Alergie pokarmowe - przegląd tematów

Czy ten temat jest dla Ciebie?

Ten temat zawiera ogólne informacje na temat alergii pokarmowych. Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji na temat alergii na orzeszki ziemne, zobacz temat alergii na orzeszki ziemne.

Co to jest alergia pokarmowa?

w przypadku alergii pokarmowej organizm uważa, że ​​niektóre produkty spożywcze próbują cię skrzywdzić. Twoje ciało walczy z powrotem poprzez wyeliminowanie reakcji alergicznej. W większości przypadków objawy są łagodne - wysypka lub rozstrój żołądka. Łagodna reakcja nie jest zabawna, ale nie jest niebezpieczna. Poważna reakcja może być śmiertelna, ale szybkie leczenie może powstrzymać niebezpieczną reakcję.

Alergie mają tendencję do biegania w rodzinach. Jest bardziej narażone na alergie pokarmowe, jeśli inni ludzie cierpią na alergie, na przykład katar sienny, astmę lub egzemę (atopowe zapalenie skóry).

Alergie pokarmowe są częściej stosowane u dzieci niż u dorosłych. Dzieci czasem wyrastają z alergii na żywność, a zwłaszcza z alergiami na mleko, jaja lub soję. Ale jeśli rozwinie się uczulenie na pokarmy u dorosłych, najprawdopodobniej będzie to mieć na całe życie.

Alergia na żywność a nietolerancja pokarmowa

Nietolerancje pokarmowe są dużo bardziej powszechne niż alergie pokarmowe. Prawdziwymi alergiami pokarmowymi są reakcje na żywność lub dodatki do żywności przez układ immunologiczny Twojego organizmu.

wiele osób uważa, że ​​ma uczulenie na żywność, ale w rzeczywistości cierpi na nietolerancję pokarmową. Nietolerancja pokarmowa jest znacznie bardziej powszechna. Może powodować niektóre z tych samych objawów, jak łagodna alergia pokarmowa, jak żołądek zdenerwowany. Ale nietolerancja pokarmowa nie powoduje reakcji alergicznej. Nietolerancja żywności może powodować poczucie złego, ale nie jest niebezpieczne. Poważna alergia pokarmowa może być niebezpieczna.

Jakie są objawy?

Alergie pokarmowe mogą powodować wiele różnych objawów. Mogą wahać się od łagodnego do poważnego. Jeśli jeść pokarm jest uczulony na:

 • usta mogą się zakwitać, a usta mogą pęcznieć, gdy zaczniesz jeść jedzenie.
 • możesz mieć niedołężony nos, świszczący oddech, lub być pozbawionym oddechu, gdy alergeny dotrą do ust i płuc.
 • Mogą wystąpić skurcze, rozstrój żołądka lub biegunka, ponieważ żywność jest trawiona.
 • Może wystąpić zawroty głowy lub zaczerwienienie, jeśli ciśnienie krwi spada, gdy alergeny krążą w krwiobiegu.
 • Możesz mieć swędzącą skórę z czerwonymi, podniesionymi guzkami zwanymi łuszczami, gdy alergeny docierają do skóry.

Dzieci mają zwykle takie same objawy jak u dorosłych. Ale czasami małe dziecko po prostu woła wiele, wymiotuje, ma biegunkę lub nie rośnie zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli Twoje dziecko ma takie objawy, skonsultuj się z lekarzem.

Niektórzy ludzie mają obawy po jedzeniu nawet małego problemu z jedzeniem. Z reguły im szybciej zaczyna się reakcja, tym gorzej będzie.

najgroźniejsza reakcja nazywana jest anafilaksją (powiedzmy 'ANN-uh-fuh-LAK-suss'). Wpływa na całe ciało. Anafilaksja może rozpocząć się w ciągu kilku minut do kilku godzin po jedzeniu pożywienia. A objawy mogą odejść i wrócić kilka godzin później. Jeśli masz anafilaksję:

 • Twój gardło i język mogą się szybko pęcznieć.
 • Nagle możesz zacząć świszczać lub mieć kłopoty z oddychaniem.
 • Możesz czuć się chory na Twój żołądek lub wymioty.
 • Czujesz się słaby lub wylatuje.

Anafilaksja może być śmiertelna. Jeśli masz (lub widzisz kogoś) co najmniej jeden z tych objawów, zadzwoń od razu .

Jakie pokarmy najczęściej powodują alergie pokarmowe?

Kilka rodzajów żywności powoduje większość alergii. Białko w żywności powodującej alergię nazywa się alergenem pokarmowym.

 • Mleko, jaja, orzeszki ziemne, orzechy drzewne, ryby, skorupiaki, pszenica i soja powodują większość problemów u dzieci.
 • Mleko, orzeszki ziemne, orzechy z drzewa, ryby i skorupiaki powodują większość problemów u dorosłych.

Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na jedno jedzenie, może być także uczulony na inne pokarmy, takie jak ten. Więc jeśli jesteś uczulony na krewetki, możesz też być uczulony na homara lub kraba.

Jak zdiagnozowano alergie pokarmowe?

Lekarz zadecyduje o historii choroby i wszelkim alergiach pokarmowych dla rodziny. I zrobi fizyczny egzamin. Lekarz zapyta również o jakie objawy. On lub ona może chcesz, abyś napisał wszystko, co jesz i jakieś reakcje masz. Lekarz rozważa inne możliwości, które mogą być mylone z alergiami pokarmowymi, takimi jak nietolerancja pokarmowa.

Ponieważ alergie pokarmowe mogą być mylone z innymi problemami, ważne jest, aby lekarz przeprowadził test w celu potwierdzenia, że ​​masz alergię na pokarmy. Lekarz może najpierw rozpocząć badanie skórne lub badanie krwi, aby ustalić, na czym się uczuleni. Ale doustne wyzwanie żywieniowe jest najlepszym sposobem diagnozowania alergii pokarmowej. W doustnym wyzwaniu żywieniowym, zjadiesz różnorodne produkty, które mogą powodować reakcję alergiczną lub nie. Lekarz sprawdza, czy i kiedy wystąpi reakcja.

Próbka skóry może pomóc w ustaleniu, która żywność powoduje reakcję. Lekarz umieści trochę na ciele ciecz, a następnie nakłuć skórę. Ciecz ma pewne możliwe alergeny pokarmowe. Jeśli Twoja skóra pęka jak ugryzienie komarów, lekarz wie, że jesteś uczulony na ten pokarm. Lekarz może wykonać badania krwi, aby szukać związków chemicznych we krwi, które powodują reakcję alergiczną.

Jak się leczy?

Najlepszym sposobem leczenia jest nigdy nie jeść pokarmów, na które są uczuleni. Nauczyć się czytać etykiety żywności i wykryć inne nazwy produktów, których nie można rozwiązać. Na przykład mleka można wymienić jako 'kazeinian', 'pszenicę jako' gluten 'i orzeszki ziemne jako' hydrolizowane białko roślinne '. Kiedy jedziesz do domu lub innych domów, poproś o jedzenie, któremu podajesz.

jeśli masz ciężką alergie na pokarmy, lekarz zaleci epinefrynę (np. 'Eh-puh-NEH-fren'). Strzał epinefryny może spowolnić lub zatrzymać reakcję alergiczną. Lekarz może nauczyć się zastrzyku jeśli potrzebujesz.

Możesz znowu doznać objawów, nawet po tym, jak sam sobie oddasz strzał. Więc pójdź do pogotowia za każdym razem, gdy masz ciężką reakcję. Musisz być obserwowany przez kilka godzin po reakcji.

Jeśli w przeszłości była ciężka reakcja, szansa na kolejny jest wysoka. Być przygotowany.

 • Trzymaj epinefrynę razem z tobą.
 • Nałóż bransoletę ostrzegawczą o stanie zdrowia, aby poinformować innych o swojej alergii pokarmowej.
 • Sprawdź datę ważności epinefryny. W razie potrzeby wymień go.

Jeśli twoje dziecko ma uczulenie na pokarmy, co jeszcze warto pomyśleć?

Porozmawiaj z nauczycielami i opiekunami swoich dzieci, powinni wiedzieć, jak zachować problem żywności z dala od dziecka. Naucz ich, co zrobić, jeśli dziecko zjada jedną z tych produktów z pomyłki.

Jeśli dziecko kiedykolwiek miało ciężką reakcję, w pobliżu zawsze trzymać się epinefryny. Niektórzy nosić je w fartowym opakowaniu. Czy dziecko ma na sobie bransoletę ostrzegawczą. Nauczyć wszystkich opiekunów działać szybko. Powinny:

 • Znasz oznaki ciężkiej reakcji.
 • Wiedz, jak dać strzał epinefrynowy.
 • Zadzwoń od razu.

Najczęściej zadawane pytania

Nauka o alergiach pokarmowych:

 • Co to jest alergia pokarmowa?
 • Co powoduje alergie pokarmowe?
 • Jakie są objawy alergii pokarmowej?
 • Co zwiększa moje ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej?
 • Jaka jest różnica między alergią pokarmową a nietolerancją pokarmową?

rozpoznano:

 • Kiedy mam zadzwonić do mojego lekarza?
 • Jak zdiagnozowano alergię pokarmową?

Uzyskiwanie leczenia:

 • Jak leczony jest alergia pokarmowa?
 • Jakie leki są stosowane w alergii pokarmowej?

Trwające problemy:

 • Czy można zapobiec alergii pokarmowej?
 • Jak dać sobie strzał epinefrynowy?
 • Jak dać dziecku strzał epinefrynowy?