Alergia na orzeszki ziemne: ryzyko, kontakt, problemy spowodowane, testy, jak uniknąć

Orzechy ziemne były niegdyś przekąskami, ale w dzisiejszych czasach są one w dużej mierze niekorzystne dla coraz większej liczby dzieci i dorosłych. Teraz nieczęsto służyć niektórym środkom spożywczym na urodzinach lub szkołach, aby dzieci z alergiami na orzeszki ziemne były bezpieczne.

Może wydawać się straszne, ile szkód może wyrządzić niewielki kawałek jedzenia, ale można obniżyć ryzyko poważnej reakcji, jeśli nauczysz się wykrywać objawy i unikać orzeszków ziemnych.

Kto jest zagrożony i dlaczego?

Dzieci - zwłaszcza niemowlęta i niemowlęta - częściej powodują alergie pokarmowe.

Jeśli pacjent lub inni członkowie rodziny mają inne rodzaje alergii, orzeszki ziemne mogą być problemem.

Ponadto, jeśli masz wyprysk, możesz być bardziej uczulony.

Jeśli masz alergię na orzeszki ziemne, to nie oznacza to, że masz większe problemy z innymi orzechami lub roślinami strączkowymi. Orzeszki rosną w podziemiu i różnią się od migdałów, orzechów nerkowca, orzechów włoskich i innych orzechów.

Ostatnie badania wykazały, że od 25\% do 40\% osób cierpiących na alergię na orzeszki ziemne są uczulone na orzechy z drzewa.

Kilka sposobów kontaktu się

Większość osób cierpiących na alergię ma kłopoty z bezpośrednim kontaktem z orzeszkami ziemnymi - niezależnie od tego, czy je przypadkiem, czy też nie zdając sobie sprawy, że są częścią sałatki lub przepisu.

Może to również nastąpić w wyniku kontaktu ze skórą lub oddychania pyłem orzeszków ziemnych lub jedzenia czegoś z olejem arachidowym.

Ale czy wiedziałeś, że jeśli jesteś bardzo wrażliwy, pośredni kontakt może wywołać reakcję?

Nazywa się kontaktem krzyżowym. Na przykład szef kuchni może zrobić dla ciebie posiłek. Nie zawiera orzeszków ziemnych, ale mogła wykorzystać jej nóż do wcześniejszego zadania. Jeśli nóż dotyka orzeszków i nie został dobrze umyty, kawałki śladowe mogą dostać się do naczynia.

Upewnij się, że każda restauracja lub organizator obiadów jest świadomy i dbając o to, aby uniknąć kontaktu krzyżowego.

Jakie problemy mogą powodować orzeszki ziemne?

Objawy reakcji alergicznej na orzeszki ziemne zazwyczaj zaczynają się w ciągu kilku minut od ekspozycji i mogą zawierać:

 • Zaciśnięcie w gardle
 • Duszek lub świszczący oddech
 • Reakcje skórne, takie jak pokrzywka lub zaczerwienienie
 • mrowienie lub świąd w ustach lub gardle
 • Biegunkę, nudności, skurcze żołądka lub wymioty.
 • kataria

Ciężka reakcja: anafilaksja

Jest to reakcja uczuleniowa zagrażająca życiu i wymaga leczenia w sytuacjach awaryjnych. Orzeszki ziemne są jedną z najczęstszych przyczyn anafilaksji, która może mieć wpływ na kilka części ciała na raz.

Twoje ryzyko może być wyższe, jeśli masz uczulenie lub astmę, rodzinną historię anafilaktyczną lub jeśli się z nią spotkałeś.

Niektóre osoby z rozpoznanymi alergiami na orzeszki ziemne powinny nosić wtryskiwacz. Możesz je otrzymać od lekarza. Jeśli objawy strajkują, należy użyć wtryskiwacza epinefryny (adrenaliny), takiego jak adrenaclick, auvi-Q lub epipen.

Zadzwoń pod numer 911, nawet jeśli poczujesz się lepiej. Nadal potrzebujesz pomocy medycznej w nagłych wypadkach, ponieważ może wystąpić opóźniona reakcja.

Znaki ataku to:

 • Obrzęk gardła, który sprawia, że ​​trudno oddychać
 • Zawroty głowy lub omdlenia
 • Duży spadek ciśnienia krwi
 • Szybki impuls
 • Zablokowane drogi oddechowe

Co jest związane z testem na alergie?

Aby dowiedzieć się, czy masz problem z orzeszkami ziemnymi, lekarz może poprosić o prowadzenie dziennika żywności. Potrafi śledzić swoje nawyki żywieniowe i wszelkie objawy, które zanalizujesz.

Jeśli nigdy nie miałeś ciężkiej reakcji, może zaproponować coś, co nazywa się 'dietą eliminacyjną'. Wyciągnij orzeszki ziemne lub inne podejrzane owoce na tydzień lub dłużej. Po czym dodałeś je raz w jednym miejscu, aby zobaczyć, co może powodować reakcję.

Lekarz może również wykonać test na skórze, umieszczając na sobie niewielką ilość pokarmu, a następnie nakłuwając igłą. Jeśli jesteś uczulony na orzeszki ziemne, rozwinie się podniesiony guz lub reakcja.

Może być potrzebny test krwi, aby sprawdzić, czy Twój system odpornościowy uruchamia reakcję alergiczną na orzeszki ziemne.

Jak uniknąć orzeszków ziemnych

Żywność, która zawiera orzeszki ziemne, musi tak powiedzieć na etykiecie. To prawo w Stanach Zjednoczonych. Czytaj wszystkie etykiety żywności zawsze, ponieważ składniki mogą się zmieniać. Mogą być orzechy w coś, o czym nie myśleliście. Jeśli nie jesteś pewien, skontaktuj się z producentem produktu.

Nie ma łatwej naprawy alergii. Jedynym sposobem uniknięcia złej reakcji jest uniknięcie orzeszków ziemnych. Ale bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożny, możesz skontaktować się z nimi, ponieważ są one tak powszechne. Ważne jest, aby wiedzieć, jak szybko działać w przypadku zagrażającym życiu.

Alergie na orzeszki ziemne są zwykle przez całe życie dla większości ludzi. Ale badania wykazują, że około 20\% dzieci, u których alergia wyrośnie w końcu.