Atopowe zapalenie skóry (wyprysk) - objawy

Głównym objawem atopowego zapalenia skóry jest swędzenie. Świąd może być ciężki i trwały, zwłaszcza w nocy. Zarysowania dotkniętego obszaru skóry zwykle powoduje wysypkę. Wysypka jest czerwona i nierówna i może być długotrwała (przewlekła) lub przychodzić i wychodzić (powtarzające się). Wysypka może:

  • Rozwija się obrzęki wypełnione płynem, które mogą uprzątnąć płyn lub skórę. Może się zdarzyć, gdy skóra zostanie przetarta lub zarysowana lub występuje zakażenie skóry. Jest to ostre (nagłe lub krótkotrwałe), wysypka.
  • Bądź skaly i suchy, czerwony i swędzący. Jest to znane jako wysypka podostra (dłuższa).
  • Zostań twardy i grube od ciągłego zarysowania (lichenification).

Jak złe są Twoje objawy zależne od tego, jak duży jest wpływ skóry na skórę, jak bardzo porysujesz wysypkę i czy wysypka zarażona.

Obszarami najbardziej dotkniętymi są: twarz, skóra głowy, szyja, ramiona i nogi. Wysypka jest również częsta w miejscach, które wygięte, takie jak tył kolan i wewnątrz łokci. Wysypki w okolicy pachwiny lub pieluch są rzadkie. Mogą wystąpić różnice wiekowe związane z wyglądem i zachowaniem wysypki.

  • niemowlęta (od 2 miesięcy do 2 lat): wysypka często jest skorupiająca lub gaśnie płyn. Najczęściej jest to widoczne w miesiącach zimowych jako suche, czerwone plamy na policzkach.
  • Dzieci (od 2 lat do 11 lat): wysypka jest zwykle sucha. Ale może przejść przez etapy od wysypki do czerwonej, suchej wysypki, która powoduje, że skóra pogłębia. Ta zagęszczona skóra nazywana jest lichenizacją. Często występuje po wysypce.

W przypadku nastolatków i dorosłych, atopowe zapalenie skóry często poprawia się w miarę starzenia się.