Co to jest rotator?

Uderzenie pierścienia rotatora jest częstym urazem, zwłaszcza w sporcie, jak w baseball lub w tenisa, czy w pracy, jak malowanie czy czyszczenie okien. To zazwyczaj dzieje się w czasie z powodu normalnego zużycia lub jeśli powtarzasz ten sam ruch ramienia w kółko. Ale może też zdarzyć się nagle, jeśli wpadnie ci na ramię lub coś ciężkiego.

Twarz rotatora to grupa czterech mięśni i ścięgien, które stabilizują staw ramienny i pozwalają podnosić i obracać ramiona.

Istnieją dwa rodzaje łez manekina rotatorów. Częściową rozrywką jest to, że ścięgno, które chroni górną część ramienia, jest uszkodzone lub uszkodzone. Drugi to kompletne zerwanie. To przechodzi przez ścięgno lub ściąga ścięgno z kości.

Objawy

Nie zawsze możesz poczuć rozdarty krążek rotatora. Ale w niektórych przypadkach możesz:

 • Masz problem z podniesieniem ramienia
 • Czuj ból, gdy poruszasz ramieniem w określony sposób lub leży na nim
 • Masz słabość w ramieniu
 • Nie można podnieść rzeczy tak, jak zwykle.
 • Słuchaj, klikając przycisk lub popping, gdy przesuniesz ramię

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz którykolwiek z tych objawów. Jeśli nie zrobisz nic na temat rozdartego mankiet rotatora, możesz mieć poważne problemy z upływem czasu. Możesz zakończyć zamrożonym ramieniem lub zapaleniem stawów, który jest trudniejszy w leczeniu.

Diagnoza

Aby dowiedzieć się, czy masz uszkodzony mankiet rotatora, lekarz rozpocznie od historii urazu i fizycznej analizy ramienia. Podczas egzaminu sprawdzi zakres ruchu i siłę mięśni. On też zobaczy, co ruch sprawia, że ​​boli cię ramię.

Ponadto lekarz może zastosować jedną z następujących metod:

 • MRI. Wykorzystuje fale radiowe i potężny magnes do szczegółowych zdjęć ramienia.
 • promieniami rentgenowskimi , aby sprawdzić, czy góra kości ramienia (głowa humoralna) wbija się w przestrzeń mankietową rotatora.
 • ultradźwięk , aby zobaczyć w torebkach tkanki miękkie (ścięgna, mięśnie i bursy).

Leczenie

Twój lekarz prawdopodobnie zacznie od kombinacji terapii fizycznej, aby wzmocnić mięśnie ramion i leki takie jak acetaminofen i leki przeciwzapalne, które pomogą w bólach i obrzęku. W niektórych przypadkach może być wymagana operacja.

Również ćwiczenia możesz robić w domu i sugestie, które pomogą Ci w bezpieczny i wygodniejszy sposób korzystać z codziennego życia.

Jeśli te nie działają, może być konieczne zabiegi chirurgiczne, zwłaszcza jeśli masz całkowite zerwanie. Jest prawdopodobne, że lekarz będzie musiał zszywać rozdarty obszar lub wsunąć ścięgno do kości.

W niektórych przypadkach może on wydostać małe kawałki ścięgna lub kości, które są zablokowane w stawie barkowym lub usuwać małe obszary kości lub tkanki, aby dać ścięgowi więcej miejsca do poruszania się.

Istnieją trzy rodzaje operacji chirurgicznego mankiet rotatora:

 • Arthroscopic: lekarz zrobi małe pocięcie w ramieniu, a następnie użyj artroskopu - rurki z małym aparatem fotograficznym i drobnych narzędzi - aby naprawić łzę. Oznacza to, że Twój czas odbudowy będzie prawdopodobnie krótszy niż w przypadku innego rodzaju operacji.
 • Otwórz: lekarz używa większych instrumentów, aby przejść do mięśni ramienia i naprawić łzę.
 • Mini-otwarte: używa zarówno metod artroskopowych, jak i otwartych. Lekarz rozpoczyna pracę artroskopem i kończy większe instrumenty.

Odzyskiwanie danych

Po zabiegu będziesz nosił pasek od 4 do 6 tygodni. Lekarz prawdopodobnie zaleci wykonanie następujących czynności, aby przyspieszyć regenerację:

 • Odczekaj kilka razy dziennie i przesuń łokieć, nadgarstek i dłoń, aby poprawić przepływ krwi w tych obszarach.
 • Jeśli masz ból i obrzęk w ramieniu, użyj opakowania na lodówkę przez około 20 minut za jednym razem.
 • Najważniejsze: nie podnieś ramienia na ramieniu, aż lekarz stwierdzi, że jest w porządku.

Jak twoje odejście zależy od rozmiaru rozdarcia i czasu, w którym rozdarł się mankiet rotatora. Tym mniejsza i najnowsza łza, tym większe szanse na bezbolesność i pełen zakres ruchu.

Bądź cierpliwy. Powrót do zdrowia jest procesem stopniowym. Może zająć rok, aby ponownie wykorzystać swoje ramię.