5 mitów choroby Alzheimera: czynniki ryzyka, utrata pamięci, zapobieganie i więcej

Poznaj fakty dotyczące choroby Alzheimera, gdy usuwamy pięć typowych nieporozumień.

Mit nie. 1: choroba alzheimera dotyczy tylko osób starszych.

Większość osób z chorobą Alzheimera ma 65 lat i więcej. Ale może to się zdarzyć, kiedy jesteś młodszy. Około 5\% osób z chorobą występuje w latach 30., 40. lub 50. ubiegłego wieku. To nazywa się wczesnym rozpoznaniem choroby alzheimera.

Ludzie, którzy mają to często, długo przed uzyskaniem dokładnej diagnozy. To dlatego, że lekarze zazwyczaj nie rozważają tej możliwości w okresie życia w wieku średnim. Często myślą, że objawy takie jak utrata pamięci są stresowe.

Wczesne rozpoznawanie choroby Alzheimera może być genetyczne. Naukowcy uważają, że obejmuje zmiany jednego z trzech rzadkich genów przekazanych od rodziców.

Mit nie. 2: objawy choroby alzheimera są normalną częścią procesu starzenia się.

Utrata pamięci jest normalną częścią procesu starzenia. Ale objawy choroby alzheimera - takie jak zapomnienie, które koliduje z Twoim codziennym życiem, a dezorientacja - nie.

Normalnie zapominaj, gdzie klucze są od czasu do czasu. Ale zapominając o tym, jak jeździć do miejsca, w którym byłeś wiele razy, lub tracisz, jakiego sezonu jest, wskazuje na poważniejszy problem.

W przeciwieństwie do łagodnej utraty pamięci, która może się zdarzyć ze starzeniem się, choroba alzheimera wzrasta w mózgu, gdy choroba stopniowo się pogarsza, zabiera zdolności myślenia, spożywania, rozmów i innych osób. / P>

Więc jeśli Twój umysł nie wyda się tak ostry, jak kiedyś, to nie oznacza, że ​​masz objawy choroby Alzheimera, stan staje się coraz powszechniejszy wśród ludzi w miarę ich wieku, ale 'nie jest Nieokreśloną część starzenia się '- mówi george perry, MD - neuroscientist i członek fundacji Ameryki Północnej.

Mit nie. 3: Alzheimer nie prowadzi do śmierci.

Niestety, jest to szósta najczęstsza przyczyna zgonów w Stanach Zjednoczonych, w większości ludzie żyją od 8 do 10 lat po zdiagnozowaniu.

Mogą zapomnieć pić lub jeść, lub mogą mieć problemy z połykaniem, co może prowadzić do poważnego niedoboru składników odżywczych. Mogą też mieć problemy z oddychaniem, które mogą prowadzić do zapalenia płuc, co jest często śmiertelne, mówi Perry.

Także zachowania wysokiego ryzyka, które czasami pochodzą z choroby Alzheimera, jak wędrówki w niebezpieczne sytuacje, mogą być śmiertelne.

Mit nie. 4: istnieją kuracje, które zapobiegają pogorszeniu choroby.

Podczas gdy niektóre zabiegi mogą pomóc w leczeniu objawów choroby Alzheimera, 'nie ma obecnie żadnego sposobu, aby zatrzymać lub spowolnić samą chorobę', powiedziała heather M. snyder, phD, związana z chorobą Alzheimera.

Snyder ostrzega przed suplementami, dietami lub schematami, które wymagają leczenia. Brak dowodów na to, że są użytecznymi metodami leczenia.

Pięć leków jest zatwierdzonych przez FDA w leczeniu objawów choroby Alzheimera: donepezilu (aricept), galantaminy (razadyne), memantyny (namenda), rywastygminy (exelon) i tacryny (cognex).

Te leki mogą pomóc w myśleniu, pamięci, znajomości języka i niektórych problemach z zachowaniem. Ale nie działają dla wszystkich. Jeśli działają, zwolnienie jest zwykle tymczasowe. Ktoś z tym stanem 'może zrobić lepiej przez rok lub najwyżej', mówi perry

Mit nie. 5: choroba Alzheimera jest spowodowana przez alergie, grypy, srebrne wypełnienia lub aspartam.

Być może słyszałeś, że gotowanie przy użyciu aluminiowych patelni lub picie z aluminiowych puszek powoduje alzheimera. Ale nie ma dowodów naukowych na poparcie tego roszczenia.

Niektórzy uważają, że sztucznie słodzony aspartam powoduje. Żaden dowód nie popiera tej teorii.

Inni uważają, że srebrne wypełnienia dentystyczne zwiększają ryzyko. Znów nie ma wiele do zrobienia.

Kolejną fałszywą wiarą jest to, że grypa powoduje alzheimera. Badania sugerują, że jest inaczej: szczepienie może obniżyć twoje ryzyko i zwiększyć ogólny stan zdrowia

Eksperci nie wiedzą, co powoduje tę chorobę. Może to być szereg czynników związanych z genami, środowiskiem i stylem życia. Niektóre badania sugerują, że może to być związane ze stanami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca. Jest wiele badań w toku, ale wyniki nie są jeszcze jasne.

Naukowcy stają się bardziej zainteresowani możliwą roli czynników stylu życia. Snyder mówi, że zdrowa dieta, ćwiczenia, bycie społecznym i robienie rzeczy, które wyzwaniem umysłu mogą obniżyć Twoje ryzyko. Ponieważ badania są jeszcze wcześnie, dokładna 'recepta stylu życia' jest nieznana.