Fibromialgia u dzieci i młodzieży: objawy i leczenie

Zazwyczaj łatwo jest dowiedzieć się, co sprawia, że ​​dzieci są chore. Wspólne warunki wieku dziecięcego, takie jak gardła i zakażenia ucha są bardzo łatwe do zdiagnozowania przy użyciu wymazu gardła lub lekarza.

Jednak gdy dzieci narzekają na niejasne objawy, takie jak zmęczenie, achiness i trudności z zasypianiem, mogą doświadczać jednej z wielu typowych chorób. Jednym z warunków, które 'łatwo można pominąć u dzieci i nastolatków jest fibromialgia, która powoduje ból w mięśniach i tkankach miękkich wokół stawów.

Fibromialgia może być trudna do wykrycia u dzieci, ponieważ jest ona znacznie częstsza u dorosłych.więcej czasu fibromialgia dotyka kobiet powyżej 18. roku życia, nawet u 1 do 7\% dzieci uważa się fibromialgię lub podobne choroby. / P>

Fibromialgia jest częścią grupy stanów znanych jako zespół bólów mięśniowo-szkieletowych (MSPS). U dzieci, fibromialgia nazywana jest niedojrzałym pierwotnym zespołem fibromialgii (JPFS). Jeśli dziecko ma również zapalenie stawów lub inną chorobę związaną z fibromialgią, nazywa się to młode wtórne zespołem fibromialgii.

Oto jak rozpoznać objawy fibromialgii u nastolatków i dzieci oraz co zrobić, jeśli podejrzewasz, że dziecko ma to.

Fibromialgia u nastolatków i dzieci: co ją powoduje?

Nikt naprawdę nie wie, co powoduje fibromialgię. Warunek ma tendencję do biegania w rodzinach, chociaż nie odkryto żadnego genu. Naukowcy powiązali fibromialgię z innymi stanami zdrowia, w tym problemami immunologicznymi, endokrynologicznymi, psychologicznymi i biochemicznymi.

Podobnie jak fibromialgia u dorosłych jest bardziej narażona na kobiety, dzieci i nastolatki fibromialgii występują częściej u dziewcząt niż u chłopców. Większość dziewcząt z tym stanem jest rozpoznawana w wieku od 13 do 15.

Objawy fibromialgii u dzieci i młodzieży

Jednym z głównych objawów fibromialgii dziecka jest ból w mięśniach. Te plamy boli, gdy na nich są naciski, dlatego nazywa się 'punktami przetargowymi'.

Aby znaleźć te punkty, lekarz naciska guzikiem na 18 obszarach, które mają tendencję do bolesności u osób z fibromialgią. Dzieci, które mają fibromialgię poczują delikatność w co najmniej pięciu z tych miejsc. 'Od trzech miesięcy również odczuwają bóle i bóle.'

Ból może zacząć się w jednej części ciała, ale w końcu może mieć wpływ na inne obszary. Dzieci z zespołem fibromialgii opisywały ból na wiele różnych sposobów, w tym sztywność, uczucia, pieczenie lub ból.

Inne objawy fibromialgii u nastolatków i dzieci obejmują:

 • zmęczenie
 • Trudności ze spaniem i przebudzeniem zmęczonym
 • Lęku i depresji
 • Ból brzucha
 • Bóle głowy
 • Trudności z zapamiętywaniem)
 • zawroty głowy
 • Niespokojne nogi podczas snu

Jedną z wielu przyczyn, dlaczego teen fibromyalgia jest tak frustrujące jest to, że objawy się ze sobą nawzajem. Na przykład ból fibromialgii sprawia, że ​​trudno spać. Gdy dzieci nie mogą spać, czują się zmęczeni w ciągu dnia, zmęczenie sprawia, że ​​ból staje się bardziej nasilony objawy stają się cyklem, który jest trudny do złamania.

Fibromialgia może być tak osłabiająca, że ​​powoduje to, że wiele dzieci z chorobą o przegapieniu szkoły średnio trzykrotnie każdego miesiąca. Z fibromialgią można również izolować społecznie. Nastolatki z fibromialgią mogą mieć kłopoty ze znajomymi i mogą czuć się tak, jakby były niepopularne ze względu na ich stan.

Rozpoznanie fibromialgii u dziecka jest dokonywane dopiero po długiej serii testów, które wyznaczyły inne możliwe przyczyny objawów dziecka.

Leczenie fibromialgii u nastolatków i dzieci

Zespół specjalistów wspólnie pracuje nad leczeniem fibromialgii u dzieci i nastolatków. Ten zespół może zawierać:

 • reumatolog dziecięcy (lekarz specjalizujący się w leczeniu dzieci z zapaleniem stawów i innymi chorobami reumatologicznymi)
 • psycholog
 • Fizykoterapeuta

Chociaż obecnie nie ma leków na fibromialgię u dzieci (lub dorosłych), dostępne są kilka dobrych sposobów leczenia:

Strategie przeciwdziałania. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów leczenia fibromialgii u nastolatków i dzieci jest stosowanie strategii radzenia sobie ze zmianami w leczeniu bólu. Technika zwana terapią behawioralną poznawczą pomaga dzieciom z fibromialgii dowiedzieć się, co powoduje ich ból i jak radzić sobie z tym. To jest bardzo pomocne w poprawie zdolności dziecka do funkcjonowania i złagodzenia ich depresji. Inne podejście oparte na zachowaniu w leczeniu fibromialgii obejmuje rozluźnienie mięśni i techniki złagodzenia stresu (np. Głębokie oddychanie lub medytacja).

leki. Leki mogą być stosowane w leczeniu osób dorosłych z fibromialgią. Reumatolodzy mogą spróbować niektórych z tych samych leków u dzieci. Jednak bezpieczeństwo i skuteczność leków przeciw fibromialgii nie jest równie dobrze badane u dzieci, jak u dorosłych.

Ćwiczenie . Ćwiczenie jest ważną częścią leczenia fibromialgii. Dzieci z fibromialgią, które pozostają aktywne, mają zazwyczaj mniej intensywny ból i mniej depresji. Fizykoterapeuta może pokazywać dzieciom najlepsze ćwiczenia na fibromialgię i mogą nauczyć ich, jak stopniowo łagodzić program ćwiczeń, aby nie ranić.

fizykoterapia . Fizycznej terapii i masażu mogą złagodzić niektóre bolesności mięśni, które dzieci z doświadczeniem fibromyalgii.

Dla nastolatków i dzieci, które walczą z fibromialgią, leczenie może przynieść pomoc i nadzieję. Wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i ćwiczenia, jedzenie zdrowej żywności i złagodzenie stresu może pomóc w zwalczaniu fibromialgii, dzięki czemu dzieci z chorobą mogą pozostać wolne od objawów w długim okresie czasu.