Leczenie chorobą Alzheimera: leki i terapie

W tej chwili nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, gdy osoba zaczyna objawy - utrata pamięci i problemy z nauką, oceną, komunikacją i codziennością - nie ma żadnych zabiegów, które mogą zatrzymać lub odwrócić Je

Ale istnieją leki, które mogą złagodzić niektóre objawy u niektórych osób. Mogą spowolnić szybkość choroby i pogłębić sprawność mózgu. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, co do tego, która opcja jest najlepsza dla Ciebie.

Jak wybrać leczenie

Lekarz pomoże Ci wybrać najlepszą metodę leczenia w oparciu o kilka rzeczy na Twój temat, w tym:

  • Twój wiek, ogólny stan zdrowia i historia medyczna
  • Jaka jest Twoja ciężka choroba
  • Jak dobry medycyna lub terapia będzie dla ciebie i Twoim stylem życia
  • Twoje preferencje lub rodziny lub opiekunów dziecka

Jakie leki mogą pomóc?

Niektóre leki hamują rozkład substancji chemicznych w mózgu, zwaną acetylocholiną, ważną dla pamięci i uczenia się. Mogą spowolnić, jak szybko objawy pogarszają się dla około połowy osób, które je biorą. Efekt trwa przez ograniczony czas, średnio od 6 do 12 miesięcy. Częste działania niepożądane są zwykle łagodne dla tych leków i obejmują biegunkę, wymioty, nudności, zmęczenie, bezsenność, utratę apetytu i utratę wagi. Istnieją trzy leki tego typu: donepezil (aricept), galantamina (razadyne) i rywastygmina (exelon).

  • Aricept jest jedynym zabiegiem zatwierdzonym przez FDA we wszystkich stadiach choroby Alzheimera: łagodnym, umiarkowanym i ciężkim. Możesz wziąć to w tabletkę, którą połkasz lub rozpuszcza się w ustach.
  • Razadyne (wcześniej nazywany reminyl) jest także przeznaczony dla łagodnych do umiarkowanych chorób alzheimera. Możesz to zrobić jako tablet, który działa od razu, kapsułkę, która powoli wydziela lek i w płynnych formach.
  • Lek Exelon przeznaczony jest dla osób z łagodną lub umiarkowaną chorobą alzheimera. Możesz nosić plaster skóry, który ma lek, lub wziąć go w kapsułki iw płynnej formie.
  • Memantyna (namenda) traktuje umiarkowaną do ciężkiej chorobę alzheimera, działa poprzez zmianę ilości mózgu zwanej glutaminianem, która odgrywa rolę w nauce i pamięci. Namenda utrzymuje poziom tej substancji chemicznej w kontroli, może poprawić poprawność działania mózgu i jak bardzo niektórzy ludzie mogą wykonywać codzienne zadania. Lek może działać jeszcze lepiej, gdy weźmiesz go z ariceptem , Exelon lub razadyne. Działania niepożądane namenda obejmują zmęczenie, zawroty głowy, splątanie, zaparcia i bóle głowy.
  • Namzaric . ten lek jest mieszanką namendy i ariceptu. Jest najlepszy dla osób z umiarkowanymi do ciężkich chorobami alzheimera, którzy biorą już oddzielnie dwie leki.

Lekarze mogą przepisywać leki także na inne problemy zdrowotne, które występują wraz z chorobą, w tym depresją, bezsennością i problemami z zachowaniem, jak agitacja i agresja.

Więcej badań

Naukowcy szukają nowych metod leczenia alzheimera w badaniach klinicznych. Badania te testują nowe leki, aby sprawdzić, czy mogą spowolnić chorobę przed pogorszeniem stanu zdrowia lub poprawić problemy z pamięcią lub inne objawy. Poszukują też innych metod niż leki w celu leczenia choroby, takiej jak szczepionka przeciwko alzheimerowi.

Wielu ludzi spodziewało się, że suplementy takie jak witamina E, koenzym Q10, wapń koralowy, ginkgo biloba i huperzine A mogą działać dobrze jako leczenie choroby. Ale jak dotąd nie ma dowodów, że mają one jakiś wpływ. Wyniki badań nad kwasami tłuszczowymi omega-3 zmieszano, a naukowcy robią więcej badań w celu zbadania ich wpływu na choroby Alzheimera.

Naukowcy nadal szukają sposobów diagnozowania choroby Alzheimera wcześniej, zanim pojawią się objawy, które mogą pomóc pacjentom rozpocząć leczenie wcześniej.