Zapobieganie infekcjom tężcowym - omówienie tematu

Jak mogę zapobiec tężcowi?

Możesz pomóc zapobiec tężcowi poprzez wszystkie sugerowane szczepienie tężca (szczepienia). Istnieją trzy różne rodzaje zdjęć tężca.

  • Błonica, tężec i krztusiec (DtaP) (co to jest dokument w formacie PDF?) . Ta szczepionka jest podawana w serii pięciu zdjęć rozpoczynających się w wieku 2 miesięcy i kończących się w wieku od 4 do 6 lat. To się nazywa seria szczepionek pierwotnych.
  • Tdap (tężec, błonica i krztuśc) (co to jest dokument w formacie PDF?) . Jest to pierwszy strzał przyspieszony dla tężca i jedna dawka jest podawana wszystkim preteensom w wieku 11 lub 12 lat. Wszystkie nastolatki i osoby dorosłe, które nigdy nie otrzymały strzału z tdap, potrzebują jednej dawki w miejsce strzału td (tężec i dyfteryt). I wszystkie kobiety w ciąży potrzebują strzału tdap podczas każdej ciąży. Tdap pomaga chronić przed kaszel (krztusiec).
  • Td (tężec i dyfteryt) (co to jest dokument w formacie PDF?) . Ta szczepionka jest podawana co 10 lat

Dlaczego ważne jest zapobieganie tężcowi?

Tężec jest chorobą spowodowaną infekcją bakteryjną. Bakterie tężcowe dostają się do rany przez pęknięcie w skórze lub błonie śluzowej. Cięcie, nakłucie rany, głębokie zgarnięcie, głębokie oparzenie lub jakiekolwiek urazy, które łamią skórę lub błonę śluzową, nazywane są ranami. Bakterie tworzą toksynę lub truciznę, która powoduje poważne skurcze mięśni i napady padaczkowe. Tężec jest również nazywany 'szczęką zatokową', ponieważ skurcze mięśni w szczęce sprawiają, że trudno otworzyć usta. Utrudnia to przełknięcie lub oddychanie. Tężec może być bardzo niebezpieczny i może powodować śmierć. Najlepszym sposobem zapobiegania tej chorobie jest wstrzyknięcie tężcem.

Jak mogę stwierdzić, czy potrzebuję strzału z tężcem?

Aby zadecydować, czy u pacjenta potrzebujesz strzału z tężcem po ranie, najpierw zadecyduj, czy obiekt, który spowodował ranę był brudny czy czysty. Obiekt jest zabrudzony, jeśli ma brud, ziemię, plułę lub kał. Czysty obiekt nie ma na nim brudu, gleby, plwociny lub kału.

Będziesz potrzebował strzału z tężcem, jeśli:

  • Twoja rana była spowodowana przez coś, co było czyste, a ostatni strzał z tężcem był dłuższy niż 10 lat temu.
  • Twoja rana była spowodowana czymś, co było brudne, a ostatni strzał z tężcem był dłuższy niż 5 lat temu.
  • Nie masz pewności, czy twoja rana była spowodowana przez coś czystego czy brudnego, a ostatni strzał z tężcem był dłuższy niż 5 lat temu.
  • Nie jesteś pewien, kiedy miałeś ostatni strzał z tężcem.
  • Nie otrzymałeś pierwszej serii ucisków tężca (główna seria szczepionek).

Jeśli potrzebujesz strzału u tężcowego, zadzwoń do lekarza, aby umówić się na strzał.

Niektórzy ludzie mogą potrzebować immunoglobuliny tężcowej (IG) w przypadku rany o wysokim ryzyku rozwoju tężca. Immunoglobulina jest zwykle potrzebna, jeśli nie (lub nie wiesz, czy masz) zakończyła serię szczepionek przeciwko tężcowi.

Co mam zrobić, jeśli mam reakcję na strzał z tężcem?

Jeśli pacjent ma reakcję na zastrzyk tężca, objawy mogą obejmować ciepło, obrzęk, zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia lub gorączka.

Leczenie domowe może pomóc zmniejszyć dyskomfort.

  • Weź sobie bez recepty lek na ból i gorączkę, taki jak acetaminofen lub niesteroidowy lek przeciwzapalny (NSAID). Być bezpieczne z lekami. Przeczytać i postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu reye, nie należy podawać aspiryny osobom młodszym niż 20 lat, o ile lekarz nie zaleci.
  • Umieść pakiet na lód w miejscu, w którym strzał był podany przez 20 minut, 3 lub 4 razy dziennie przez pierwsze 24 do 48 godzin. Po 48 godzinach ciepło może czuć się lepiej.