Łzawienie nosa: chirurgia i inne zabiegi

Pomyśl o nosie jako drogi dwupasmowej. 'Linia środkowa', która oddziela nozdrza, jest cienką, solidną tkanką chrząstki i kości zwaną przegrodą. Ta struktura umożliwia oddychanie z jednej strony nosa, gdy druga jest duszna.

Czasami dziurka może tworzyć się w przegródce. Jest to znane jako perforacja przegrody nosa lub nosa. Łza nosa może powodować wiele krwawienia. Możesz zauważyć gwizdek podczas oddychania. Lekarz może zdiagnozować go po obejrzeniu wewnątrz nosa endoskopu, bardzo cienkiej rurce z przyłączoną do niej niewielką aparatą.

Jeśli okaże się, że masz otwór w przegrodzie, może nie musisz tego robić. Ale jeśli wystąpią objawy, które Cię niepokoją, operacja może być opcją.

Przyczyny

Istnieje wiele powodów, dla których można uzyskać dziurę w przegrody. Obejmują:

  • Zbytne zbieranie nosa
  • Stosowanie kokainy
  • Operacja nosa
  • Nadużywanie niszczycielskich i sterydowych rozpylaczy do nosa
  • Oddychanie toksycznymi substancjami chemicznymi
  • nowotwór

Niektóre rzadkie choroby, takie jak gruźlica, sarkoidoza, syfilis i ziarniniakowie nowotworowe mogą powodować otwór w przegródce. Łzawienie nosa może również wynikać z leczenia raka piersi o nazwie bevacizumab i chemioterapii.

Zabiegi nonsurgiczne

W niektórych przypadkach może wystąpić łza podczas lub po zabiegu nosa, a zwłaszcza chirurgii w celu ustalenia zakrzywionego przegrody. Jeśli się to stanie, porozmawiaj z lekarzem. Jeśli nie masz żadnych objawów, może nie wymagać leczenia.

Czasami jednak otwory w przegródce zwiększają suchość i mogą prowadzić do krwawienia z nosa. Jest również powszechne, gdy krawędzie otworu tworzą skorupę i krwawienie. Bez recepty (saline) spray do nosa może pomóc, utrzymując wnętrze noska wilgoć.

Lekarz może podłączyć nos przez specjalny 'przycisk' z miękkiego, elastycznego tworzywa sztucznego. Badania wykazują, że ludzie dobrze działają z przyciskami nosowymi, które mogą pomóc zmniejszyć krwawienia z nosa i skorupiaków i zatrzymać gwiżdżenie.

Chirurgia

Jeśli otwór w przegródku naprawdę cię niepokoi, może być potrzebny zabieg.

Lekarz może zabrać tkankę z innej części ciała (wewnątrz nosa lub innej części) i wszyć do otworu. Lub może używać tkanki w celu utworzenia klapki, która zakrywa otwór. Zazwyczaj jesteś w znieczuleniu ogólnym, więc nie czujesz się podczas operacji.

Istnieje wiele sposobów mocowania otworu w przegrodę. Niektóre wymagają dwóch procedur.

Na przykład w jednym typie procedury 'klapy' (dolna klatka piersiowa) pierwsza operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Może to wymagać pełnego lub nocnego pobytu w szpitalu. Druga lub następna operacja to procedura ambulatoryjna (nie pozostajesz w szpitalu), która wykorzystuje znieczulenie miejscowe w celu znieczulenia wnętrza nosa, ale pozostajesz nieświadomy.

Czego można się spodziewać po zabiegu

W ciągu 48 godzin po zabiegu będziesz miał opakowanie, zwykle gazy w nosie. Można spodziewać się krwawienia i bólu. Lekarz poda Ci listę ważnych rzeczy, których należy unikać w miarę odzyskiwania, takich jak:

  • Niszczące spraye do nosa i pigułki
  • Leki zawierające kofeinę
  • Pokoje dla palących i dymiących

Postępuj zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarza, aby zapobiec otwarciu się otworu. Czasami zdarza się, zwłaszcza z dużymi otworami, ale można wykonać kolejną operację, aby ją naprawić.