Ciepło może pokonać najlepszego sportowca

W Phoenix, miejscowi nazywają to 'zimną zatrzaskami', gdy termometr spada poniżej 105 stopni. Po spędzeniu czasu na budowie, albert ayala, budowniczy arizona, znalazł głowę i zauważył, że przestał się pocić. 'Czułem się strasznie', wspomina. Wrócił do domu i kilka godzin później, doświadczony skurcze mięśni. 'Myślałem, że zna się ciepło' - mówi - ale mnie to '.

'to może się zdarzyć każdemu', mówi mania M. mccauley, dyrektor komunikacji w amerykańskim czerwonym krzyżu w okolicy feniksa. Choć przyzwyczai się stopniowo do upału pomaga (w feniksie, mówią, że jeśli możesz przez to latem, nie zauważyłeś ciepła), aklimatyzacja nie jest całą odpowiedzią.

Jak gorąco jest gorąco?

'kiedy powinieneś się martwić o ćwiczenia w upale?' Pyta william O. roberts, MD, specjalista medycyny sportowej z minvernalth w białym jeziorze niedźwiedzia, minn., (Nie na pustyni, zawiadomienie - może się to zdarzyć gdziekolwiek). 'To' ruchomy cel. Wiele zależy od wilgotności. Bez aklimatyzacji, 70 stopni przy dużej wilgotności może być niebezpieczne. Twój pot nie może odparować '.

Ciepło, robert powtarza, nie jest to coś, co można instynktownie ocenić. 'Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak gorąca i wilgotna jest, dopóki nie mają kłopotów'.

Jeśli ciało nie może podgrzać oddawanego ciepła, przez wystarczające naprężenie mięśni na powierzchnię ciała - a kiedy tylko tam, jeśli otaczające powietrze nie jest chłodniejsze lub odparowywanie potu nie ochłodzi ciało - 'S karmi się dosłownie, niszcząc i zamykając układy narządów. To nie kwestia dyscypliny czy woli, jest to kwestia wymiany ciepła - fizyki i fizjologii, a nie fizycznej wytrzymałości.

Objawy kłopotów

Najczęstszymi objawami choroby cieplnej są: nudności, wymioty, ból głowy, osłabienie lub zmieniony stan psychiczny (zdezorientowany, gwałtowny, agresywny, poruszający się niespiesznie). Temperatura ciała może wzrosnąć do 105 stopni lub więcej (110 do 114 stopni nie jest znane). Jeśli mechanizm pocenia przestanie działać w przypadku alberta, z czasem ciało traci wszelką nadzieję na ochłodzenie się, a mózg i inne narządy zaczynają 'gotować'. Udar cieplny jest terminem dla tego ostatniego stanu i może skutkować Śmierć.

Ale to nie jest takie proste. 'Zazwyczaj nie chcę mówić, że wyczerpanie ciepła jest pierwszym etapem udaru cieplnego lub że może przechodzić z jednego do drugiego', mówi Roberts. 'Są to dwie różne rzeczy, można wyczerpać ćwiczenia w upale, ale to zwykle z ćwiczeń, a nie od ciepła'.

Podanie nazwy nie jest takie ważne. 'Może nagle zmęczyć się, chory, głuchy, spragniony lub słaby' - podsumowuje mccauley.

Hydratacja nie całą odpowiedź

Najczęstsze informacje na temat ćwiczeń w upale to napój, picie, picie - woda, a nie napoje bezalkoholowe lub piwo. Roberts mówi, że możesz się wyczerpać ciepłem, nawet jeśli jesteś uwodniony. Zaleca określenie współczynnika potu i zastąpienie go, bez przesadzania.

Aby określić swój poziom potu, zważyć sobie nagość przed treningiem, a następnie złożyć ręcznik i zważyć ponownie. Różnica w uncjach to płyn utracony. 'Zastąp to, a nie dwa razy', mówi roberts. 'Zbyt dużo płynu może być złe'.

Mccauley z drugiej strony zaleca picie czwartego kwartału przed rozpoczęciem lub ćwiczeniem na zewnątrz, a po czwartym. 'Pij, nawet jeśli nie jesteś spragniony', mówi.

A co z tabletkami soli? 'Mają złą reporterkę, ponieważ uważano, że przyczyniają się do wysokiego ciśnienia krwi', wyjaśnia Roberts. Jednak nadal zaleca powiększenie soli. 'Wiesz, kiedy po raz pierwszy ćwiczysz, a pot spływa ci w oczy i cisnie?' On pyta. 'Dobrze, po dwóch lub trzech tygodniach ćwiczeń w upale, twój poziom soli zejdzie. Dlatego polecam jedzenie kilku bardziej słonych produktów spożywczych, pretzel, chipsów ziemniaczanych lub sól żywności'.

Czas i miejsce ćwiczeń

Jak można ćwiczyć mądrze?

  • Uruchom tylko między 4 a 6 a.m., mccauley mówi. Że gdy ruch jest najlżejszy i jakość powietrza najlepiej, ssanie trucizny w celu przeciążenia już opodatkowanego systemu nie jest dobrym pomysłem, zanieczyszczenie powyżej 0,15 części na milion zazwyczaj gwarantuje doradztwo - więc należy być ostrzeżonym! A najgorsze zanieczyszczenie ozonem w 2003 r., Zgodnie z amerykańskim stowarzyszeniem płuc, są (w kolejności) los angeles, fresno, calif., Bakersfield, calif., Visalia-tulare-porterville, calif .; houston, sacramento, calif. Merced, calif. Atlanta, knoxville, tenn. I charlotte, NC
  • Nosić jasną, luźną, chłonną odzież (zgubić spandex, a nawet bawełnę, która może pozostać na mokro).
  • Nie angażuj się w treningi treningowe, nawet w podgrzewanym basenie (można się przegrzać i odwodnić w wodzie.)
  • Przygotuj butelkę z zamrożonej wody na tylnej stronie szortów (też dobrze się czujesz).
  • Poszukaj zacienionych ścieżek.
  • Wykonaj umiarkowanie - 60\% do 70\% maksymalnego tętna. rób przerwy. Chodzić.
  • Pij dwie filiżanki wody w temperaturze pokojowej przed wyjazdem i więcej podczas powrotu. W międzyczasie co dwa tygodnie co dwa tygodnie.
  • Gdy jest ponad 90 stopni, trafił na siłownię zamiast tego.

Co zrobić, jeśli dostanie się ciepło

Pomimo wszelkich starań, co zrobić, jeśli w ogóle podgrzeje się w tobie lub w towarzystwie?

Musisz się ostygnąć szybko! 'Rzucam moich sportowców w wodę z lodem' - mówi roberta. Zimne, mokre szmatki, łyki wody, cień, a jeśli osoba jest nadal gorąca lub gwałtowna i niespójna, wezwij sanitariuszy. 'Pomysł polega na jak najszybszym obniżeniu temperatury, aby zapobiec procesowi gotowania', mówi Roberts. 'Temperatura i czas'.

Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie kłopotom. 'Wciąż widzę ludzi w ciemnych ubraniach biegających wzdłuż drogi w godzinach szczytu w godzinach wieczornych' - mówi mccauley z westchnieniem.

'nie możesz zmusić ludzi do robienia czegoś inteligentnego', mówi roberts.

Star lawrence jest dziennikarzem medycyny z terenu feniksa.