PET skanowanie do padaczki - co się dzieje, wyniki testów i inne

Co to jest skan PET?

Skanowanie positronowej tomografii emisyjnej (PET) może być wykorzystane do zlokalizowania części mózgu, która powoduje napady padaczkowe. Skanowanie PET to test, który daje lekarzom i ich pacjentom więcej informacji na temat funkcjonowania komórek w ciele.

Skanowanie PET odbywa się przez wstrzykiwanie niewielkiej ilości materiału promieniotwórczego (znanego jako badaczowi) w żyle pacjenta, zwykle w ramieniu. Ślednik wysyła małe, dodatnio naładowane cząstki (pozytonów), które oddziałują negatywnie (Skaner PET) jest w stanie wykryć produkt tej interakcji i wykorzystuje go do stworzenia obrazu, a skanowanie PET pokazuje zużycie mózgu tlenu lub cukru (glukozy).

Dlaczego skanowanie PET jest stosowane w padaczce?

W przypadku pacjentów z padaczką, skanowanie PET jest używane do lokalizowania części mózgu, która powoduje aktywność napadu padaczkowego.

Jednakże lekarze mogą zażądać skanowania PET z różnych powodów. Poza potencjalnymi problemami w mózgu i rdzeniu kręgowym, test może być również stosowany do diagnozowania problemów serca, a także niektórych rodzajów raka, w tym nowotworów piersi, mózgu, płuc, okrężnic i gruczołu krokowego.

Jak przygotować się do skanowania PET?

Przed rozpoczęciem procedury PET należy poinformować lekarza o każdym leku lub bez recepty - zażywanym, razem z innymi lekami ziołowymi lub suplementami, które mogą być używane. Bardzo ważne jest, aby poinformować lekarza, jeśli pacjent jest w ciąży lub podejrzewa, że ​​jest w ciąży, ponieważ skanowanie PET może być szkodliwe dla dziecka w łonie matki.

Gdy rozpocznie się test, zostaniesz poproszony o zdejmowanie odzieży, która pokrywa obszar badanego ciała. W zależności od obszaru testowanego ciała, może zostać poproszony o całkowite rozbrojenie i założenie szpitalnej sukni. Podczas skanowania zostanie również poproszony o usunięcie wszelkich protez, biżuterii lub przedmiotów metalowych, ponieważ mogą one mieć wpływ na czytanie.

Jak przeprowadza się badanie PET?

Skanowanie PET zazwyczaj trwa 45-60 minut. Zostaniesz poproszony, aby położył się na płaskim stole obok komputera skanera i aparatu fotograficznego. Następnie otrzymasz znacznik przez IV. Po tym skaner PET, instrument w kształcie pączka, poruszać się w kręgach wokół ciebie. Ponieważ tak się dzieje, aparat zrobi zdjęcia wzorów pozostawionych przez środek chemiczny znacznika wewnątrz ciała.

Po zakończeniu skanowania PET prawdopodobnie zostanie poproszony o wypicie dużej ilości wody lub płynów w ciągu następnego dnia w celu pozbycia się lub spłukiwania substancji chemicznej pochodzącej z układu.

Czy skanowanie PET jest zagrożone?

Ponieważ promieniowanie jest częścią testu, istnieje bardzo małe ryzyko, że komórki lub tkanki mogą otrzymać pewne szkody w wyniku procedury PET. Jednak poziom promieniowania ze wskaźnika, który jest wysyłany przez ciało jest bardzo niski.

Ponadto po skanowaniu pacjenci mogą stwierdzić, że ich ramię jest nieco bolące lub że wystąpiły zaczerwienienie, w którym umieszczono IV w ramieniu.

Jak szybko mam wyniki skanowania PET?

Skanowania PET są zazwyczaj bardziej szczegółowe i bardziej szczegółowe niż podobne testy, które są dostępne. Mimo to, wyniki badań mogą być zazwyczaj podawane pacjentowi dziennie lub dwa po skanowaniu.