Leczenie opalenizny: nadwrażliwość na światło, lekka erupcja, wskazówki, krem ​​przeciwsłoneczny

Słońce wytwarza niewidzialne promienie zwane ultrafioletem -A (UVA) lub ultrafioletem-B (UVB), które mogą uszkodzić skórę. Zbyt wiele słońca może powodować oparzenia słoneczne, zmiany tekstury skóry i raka skóry. Wysypka może być przypisana promieniowaniu słonecznemu. Nawet w pochmurne dni promieniowanie UV dociera do ziemi i może powodować uszkodzenia skóry.

Oparzenie słoneczne i skóra

Oparzenie słoneczne jest stanem, który pojawia się, gdy ilość światła słonecznego lub innego źródła światła ultrafioletowego przekracza zdolność pigmentu ochronnego (melanina) do ochrony skóry.

Objawy oparzenia słonecznego obejmują bolesną, zaczerwienioną skórę; Jednakże oparzenie słoneczne nie może być natychmiast widoczne. W momencie, gdy skóra staje się bolesna i czerwona, uszkodzenie zostało zrobione. Silny oparzenie słoneczne może powodować obrzęk i pęcherze. Osoby, które mają silne oparzenia słoneczne, mogą rozwinąć gorączkę, dreszcze i / lub osłabienie. W rzadkich przypadkach osoby z oparzeniami słonecznymi mogą się w szoku.

Kilka dni po opalaniu, osoby z naturalną skórą mogą mieć skórę w poparzonych miejscach. Może wystąpić świąd, a obrane obszary są jeszcze bardziej wrażliwe na oparzenie słoneczne przez kilka tygodni. Oparzenia słoneczne są bardziej podatne na przedwczesne starzenie się i raka skóry w trasie.

Podatność na oparzenia słoneczne wzrasta u osób:

 • sprawiedliwa skóra
 • jasne włosy
 • Osoby stosujące niektóre leki zwiększające wrażliwość skóry na oparzenia słoneczne, takie jak NSAIds (np. Ibuprofen i naproxen), chinolony, tetracykliny, psoraleny, tiazydy, furosemid, amiodaron i fenotiazyny.

zabiegi opalania się

Leczenie - lub złagodzenie dyskomfortu - oparzenie słoneczne:

 • Nakład zimną kompresję w dotkniętym obszarze (miejscach).
 • Weź aspirynę lub acetaminofen (tylenol) natychmiast po naraŜeniu na słońce, aby zmniejszyć dyskomfort i zapalenie oparzeń.
 • Zastosuj żel chłodzący lub maść zawierający aloe vera do opalonej powierzchni lub obszarów.
 • Unikaj dalszego nasłonecznienia, dopóki dyskomfort nie ustąpi.

W przypadku poważnego oparzenia słonecznego lub przeciągnięcia palca, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Nadwrażliwość na światło

Skóra większości ludzi spala, jeśli wystrzelona jest wystarczająca ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, jednakże niektóre osoby palą się bardzo łatwo lub powodują przesadne reakcje skórne na światło słoneczne, które nazywa się to uczuleniem na światło. P>

Osoby z nadwrażliwością na światło mają odpowiedź immunologiczną na światło - najczęściej światło słoneczne. Mogą eksplodować w wysypce, gdy są wystawione na działanie promieni słonecznych. Ilość ekspozycji wymagana do wywołania reakcji zależy od osoby. Na oświetlenie wewnętrzne wpływają również osoby z nadwrażliwością na światło.

Nadwrażliwość na światło jest powiązana z:

 • Kontakt z substancjami chemicznymi, zapachami lub roślinami
 • leki (w tym sulfonamidy, tetracyklinę i diuretyki tiazydowe), które są przyjmowane wewnętrznie
 • zioła w tym st. Ziele john
 • Choroby autoimmunologiczne, takie jak rumień rumieniowaty
 • Porfiria, zaburzenie metaboliczne, które jest czasem dziedziczne

Objawy fotouczłonowości

Objawy nadwrażliwości na światło mogą obejmować różową lub czerwoną wysypkę skórną, plamistą plamką, plamy lub plamy na obszarach bezpośrednio narażonych na słońce. Świąd i pieczenie mogą wystąpić, a wysypka może trwać kilka dni. U niektórych osób reakcja na światło słoneczne stopniowo staje się mniejsza w przypadku kolejnych ekspozycji.

leczenie nadwrażliwości na światło

Niektóre rodzaje fotoczułości mogą reagować na konkretne sposoby leczenia, takie jak doustny beta-karoten, steroidy lub inne leki.

Powłoka polimorficzna

Polimorficzna lekka erupcja (PMLE) jest stanem, w którym wysypka skórna może rozwinąć się po dość ograniczonym nasłonecznieniu. PMLE zwykle dotyczy kobiet w wieku od 20 do 40 lat. Stan ten może mieć również wpływ na dzieci i rzadziej mężczyzn.

Objawy PMLE

Określenie 'polimorfizm' odnosi się do faktu, że wysypka może przyjmować wiele postaci. Wspólny rodzaj PMLE przypomina grupy róŜowych lub czerwonych plam na ramionach. Inne obszary, w tym nogi i klatki piersiowej, mogą również mieć wpływ. Czasami wysypka ma pęcherze i większe suche, czerwone plamki. Wysypka towarzyszy pieczenie lub swędzenie, które może trwać kilka dni.

zabiegi PMLE

W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić stosowanie sterydów doustnych w leczeniu PMLE. Hydroksychlorochiną, lekiem stosowanym w leczeniu stanów skóry, czasami zaleca się.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry

Aby chronić skórę przed słońcem, rozważ następujące wskazówki:

 • Unikaj słońca w godzinach szczytu UVB (zazwyczaj 10: 00 do 14: 00)
 • Ubierz się rozsądnie. Im mocniej splot i ciemniejsze kolory tkaniny, tym więcej ochrony przed słońcem. Nosić szeroki kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.
 • Unikaj rozmyślnego opalania, w tym łóżek do opalania.
 • Używaj ochrony przeciwsłonecznej co najmniej 30 SPF z fizycznym blokerem, takim jak tlenek cynku codziennie, nawet w pochmurne dni. Przed wyjazdem na świeżość należy używać okularów przeciwsłonecznych około 20 minut. Nawet po ok. 80 minutach, po pływaniu lub po intensywnej aktywności, należy używać ponownie nawet filtrów przeciwsłonecznych odpornych na działanie wody.

Wybieranie ochrony przeciwsłonecznej

Różne filtry przeciwsłoneczne są odpowiednie dla różnych ludzi. Dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia, najlepszym rozwiązaniem jest ich trzymanie z słońcu, jeśli jest to możliwe. Jeśli ekspozycja na słońce jest nieunikniona, umieść trochę kremu przeciwsłonecznego tlenkiem cynku i SPF co najmniej 30 na małych obszarach, takich jak policzki i plecy dłoni, po sprawdzeniu, czy dziecko jest wrażliwe, najpierw spróbuj niewielką ilość Na nadgarstku dziecka. Tym mniejsza liczba składników w filtrze przeciwsłonecznym, tym mniej prawdopodobne jest, że środek ochrony przeciwsłonecznej powoduje irytujące reakcje skórne.

Nawet osoby z ciemną skórą korzystają z ochrony przeciwsłonecznej tlenkiem cynku z SPF co najmniej 30. ochrona przeciwsłoneczna i unikanie słońca zmniejszają częstość występowania raka i nierówności pigmentacji u osób o wszystkich kolorach skóry. Wiele filtrów słonecznych z fizyczną blokerką tlenku cynku jest przejrzysta i łatwa w przecieraniu, w przeciwieństwie do produktów tlenku cynku sprzed kilku lat.