Jaka jest różnica pomiędzy chorobą Alzheimera a demencją?

Otępienie jest nazwą grupy zaburzeń mózgu, które utrudniają zapamiętanie, myśleć jasno, podejmować decyzje, a nawet kontrolować emocje. Choroba alzheimera jest jednym z tych zaburzeń, ale istnieje wiele różnych typów i przyczyn otępienia.

Zaburzenia otępienia to nie tylko proste nieszczęście pamięci - jak zapominanie o imieniu czy gdzieś zaparkowanym. Osoba z demencją ma trudności z co najmniej dwoma z następujących czynności:

  • Pamięć
  • Komunikacja i mowa
  • koncentracja i koncentracja
  • Uzasadnienie i sąd
  • Widzenie wizualne (nie widać różnicy w kolorach, wykrycia ruchu lub widzi rzeczy, których nie ma)

Ponieważ niektóre typy otępienia mają podobne objawy, może być trudne dla lekarza, aby dowiedzieć się, który masz lub ukochani. Pamiętaj, aby opowiedzieć mu o wszystkich objawach, stosowaniu leków i alkoholu, a także o chorobach, które pomogły mu dokonać właściwej diagnozy.

Choroba Alzheimera (AD)

Jest to najbardziej typowy rodzaj demencji. Około 60\% do 80\% osób cierpiących na demencję ma alejheimera. Jest to stan progresywny, co oznacza, że ​​staje się gorszy w czasie, a zwykle dotyczy osób powyżej 65 roku życia. Obecnie nie ma lekarstwa.

Dzieje się tak, gdy białka (zwane płatami) i włókna (zwane splątkami) gromadzą się w mózgu i blokują sygnały nerwowe oraz niszczą komórki nerwowe. Utrata pamięci może być łagodna na początku, ale objawy pogarszają się w czasie.

Trudniejsze jest prowadzenie rozmowy lub wykonywanie codziennych czynności. Zamieszanie, agresja i zmiany nastroju to inne powszechne objawy.

Lekarz nie może powiedzieć, że masz całą chorobę alzheimera, ale są pewne rzeczy, które może zrobić, aby być dość pewnym. Obejmują one testy zwracające uwagę, pamięć, język i wizję oraz przeglądanie obrazów mózgu. Obrazy te są wykonywane za pomocą MRI (obrazowanie rezonansu magnetycznego), które pozwala uzyskać szczegółowe obrazy za pomocą silnych magnesów i fal radiowych.

Inne rodzaje demencji

Otępienie naczyń: Jest to drugi najbardziej powszechny typ. Około 1 na 10 osób cierpiących na otępienie ma demencję naczyniową, co dzieje się, gdy nie ma wystarczającej ilości krwi do mózgu. Może to być spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych lub blokadą, które prowadzą do małych udarów lub krwawienia mózgu. Lekarze nazywają to otępieniem wielo-zawałowym lub po udarze.

W przeciwieństwie do choroby Alzheimera, utrata pamięci nie jest typowym pierwszym objawem. Zamiast tego osoby z otępieniem naczyniowym mogą mieć różne objawy, w zależności od obszaru, który jest dotknięty mózgiem, takich jak problemy z planowaniem lub oceną. Żadne leki nie zostały dopuszczone do leczenia tego typu otępienia, ale można zrobić kilka rzeczy, aby utrzymać mózg i naczynia krwionośne w zdrowiu i próbować zapobiec przyszłym uszkodzeniom. Obejmują ćwiczenia, jedzenie dobrze, a nie palenie.

Otępienie z ciałami lewymi: Ciała Lewy to nienormalne skrzepy białka zwanego alfa-synukleiną. Gromadzą się w kory, część mózgu, która zajmuje się nauką i pamięcią.

Ten typ otępienia powoduje problemy ze zwróceniem uwagi na takie rzeczy, jak wczesne wjazdy, problemy ze spaniem, widzenie rzeczy, które nie istnieją (omamy), a spowolnione, niezrównoważone ruchy, podobne do objawów choroby Parkinsona. Utrata pamięci ma tendencję do pojawiania się później w chorobie.

Demencja mieszana: Czasem człowiek ma zmiany mózgowe spowodowane przez więcej niż jeden typ demencji. Nazywa się to mieszanym otępieniem. Na przykład, możesz zablokować lub uszkodzić naczynia krwionośne w mózgu (otępienie naczyniowe) oraz płytki mózgowe i splątanie (choroba alzheimera) jednocześnie.

Otępienie czołowo-przednerkowe (FTD): Ta postać demencji obejmuje utratę komórek nerwowych w przednich i bocznych obszarach mózgu - za czoło i uszami. Osobiste zmiany zachowania i kłopoty z językiem są głównymi objawami. Niektórzy ludzie mają trudności z pisaniem i zrozumieniem.

Objawy zwykle pojawiają się w okolicach 60 roku życia - wcześniej niż zwykle zaczynają się chorobą alzheimera. Typy otępienia czołowo-tętniczego obejmują wariant behawioralny FTD (bvFTD), pierwotną afektywność progresywną, chorobę Pickera, zwyrodnienie kory nadnerczy i postępujące porażenie nadjądrowe.

Choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD): Ta rzadka postać otępienia występuje wtedy, gdy białko, zwane prionem, składa się w nieprawidłowy kształt i inne priony zaczynają robić to samo. Powoduje to uszkodzenie komórek mózgowych i powoduje szybki spadek umysłowy.

Osoby z CJD mają również zmiany nastroju, zamieszanie, drżenie lub drżenie, a kłopoty w chodzeniu. Czasami choroba jest przekazywana przez rodziny, ale może też zdarzyć się bez żadnego powodu. Jeden typ, zwany wariant CJD (lub choroba krów wściekłych, znany również jako gąbczasta encefalopatia bydła), rozprzestrzenił się od bydła do ludzi w określonych sytuacjach.

choroba Huntingtona : jest to spowodowane problemem z genem otrzymanym od jednego z rodziców. Wpływa na centralną część mózgu - obszar, który pomaga myśleć, poruszać i pokazać emocje.

Objawy zwykle zaczynają się w wieku od 30 do 50 lat, a pierwszym ruchem są niekontrolowane ruchy ramion, nóg, głowy, twarzy i górnej części ciała. Zmiany mózgowe prowadzą również do problemów z pamięcią, koncentracją, oceną, rozumowaniem i planowaniem. Osoby z chorobą Huntingtona mają również problemy z depresją, złością i drażliwość. To nie jest znane lekarstwo.

wodoodporny nacisk o normalnym ciśnieniu : związek między chorobą Alzheimera obejmuje gromadzenie się płynu kręgowego w mózgu jako postaci demencji. Objawy obejmują spowolnione myślenie, problemy z podejmowaniem decyzji, kłopoty z koncentracją, zmiany w zachowaniu, trudności z chodzeniem oraz utratę kontroli nad pęcherzem. Zwykle uderza w dorosłych w latach 60. i 70. XX wieku. Zabiegi chirurgiczne, aby wbić się w mózg, aby pozbyć się dodatkowego płynu może pomóc.