Objawy oderwania siatkówki

Większość przypadków odwarstwienia siatkówki zaczyna się od zerwania siatkówki. Problemy z siatkówką lub innym okiem mogą powodować:

  • Pływaków w Twoim polu widzenia. Pływaki to grube żyły lub grudki żelu żelowego, które rozwijają się wraz z wiekiem żelowym i rozkładają się. Pływaki często pojawiają się w postaci ciemnych plam, kulek, splotów lub kropek. Pływaki mogą być spowodowane przez luźną krew lub pigment z łez w siatkówce.
  • Błyski światła lub iskry, gdy poruszasz oczami lub głową. Można je łatwo zobaczyć na ciemnym tle. Krótkie błyski pojawiają się, gdy szklisty żel podciąga się na siatkówce (szklista trakcja). Migają one zazwyczaj na krawędzi pola widzenia.

Utrzymanie pływaków lub mruganie nie zawsze oznacza, że ​​masz zamiar odstawienia siatkówki, ale nie powinieneś ignorować tych objawów. Zadzwoń do lekarza, aby ustalić, czy konieczne jest wykonanie badania oka.

jeśli masz nowe lub nagłe błyski lub pływaki, ciemność nad obszarem wzroku lub nowa utrata wzroku, która nie zanika, skontaktuj się natychmiast ze swoim lekarzem okulistą lub lekarzem. Pływaki i błyski mogą być znakami ostrzegawczymi oderwania siatkówki. Nagły prysznic tego, co wydaje się być setkami lub tysiącami małych, czarnych kropek w polu widzenia, jest charakterystycznym znakiem krwi i / lub pigmentu w żelu szklistym i może wskazywać na odwarstwienie siatkówki. Wymaga to natychmiastowej opieki medycznej.

W rzadkich przypadkach odłączenie siatkówki może wystąpić bez ostrzeżenia. Pierwsze znaki mogą być:

  • Efekt cienia lub zasłony przez część pola wizualnego, które nie odchodzi. Ponieważ detale zazwyczaj wpływają na obwodową (boczną) wizję, nie zauważasz problemu, dopóki oddział nie stanie się większy.
  • Nowa lub nagła utrata wzroku. Utrata wzroku spowodowana odwarstwieniem siatkówki ma tendencję do pogarszania się w czasie. Nagła utrata wzroku to sytuacja medyczna.