodniu przez sześć miesięcy.

W innym badaniu opublikowanym w ' Journal of american geriatric society badacze stwierdzili, że starsi ludzie, którzy nie byli w stanie uczestniczyć w tradycyjnym ćwiczeniu, otrzymali wzmocnienie mięśni i korzystanie z szybkości poruszania się Płytę mocy.

W badaniu opublikowanym w ' Postępowaniu Narodowej Akademii Nauk , myszy umieszczone na platformie o niskim wibracji przez 15 minut, pięć dni w tygodniu przez 15 tygodni kończyły się mniejszymi torsami Niż grupa myszy, którzy zostali umieszczeni na platformie, która nie drgała - mimo że wszystkie myszy jedli taką samą ilość jedzenia.

Mimo to, gerard varlotta, DO, pozostaje bez przekonania, że ​​wibracje całego ciała mogą zastąpić tradycyjne ćwiczenia.

'wiemy, że chodzenie 2 mil dziennie jest skutecznym sposobem na budowanie kości - i myślę, że jest OK używać tego sprzętu jako dodatkowego do normalnych procedur ćwiczeń - ale polegać tylko na tym, 'Nie ma tam jeszcze', mówi varlotta, dyrektor terapii fizycznej w centrum rehabilitacji rusk w nowym ośrodku medycznym uniwersytetu w Yorku.

Chi maszyny

Podobnie jak w przypadku wibracji całego ciała, maszyny te potrząsają ciałem przed kostkami. Duża różnica polega na tym, że poruszanie się i drżenie przebiega podczas leżenia.

Jak to działa : leżysz na podłodze (lub stole leczenia) i wkładaj kostki do małego kwadratowego pudła, które w zasadzie wibruje ciało z nóg w górę.

Obietnica: korzyści powinny obejmować poprawę metabolizmu, zmniejszenie masy ciała, zwiększenie energii, rozluźnienie mięśni, wzrost tlenu komórek i stymulację współczulnego układu nerwowego. Niektórzy zwolennicy mówią, że zaledwie pięć minut na maszynie chi jest aerobikiem odpowiednikiem chodzenia po 30 minutach.

Chi są również reklamowane jako korzystne dla osób cierpiących na cukrzycę, fibromialgię, lymphodemia i migrenowe bóle głowy, a także tych, którzy chcą tonizować swoje mięśnie i tracić na wadze - cały czas leżąc tylko przez 15 minut dziennie.

Co mówią eksperci: 'to jest całkowicie bierny sposób zwiększania krążenia mięśni, a to wszystko', mówi varlotta 'nie daje to większej siły i nigdy nie zastąpi ćwiczeń, stojących na własnych stopach . '

Quist porównuje je do 'wstrząsających pasów' używanych w latach pięćdziesiątych, które po prostu spowodowały, że twoje ciało wstrząsnęło.

'Nie sądzę, że kiedykolwiek udowodnili naukowo, że te paski zrobiły coś na utratę wagi i sądzę, że efekt jest podobny do maszyn chi' - mówi ostrzegał.

Bryant zgadza się, że 'część myślenia koncentruje się na wschodnich filozofiach ośrodków energetycznych, a te są pobudzane przez tę aktywność ruchową, ale nie widziałem niczego, nawet blisko naukowego' - mówi>

Dodaje, że jeśli po prostu leżysz na podłodze i kopie nogi, prawdopodobnie otrzymasz podobny efekt krążenia, a także trochę tonacji mięśni.

Elektroniczne stymulatory mięśni: leki pobudzające

Trudno ominąć reklamy tych produktów - siwych, stonowanych facetów i gals w bikini, pokazując swoje 'sześć paczek' abs, rzekomo dostarczone dzięki uprzejmości elektronicznej ab stymulacji.

Jak one działają : na szerokim pasie podłączonym do akumulatora. Stymulacja jest zapewniona przez małe 'wstrząsy' elektryczne dostarczane w ustalonych odstępach czasu, mające na celu pobudzenie skurczów mięśni.

Obietnica: nie tylko silniejsze, jędrniejsze, bardziej widoczne abs w ciągu 30 dni, ale można to osiągnąć bez wychodzenia z łóżka, niektórzy producenci twierdzą, że jedna firma mówi, że można tonować wszystkie mięśnie brzucha w Kilka tygodni przy użyciu maszyny tylko 30 minut dziennie - podczas oglądania telewizji, prania ręcznego lub pomocy dziecku w odrabianiu lekcji.

Co mówią eksperci: Zgodnie z bryantem, główny czynnik pobudzający stymulację bodźców pochodzi bezpośrednio z terapii fizycznej, gdzie służy do złagodzenia rannych mięśni, jednak ostrzega, że ​​to, co działa na uszkodzonym mięśniach, będzie miało minimalne efekty, Zdrowy.

'Podczas gdy można zauważyć niewielką poprawę, jedynym sposobem na' sześć pack abs 'jest utrata tłuszczu w brzuchu - i te stymulatory nie pomogą Ci to zrobić', mówi bryant.

Quist dodaje, że ilość stymulacji konieczna do odtworzenia zdrowych mięśni byłaby tak wspaniała, że ​​prawdopodobnie spłonęła lub zraniła Cię w tym procesie. 'Nie widzę prawdziwej wartości dla zdrowych mięśni', mówi cicho.

Varlotta zgadza się. 'Jeśli wrócisz do podstawowych zasad stymulacji mięśni, to pomoże przynieść substancje odżywcze do rannych i zwiększyć dopływ krwi', mówi. 'Ale badania nie wykazały wzrostu siły czy wytrzymałości. Więc z punktu widzenia uzdrawiania może pomóc, jeśli masz uraz, ale to wszystko '.

Ponadto w 2003 r. Twórcy trzech stymulatorów ab - szybko abs, ab tronic i ab energonic - zgodzili się zapłacić ponad 5 milionów dolarów w celu uregulowania federalnych prowizji z tytułu prowizji z tytułu fałszywych roszczeń reklamowych.

Buty odwrotne

Po raz pierwszy pojawiły się w latach siedemdziesiątych, jako sposób na rzekomo łagodzić przewlekły ból pleców. Dziś, buty inwersyjne - jak i odwrotne 'szuflady' - są nawierzchniowe, aby nie tylko złagodzić ból, ale także napięcie mięśniowe związane z postawą i siłą rdzenia.

Jak działają: buty, które są naprawdę podpórkami kostki przymocowanymi do dolnej części nogi, mają na celu zaczepienie się w 'stojak', który umożliwia odwrócenie ciała do 40 stopni. (Myślę o patio chaise longue, która stawia nogi w powietrzu, jednocześnie naciskając głowę w stronę ziemi). Dla prawdziwych profesjonalistów buty są podłączane do stelaża, które dosłownie pozostawiają was wiszącym w powietrzu, twoją głowę około 2 stóp nad ziemią.

Obietnica : w istocie, celem powinno być umożliwienie 'rozluźnienia' mięśni i stawów po ciężkim okresie kruszenia, a także zwiększenie krążenia.

Co mówią eksperci: 'zasadniczo jest to sposób na wykorzystanie własnego ciężaru ciała, aby odwrócić skutki grawitacji - co chwilowo działa. Niestety, w momencie powrotu do normalnej pozycji, wszystkie efekty stracą ', mówi varlotta, a ponadto dodaje, że aby uzyskać długotrwałe wyniki, czas, jaki musiałby spędzić z głową do góry, byłby niebezpieczny.

Bryant zgadza się. 'Dla przewlekłego cierpiącego bólu pleców, warto spróbować, ale w żadnym wypadku nie powinna być uważana za długoterminową poprawkę', mówi. I, jak mówi, każdy, kto ma wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca lub którego bóle pleców są spowodowane nadwagą, nigdy nie powinny używać wstecznego bucika lub stołu.

'Może to powodować zwiększone ciśnienie, szczególnie w oczach oczodołu, co może być szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na takie problemy zdrowotne', mówi Bryant.