Immunoterapia na alergie na stawy owadów

Przegląd leczenia

Immunoterapia na alergie na owady polega na serii ujęć alergologicznych, których celem jest zmniejszenie wrażliwości na alergeny, które powodują reakcję alergiczną. Małe ilości dawek alergenów są wstrzykiwane pod skórę. Z czasem zdjęcia alergii mogą zmniejszyć nasilenie reakcji na alergeny. W leczeniu alergii na pieczenie owadów, stosuje się bardzo małe ilości jadu owadów lub owadów. Leczenie czasem nazywa się immunoterapią żyworodną (VIT).

Immunoterapia jest dostępna do leczenia alergii na stings z:

  • pszczoły miodowe.
  • żółte kurtki.
  • Hornets.
  • osy papierowe.
  • mrówki ognia.
Roztwór rozcieńczonego roztwór soli zawierający bardzo małą ilość jadu owadów wstrzykuje się pod skórę. Na początku dostajesz jeden lub więcej zdjęć raz w tygodniu. Ilość alergenu wstrzyknięta jest nieznacznie wzrasta za każdym razem, chyba że pacjent ma reakcję na strzał.

Po około 4-6 miesiącach tygodniowych zdjęć, zwykle uzyskuje się optymalną ilość alergenu na zdjęciu - nazywa się to dawką podtrzymującą. Po osiągnięciu poziomu podtrzymania, otrzymujesz tę samą dawkę co cztery tygodnie przez kolejne 4 do 6 miesięcy

Po upływie pierwszego roku zdjęć w ciągu najbliższych 3 do 5 lat będzie można wykonywać zdjęcia konserwacyjne co 6-8 tygodni.

W zależności od sytuacji lekarz może zalecić immunoterapię szczytową. Kilka zdjęć wykonuje się przez kilka dni po kilku tygodniach. Ten rodzaj leczenia może zapewnić szybszą ochronę w krótkim okresie. Ale w dalszej perspektywie będziesz potrzebował regularnych zdjęć.

Czego można oczekiwać po leczeniu

Zdjęcia alergii są zazwyczaj podawane w biurze lekarskim, a krótki czas przebywania w gabinecie lekarskim po otrzymaniu szczepionki alergologicznej, która może być poważnie obserwowana w wyniku wstrzyknięcia owadów jadem.

zaczerwienienie i ciepło w miejscu postrzelenia są powszechne, ale po krótkim pobycie.

Dlaczego to się robi

Immunoterapia może zapobiec reakcjach zagrażających życiu, a także zmniejszyć lęki związane z owadami owadów.

Reakcja alergiczna, która rozprzestrzenia się poza sting lub wpływa na całe ciało nazywa się reakcją systemową. Reakcje ogólnoustrojowe nie są powszechne, ale mogą zagrażać życiu. Uśmierzanie alergii jest zwykle zalecane, jeśli dorosły lub dziecko miało ciężką reakcję ogólnoustrojową, zwłaszcza anafilaksję. Immunoterapia zmniejsza ryzyko wystąpienia innej ciężkiej reakcji systemowej.

Jak to działa

Immunoterapia owadów owadów może zmniejszyć ryzyko wystąpienia innej ciężkiej reakcji alergicznej o 60\% do 5\%.

Nie jest jasne, jak skutecznie chroni się przed przyszłymi ostrzeżeniami po zakończeniu leczenia. W około 80 do 90 na 100 przypadków ludzie, którzy byli leczeni, będą nadal chronieni przed reakcjami ogólnoustrojowymi nawet jeśli testy wykazują pewną wrażliwość immunologiczną.

Ryzyko

Zdjęcia alergii są bezpieczne, jeśli zdjęcia są podawane prawidłowo. Najczęstsze efekty uboczne to zaczerwienienie i ciepło w miejscu postrzelenia. Niektórzy ludzie mogą mieć duże lokalne reakcje, które obejmują świąd, pokrzywkę lub obrzęk skóry, w pobliżu miejsca, w którym miałeś strzał. Bardziej poważne, ale mniej częste działania niepożądane obejmują objawy ogólnoustrojowe, takie jak pokrzywka, świąd lub trudności w oddychaniu.

W rzadkich przypadkach osoba może mieć ciężką reakcję alergiczną (anafilaksja) na zastrzyki. Z tego powodu zdjęcia są podawane w biurze lekarskim lub innym miejscu, gdzie można uzyskać pomoc w nagłych przypadkach.

Zdjęcia alergii mogą nie być odpowiednie dla Ciebie, jeśli:

  • Mieć chorobę autoimmunologiczną, taką jak toczeń rumieniowaty.
  • Stosują beta-adrenolityki, takie jak propranolol (na przykład inderal), które są często stosowane w leczeniu stanów serca, jaskry, bólów głowy migreny i wysokiego ciśnienia tętniczego krwi.
  • Stosują inhibitory ACE, na przykład kaptopryl (np. Capoten) lub lisinopryl (np. Priniwil, zestryl lub zestoretic), które często są zalecane w przypadku wysokiego ciśnienia krwi i różnych stanów serca. Najpierw porozmawiaj z lekarzem o potencjalnym ryzyku immunoterapii.
  • Nie można komunikować o reakcjach na zdjęcia. Większość lekarzy nie podaje alergii u dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Co o tym myśleć

Osoby z wieloma alergiami jadu owadowego mogą nadal być narażone na poważne reakcje systemowe, jeśli otrzymują zdjęcia alergii tylko na jeden rodzaj jadu owadów.

Immunoterapia nie jest zazwyczaj potrzebna u dorosłych i dzieci, które mają tylko dużą reakcję miejscową na sting. Ale każdy, kto doświadcza coraz poważniejszych, dużych reakcji miejscowych z każdym nowym stingiem, może rozważyć immunoterapię.

Utrata alergii trwa od 3 do 5 lat i jest kosztowna. Masz ochronę przed alergiami na owady, po serii pierwszych zdjęć i po rozpoczęciu dawki podtrzymującej. To może trwać od 1 do 2 miesięcy w przypadku standardowej immunoterapii, ale tylko od 1 do 8 dni z immunoterapią w okresie porodowym.

Więcej informacji na temat rozważań o immunoterapii znajdziesz w:

Alergie: czy mam strzelać do alergii na owady?

Wykonaj specjalny formularz informacji o leczeniu (PDF) (co to jest dokument PDF?) , aby pomóc zrozumieć to leczenie.

Odnośniki

Odwołania

  1. Złoty DB, i in. (2011). Nadwrażliwość owadów nadwrażliwych: aktualizacja parametru terapii 2011. czasopismo o alergologii i immunologii klinicznej, 127 (4): 852-854.e23.

Kredyty

Przez Pracownicy z niecierpliwością
Główny recenzent medyczny E. Gregory thompson, MD - medycyna wewnętrzna
Specjalistyczny recenzent medyczny Rohit K katial, MD - alergia i immunologia

Aktualne od 20 lutego 2015 r.